A felzárkóztatási támogatások (x)
A legtöbb felszólaló annak fontosságát hangoztatta, hogy az EU tagállamai és intézményei mielőbb fogadják el a 2007-2013 közötti hosszú távú költségvetést, mert csak annak ismeretében lehetséges időben felkészülni a támogatások fogadására és felhasználására.
Kelet-európai képviselők korábbi megállapítása szerint a szabályokkal kapcsolatban az Európai Bizottság meglehetősen negatív változásokat javasolt, és bizottsági szinten az EP-többség is jóváhagyta azokat.
A mostani vita után is nyitott maradt a kérdés, amely részjavaslatok mellett dönt a többség a szerdai szavazáson. A hat jelentés együttes vitájában felszólaló képviselők egyöntetűen nyilatkoztak arról, hogy szolidaritás, az összetartás, a fejlettségi szintek közelítése az uniós együttműködés egyik legfontosabb eleme.
Jelentős nézőpont-különbségek rajzolódtak ki ugyanakkor a régebbi és új tagországok képviselői között. Érezhető volt a már a költségvetési vita során is meglévő különbség a korábban csatlakozókéval arányos támogatások mellett fellépő új tagországok, a takarékoskodásra törő nettó befizető országok, illetve a járandóságuk lehető legnagyobb mértékű fenntartását kérő korábbi fő haszonélvezők között.
Hazánk számára fontos szabályok A vitatott részletek között olyan, Magyarország számára is fontos szabályok találhatók, mint a nem visszaigényelhető áfa támogathatósága, a magántőke bevonhatósága az önrészbe, a költségvetési átcsoportosítás, a támogatások felhasználási idejének korlátozása két évben, a lakásépítés vagy -felújítás támogathatósága.
Korábban az új tagállamokból érkezett képviselők már jelezték, hogy közösen megfogalmazott módosító indítványokat nyújtanak be annak megakadályozására, hogy az uniós felzárkóztatási támogatások felhasználási szabályai számukra elfogadhatatlan módon változzanak meg.
Megállapították ugyanis, hogy a tervezett módosításokkal az újonnan csatlakozott országok önkormányzatai és civil szervezetei szinte lehetetlen helyzetbe kerülnének.
A keddi vitában hozzászóló magyar képviselők közül Harangozó Gábor (MSZP) egyebek között annak fontosságát hangsúlyozta, hogy elkerüljék újabb nehézségeket a támogatások felhasználásában. Az egyszerűsítésére törekvésnél vigyázni kell szerinte arra, hogy megmaradjon a szegényebb haszonélvezők jogosultsága a támogatások igénybe vételére.
Úgy vélte, az önkormányzatokra a javaslatban szereplő néhány elem további súlyos költségterheket róna, amelyeket a szegényebbek el sem tudnának viselni.
A kelet-európai országok kéréseinek teljesítése nem jelentene több kiadást az EU számára, tette hozzá. Egyenlő esélyek, egyenlő jogok Pálfi István (Fidesz-MPSZ) azt hangoztatta: olyan javaslatokat kell kidolgozni, amelyek minden tagország számára egyenlő esélyeket és egyenlő jogokat biztosítanak a strukturális és kohéziós alapok elérésében.
A regionális és kohéziós politikai eszközöknek főszerepet kell játszaniuk "mind a bővítés megemésztésében, mind a kihívásokra adott válaszokban" - szögezte le.
A legfőbb értékelési szempontoknak az eredményességnek, valamint a hatékonyságnak kell lennie, de ezek hangoztatásával nem lehet olyan szabályokat elfogadni, amelyek kifejezetten hátrányos helyzetbe hozhatnak tagállamokat. Gurmai Zita (MSZP) a regionális megállapodások fontosságára, illetve a regionális szintű döntések biztosításának szükségességére hívta fel a figyelmet. "A régiók Európáját sokszínűség, a közigazgatás eltérő szintjei, formái jellemzik" - szögezte le. "Most, amikor az integráció, a közös európai projekt megtorpanni látszik, különösen fontos a helyi, regionális érdekek képviselete" - hangoztatta.
Itt az adatdömping - Mutatjuk, mit csinálnak a tőzsdék
A magyar tőzsdén a mai a hét utolsó kereskedési napja.
Erős számokat közölt a legnagyobb svájci bank, de óriási a bizonytalanság
Felülmúlták az elemzői várakozásokat.
Új részvény jött a magyar tőzsdére - Algaipari cég papírjait vehetjük meg mától
Megindult a kereskedés.
Jön a tavasz, vele együtt pedig az első szúnyogirtás is
A Tisza felső szakaszán kezdi a munkát a katasztrófavédelem.
Az Air France még nem érzi a lassulást az amerikai járatokon
Új első osztályt is bevezetett egy útvonalon.
Kecskemétre robog tovább a kkv-k kihagyhatatlan országos gazdasági roadshow-ja
Terítéken a legaktuálisabb beruházás fejlesztési eszközök.
Turbórészvény vagy az új arany? Szemtől szemben az alapkezelő és a kriptobefektető
Pár éve még elképzelhetetlen lett volna: leült egymással vitatkozni a HOLD vezérigazgatója és az egyik legnagyobb hazai kriptós cég, a Cryptofalka alapítója. Távolról sem értenek...
The pos
Hogyan szerezheti vissza a nukleáris piacon egykori vezető szerepét az Egyesült Államok?
Az Egyesült Államoknak most valódi esélye van arra, hogy visszaszerezze korábbi vezető szerepét a globális nukleáris piacon.
Nyaralás: készpénz vagy kártya?
Jön a nyaralási szezon, sokan mennek külföldre és ott idegen devizában kell fizetniük. Két lehetőségük van, vagy a bankkártyájukat használják vagy készpénzt használnak. A legtöbb emberne
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ


- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen