
Elsőként nézzük meg a jövedelmek területi eloszlását. Az alábbi térképen (1. ábra) jól látható, hogy
- Budapest és a nyugati országrész vezeti a mezőnyt: itt a legmagasabb az egy főre jutó jövedelem a munkaképes korú népesség körében.
- Ezzel szemben a keleti és déli országrészek, különösen Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés vagy Baranya vármegye egyes térségei, lemaradnak.
Ez a minta nem új, a rendszerváltás óta fennáll. Az viszont sokkal kevésbé ismert, hogy miért ilyen tartósak ezek a különbségek.

Nem mindenhol ugyanaz számít
Kutatásunk egyik újdonsága, hogy a hagyományos statisztikai modellek (mint az OLS regresszió) helyett Geographically Weighted Regression (GWR) nevű módszert alkalmaztunk. Ez lehetővé teszi, hogy ne csak országos szinten vizsgáljuk, mi befolyásolja a jövedelmeket, hanem azt is megnézzük, hogyan változnak ezek a hatások térségenként. Másként fogalmazva: míg az országos modellek egy „átlagos” összefüggést keresnek, a GWR megengedi, hogy egy-egy tényező – például a vállalkozások száma vagy az iskolai végzettség – máshogy hasson Budapesten, mint mondjuk Sátoraljaújhelyen.

A 2. ábrán látható, mennyire „illeszkedik” jól a modell egy-egy térségben – minél sötétebb a szín, annál pontosabb a becslés. Jól látható, hogy például Északkelet-Magyarországon és a Dél-Dunántúlon a modell kimagaslóan pontos, vagyis az ottani jövedelmek jól magyarázhatók a vizsgált tényezőkkel. Ez fontos üzenet a helyi gazdaságpolitika számára: ahol a modell jól működik, ott célzott beavatkozással is hatékonyabban lehet eredményeket elérni.
A cégek hatása nem mindenhol húzóerő
Egy település gazdasági aktivitása – például a vállalkozások jelenléte – természetesen befolyásolja a jövedelmeket. De nem mindegy, hogy milyen típusú vállalkozásról van szó, és az sem, hogy az hol helyezkedik el.

A keleti és északkeleti régiókban például az egyéni vállalkozások magasabb jövedelmet jelentenek, míg a középső és déli régiókban ez a hatás akár negatív is lehet.
A cégek puszta száma nem feltétlenül növeli a jövedelmet – a cég mérete sokkal többet számít.
A nagyobb cégek – különösen Budapest környékén – pozitívan hatnak a jövedelmekre, valószínűleg a jobb fizetésekkel és stabilabb munkahelyekkel. Vagyis nem minden vállalkozás jár kéz a kézben a magasabb jövedelemmel – sokszor pont a kényszervállalkozások vagy alacsony hatékonyságú mikroüzemek dominálnak. A térképek alapján világos: a minőség fontosabb, mint a mennyiség.
Tanulni (térségenként) másképp éri meg
Sokan gondolják, hogy minél magasabb végzettséged van, annál többet keresel. Ez általában igaz, de a helyi munkaerőpiac ezt jelentősen befolyásolja.
A 4. ábra azt mutatja, hogy a középfokú végzettség (érettségi, szakmunkás bizonyítvány) szinte mindenhol növeli a jövedelmet, különösen vidéken.
A diploma hatása viszont erősen területi: Budapesten és Nyugat-Magyarországon jelentős előnyt ad, míg például Északkelet-Magyarországon alacsony vagy akár negatív hatása is lehet.
Miért alakult ez ki? Mert sok diplomás egyszerűen elköltözik ezekből a régiókból – aki ott marad, nem biztos, hogy a végzettségének megfelelő állást talál. Az is előfordulhat, hogy a diplomás túlképzés helyi szinten alulfoglalkoztatottságot eredményez.

