
Hagyományosan a nyugdíjmodellezők felteszik, hogy adott időszakban és adott országban az egyének születéskor várható élettartama független az életpálya-jövedelmüktől. Újabban azonban egyre több kutató vizsgálja, hogyan emelkedik párhuzamosan a várható élettartam a jövedelemmel. A folyamatot a népesség leggazdagabb és a legszegényebb részének élettartam-különbségével mérik, amelyet élettartamrésnek neveznek. Például az Egyesült Államokban a 2001 és 2014 közti időszak átlagában a leggazdagabb és a legszegényebb 1 százalék élettartam-különbsége férfiaknál 15, nőknél 10 év volt (Chetty és szerzőtársai, 2016).
A továbbiakban magyar adatbázissal dolgozunk (1. ábra), amely 2012-es adatok alapján négy egyenlő részre osztja a magyar férfiakat végső nyugdíjuk szerint, és hozzáteszi, hogy átlagosan hány évet éltek még a 60 éves koruk után: ezt nevezik a 60 évesen várható hátralévő élettartamnak. A felső és az alsó negyed alapján a rés 4 év, a relatív rés 21 százalék. Az átlagnyugdíj százalékában kifejezett négy nyugdíjat relatív nyugdíjnak nevezzük.

Amikor a nyugdíjrendszer jövedelem újraelosztási hatásáról elmélkednek, a hagyományos megközelítés hívei figyelmen kívül hagyják ezt a dimenziót. Például az 1992 és 1998 közti magyar tb-nyugdíjrendszert erősen degresszívnek tekintik, mert minél nagyobb volt a nyugdíjmegállapítás alapjául szolgáló egyéni életpálya-kereset éves átlaga (röviden: a nyugdíjalap), annál kisebb lett a megfelelő nyugdíj–kereset arány. Például 10 jövedelmi sáv létezett, és az egyes jövedelemsávokban a nyugdíjalapnak 100, 90, …, 10 százalékát írták jóvá. Mivel a magyar nyugdíjrendszer a nettó jövedelmeket vette (és veszi) alapul, a degresszió második szjá-nak volt tekinthető. A rendszer paraméterértékei (nemcsak nominális, hanem reálértékben is) évente változtak, és már csak emiatt is népszerűtlenek volt a degresszió.
1998-ban több okból logikusnak látszott, hogy a tb-pillérben szűnjék meg az induló nyugdíjak degressziója. A fokozatos átmenetre 15 évet szántak, és 2013-ban induláskor már csak a két felső sáv maradt meg, akkoriban nagyon magasnak számító, 372 és 421 eFt-os alsó sávhatárral. Például 500 eFt-os nyugdíjalap esetén a beszámított jövedelem
372 +0,9(421–372)+0,8(500–421)= 372 +0,9x49+0,8x79=372+44,1+63,2=479,3 eFt
volt, 4 százalékkal kisebb, mint az eredeti érték. (40 éves szolgálati idő és korhatáros nyugdíjazás esetén a nyugdíj a nyugdíjalap 80 százaléka!)
Ezek a nominális értékek 2013 óta is megmaradtak, miközben mind az árak, mind az átlagos bérek jelentősen emelkedtek, ezért a degresszió újra emelkedik.
A nyugdíjrendszerbeli újraelosztás számításakor azonban az élettartamrést is figyelembe kell venni (Simonovits, 2021; Simonovits–Lackó, 2021). Például tekintsük az életpálya során befizetett járulékok és a kapott járadékok különbségét, s annak (relatív) szórásával mérjük az újraelosztást. Az egyszerűség kedvéért az alábbi képletben eltekintünk a bérek és az árak növekedésétől:
Életpálya-egyenleg = szolgálati évek száma x járulékkulcs x bruttó bér – nyugdíjas évek száma x nyugdíj.
Ha figyelembe vesszük, hogy a nyugdíjon kívül a szolgálati évek, de különösen a nyugdíjas évek száma is függ a bruttó bértől, látható, hogy az egyenleg–bér-kapcsolat bonyolult.
Az 1. ábra adatait szabadon értelmezve, a következő számpéldával élünk: mindenki az átlagosan 19 éves nyugdíjtartam duplájáig, 38 éven keresztül fizetett járulékot, továbbá feltesszük, hogy a 2012-ben elhunytak egykori bruttó bére nyugdíjuk 2,5-szerese volt: arányos nyugdíj. Belátható, hogy számpéldánkban az egyensúlyi járulékkulcs kerekítve 20,5 százalék. (Ha kisebbnek választottuk volna a nyugdíj–bér-hányadost, akkor nagyobb járulékkulcsot kaptunk volna.) Az egyenleg fenti képletébe behelyettesítve, az életpálya-egyenlegekre a következő adatokat kapjuk a 2. ábrán, mindent az elhunyt férfiak átlagos éves nyugdíjában kifejezve.

Látható, hogy az arányosnak feltételezett nyugdíj az életpálya egészében jelentős jövedelmet oszt újra a kisebb nyugdíjúaktól a nagy nyugdíjúak felé. Konkrétan: az 1. és a 2. alsó nyugdíjnegyedbe tartozók életpályájuk során az átlagos éves nyugdíj 148, illetve 96 százalékával többet fizetnek be, a legfelső nyugdíjnegyedesek viszont az éves átlag 244 százalékával kapnak többet.
Lehetne olyan nyugdíjrendszert is kitalálni, amelyben nem lenne újraelosztás, csak a négy osztályra külön–külön kellene a járuléktömeget elosztani a (hátralévő) várható élettartammal. Ezt a semleges rendszert mutatja be a 3. ábra, az előbbinél árnyalatnyival kisebb az egyensúlyi járulékkulccsal: 20,4 százalék. Mivel az egyenlegek definíció szerint nullák, elhagytuk őket.