Helyspecifikus fejlesztéspolitika kell
A kutatásunk legfontosabb tanulsága, hogy a jövedelmeket befolyásoló tényezők nem működnek egységesen az ország minden pontján. Ami az egyik településen emeli a helyiek életszínvonalát, az máshol alig vagy egyáltalán nem hat – sőt, akár ellenkező irányú hatást is kiválthat.
Ez azt jelenti, hogy országos szintű, egységes gazdaságpolitikai eszközök gyakran nem érik el a kívánt hatást mindenhol. Egy „mindenkire vonatkozó” megoldás valójában csak keveseknek működik jól – a többieknek vagy nem használ, vagy még ront is a helyzetükön.
Ehelyett olyan helyspecifikus, célzott fejlesztéspolitikákra van szükség, amelyek figyelembe veszik a települések és régiók egyedi jellemzőit, lehetőségeit és kihívásait.
Ha egy térségben az egyéni vállalkozások pozitív hatással vannak a jövedelmekre, akkor ott érdemes lehet támogatni az önfoglalkoztatás formáit, vállalkozásindító programokat, mentorálást. Ahol viszont ez a hatás negatív vagy bizonytalan, ott inkább a nagyobb vállalatok betelepítését vagy a foglalkoztatási biztonság növelését érdemes ösztönözni.
Az oktatás hatása sem univerzális.
A nyugat-magyarországi régiókban a diploma kifizetődik, mert vannak olyan munkahelyek, ahol ezt nagyra értékelik.
Ugyanakkor keleti térségekben, ahol nincs megfelelő kereslet a diplomásokra, érdemes lehet inkább duális képzéseket, szakképzési programokat vagy felnőttképzést fejleszteni – olyat, amely a helyi munkaadók igényeihez igazodik.
A kutatás térképei megmutatják, hol működik jól egy-egy eszköz, és hol kevésbé. Ez a tudás már önmagában is óriási előny a döntéshozók számára. A fejlesztéspolitika sikeressége gyakran azon múlik, mennyire pontos a diagnózis – márpedig a GWR alapú elemzések erre kiváló eszközt adnak.
Bareith, T., & Csizmadia, A. (2025). Are the determinants of per capita incomes spatially homogeneous?. Post-Communist Economies, 1-16.
Bareith Tibor a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaságtudományi Intézetének tudományos munkatársa,
Csizmadia Adrián a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Kaposvári Campusának PhD-hallgatója.
A cikk a szerzők véleményét tükrözi, amely nem feltétlenül esik egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Lezuhant egy Londonba tartó repülőgép 242 emberrel a fedélzetén, nagyon szomorú friss hírt közöltek a tragédiáról
Felszállás közben történt a baleset.
Lezárult a légikatasztrófa helyszínének vizsgálata: ez lehet az elmúlt két évtized legsúlyosabb balesete
290 körül a halálos áldozatok száma.
Brutális légitámadást indított Oroszország: hullottak a FAB-ok, a földdel tették egyenlővé az ukrán állásokat
40 kilométeres körzetben kő kövön nem maradt.
Mindent egy lapra tesz fel a katonai hatalom: J-35-ös ötödik generációs csúcsgépekkel kerekednének ősi ellenségük fölé
Kérdés, hogy ez mire lehet elég.
VIDEÓ! Önvezető autók: A következő nagy befektetési robbanás?
Az önvezető autók fejlesztése és bevezetése nem csupán technológiai kihívás, hanem egyre inkább a globális gazdasági és geopolitikai verseny egyik kulcsfontosságú terepe. Az USA és Kína
Hőre hangolva - most indul a milliárdos fejlesztési hullám!
2025 tavaszán még csak ízelítőt kaptunk a lehetőségekből, most viszont hivatalosan is elindult a távhő-infrastruktúra fejlesztési pályázat, amely az egyik legnagyobb volumenű hazai energetik
Még a jó cégeket is adják, de találni vonzó lehetőségeket Törökországban
Nagyon mélyről indult a török gazdaság, de legalább jó irányba halad. A mínuszos évek után újra a pozitív tartományban van a reálkamat, így a helyi...
The post Még a jó cégeket is adják
Újra komoly hozamlehetőségek vannak a zöld részvényekben
Az energiaátmenet korunk megkérdőjelezhetetlen megatrendje, amibe sokáig áramlott a pénz, de a lufi kipukkadt: 2021 óta jelentős eséseket láttunk az ágazatban. Mostanra viszont az értékeltség
Szilikátakkumulátorok - új irányok az energiatárolásban?
A Worcester Műszaki Intézet kutatói áttörést értek el Edison több mint 100 éve feltalált vas-nikkel akkumulátorának továbbfejlesztésében.
Adócsomag 2025 tavasz - Jönnek az állandó extraprofitadók és új kedvezmények
2025. május 13-án nyújtotta be a kormány T-11920. számú törvényjavaslatában a tavaszi adócsomagot. Jelen blogunkban összefoglaljuk a vállalkozások számára legfontosabb változásokat, több
Mi számít tengeri szennyezésnek?
A tudomány szerint az óceánok hőmérsékletváltozásában nincsenek kiugró anomáliák, ám a tengeri szennyezés nemzetközi jogi keretei átalakulóban vannak.
Kötelező lesz az arcfelismeréses beléptetés a kórházakban?
Az elmúlt időszakban nagy visszhangot kapott a kórházakba telepített arcfelismerő beléptetőrendszerek kérdése. Előbb több helyen is megkezdték a rendszer alkalmazását, majd - vélhetően a t


- Napokon belül kirobbanhat a háború, amitől mindenki tartott – Egyre több az aggasztó jel
- Rengeteg lakást öntenek a piacra pillanatok alatt – Vége a nagy biznisznek?
- Kellemetlen meglepetés az inflációban
- Forint helyett itt az euró - Ezt kevesen várták a kormánytól
- Minden eddigi tervét a kukába dobta Magyarország – Beleléptek a csapdába a hitelminősítők?
Tőzsdei fordulat zajlik a szemünk előtt – Mit érdemes most venni?
Eljött a kicsik ideje.
Véget ért a mezőgazdaság aranykora? Ami most történik, arra senki nincs felkészülve
Évről évre újabb meglepetések érik a gazdákat a földeken, egyre kisebb a mozgástér.
Lehet még egyszer a Teslából Volkswagen?
Fontos következtetéseket vonhatunk le Trump és Musk csörtéjéből.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Számolj háromig és start!
Ne maradj le számlanyitási akciónkról! Webináriumunkon megmutatjuk, hogyan indítsd el első befektetésed, milyen új funkciók érhetők el kereskedési platformjainkon, milyen bónuszokat érdemes kihasználni, és hogyan vághatsz bele magabiztosan a tőzsdei kereskedésbe – akár már holnap.