Bár a semleges nyugdíj eltünteti az életpálya-újraelosztást, több előnytelen tulajdonsága miatt tudomásom szerint sehol sem alkalmazzák a gyakorlatban. Mielőtt tovább lépnénk, kitérőként megemlítem az alapnyugdíjat, amelynél mindenki azonos nyugdíjat kap. A 4. ábra 20 százalékos járulékkulcsnál és 100 egységnyi alapnyugdíjnál tünteti föl az életpálya egyenlegeket. Nem meglepő, hogy az 1. negyed több mint 5 évi átlagnyugdíjjal kap többet, mint amennyit befizet; a 4. negyed viszont majdnem 8 évnyi átlagnyugdíjjal fizet többet, mint amennyit kap.

A legjobb megoldást az alap- és az arányos nyugdíj keverése adja, például 20-80 százalékos arányban, megtartva semleges rendszer járulékkulcsát.
Az 5. ábrán megmutatjuk, hogy a keverés jelentősen csökkenti, de nem szünteti meg a kisnyugdíjasok túlfizetését és a nagynyugdíjasok elmaradását az arányos nyugdíjrendszerhez képest; és fordítva az alapnyugdíj-rendszerhez képest.

Hivatkozások
- Chetty, R.–Stepner, M.–Abraham, L.–Lin, S. Scuderi, B.–Turner, N.–Bergeron, A.–Cutler, D. (2016): The Association between Income and Life Expectancy in the United States, 2001–2014. JAMA, Vol. 315. No. 16. 1750–1766. o. https://doi.org/10.1001/jama.2016.4226.
- Molnár D. L.–Hollósné Marosi, J. (2015): Az öregségi nyugdíjasok halandósága. A nyugellátási összeg, a nyugdíjazási életkor és a halandóság összefüggései Magyarországon, 2004–2012. Közgazdasági Szemle, 62:12, 1258–1290. o. https://doi.org/10.18414/ksz.2015.12.1258
- Simonovits, A. (2021): Életpálya-jövedelemtől függő várható élettartam és a nyugdíjrendszer, Statisztikai Szemle, 99:7, 632–660. o.
- Simonovits, A.–Lackó, M. (2021): A várható élettartam–jövedelem-kapcsolat egyszerű ökonometriai becslése – újraelosztás a nyugdíjrendszerben, Közgazdasági Szemle, 68: 11, 1162–1170. o.
A szerző a KRTK Közgazdaságtudományi Intézetének munkatársa.
A cikk a szerző véleményét tükrözi, és nem feltétlenül esik egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával.
Címlapkép: Getty Images
Ismét berobbant a home office Magyarországon: egyre többen engedik el a szigorítást
Még nőtt is a home office lehetőségek száma.
Átment Lázár János javaslata – mi lesz most az építőiparral?
Jöhet az alvállalkozói lánc feltárása.
Megszületett a végső döntés: elfogadta a WHO a globális pandémiaegyezményt
Itt vannak a részletek.
Beütött Trump vámháborúja az okostelefonoknál: 2011 óta nem látott mélypont
A kínai-amerikai szállításokban.
Elképesztő hiányosságokat tárt fel a lakásbiztosításokban az európai hatóság
Biztosítási illúzióban él az ügyfelek egy része.
Az osztalék könyvelése és az osztalék adózása - útmutató vállalatoknak
Az osztalékról szóló döntést évente egyszer a beszámoló elfogadásakor lehet meghozni, amikor a társaság legfőbb szerve dönt az osztalék mértékéről, és az osztalék kifizetéséről. A h
Üzleti rapid randik egy lemaradó-feltörekvő gazdaságban
A korábban gazdasági páriaként kezelt Görögország kezd végre ébredezni évtizedes hibernációjából. A kilátások egyre jobbak, és igazán értékes befektetési célpontokat is lehet találni
Fenntartható-e az észak-afrikai földgázexport?
Észak-Afrika továbbra is meghatározó szereplő lehet a globális földgázpiacon, ha sikeresen lépést tud tartani a növekvő kihívásokkal.
A dollár világpénzszerepe alapjaiban kérdőjeleződik meg
Az Egyesült Államok fizetőeszköze manapság egyértelműen a világgazdaság első számú devizája. A dollár központi szerepe azonban a világgazdaság strukturális változásával meginogni láts
Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit!
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit! Az ingatlanvásárlás sokkal komolyabb döntés, mint gondolnánk Miközben egy használt autót alapos
Követett részvények - 2025. május
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
Napelemekkel lefedett csatornák kínálhatnak megoldást a víz- és energiahiányra
A Dél-kaliforniai Egyetem új kezdeményezése Kalifornia állam közel 6,5 kilométernyi csatornarendszerét tiszta energiaforrássá alakíthatja amellett, hogy hozzájárulhat a
Kevesebb gyerekkel is, többel is élni fog az emberiség
A mai fiúk tényleg cukik (they are so cute!), minden érdekli őket, de valójában semmi se. Legkevésbé, hogy feleségük és családjuk legyen. Félszegek, rettegnek, hogy...
The post Kevesebb gyerek


- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld
- Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet
- Érdekesen takarítanak meg a magyarok: olyat műveltek, mint Európában senki
- Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Lantos Csaba: történelmi hétvége volt a magyar árampiacon, de van még teendő
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit
Történelmi pofont kapott az USA: fel lehet ebből állni?
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Miért ruháznának be a cégek, ha nincs kereslet?
Dr. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza volt a vendégünk.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen