
A Nitrogénművek Zrt. több, mint 90 éves múltra visszatekintő vállalat, működése során a magyar termelők elismert, stabil partnere volt és a mai napig támogatja a magyar mezőgazdaság fejlődését. A cég a műtrágyagyártás fejlesztése során kiemelt figyelmet fordít a növények tápanyagszükségletére, a gazdák igényeire, a hatékonyságra és a fenntarthatóságra egyaránt.
A társaság folyamatosan nyomon követi az agrárgazdaságban bekövetkező változásokat és az új kutatási eredményeket. Bár a Pétisó receptje majdnem egy évszázados múltra tekint vissza és bevált inputanyagnak számít, a cégnek fontos feladata a folyamatos fejlesztés és alkalmazkodás a környezeti kihívásokhoz. Ugyan nem mindig lehetséges az adottságokhoz való teljes alkalmazkodás,
a Nitrogénművek Zrt. rendelkezik egy széles termékpalettával, amelyből mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbb, optimális termelést segítő tápanyag-utánpótló terméket.
Figyelnek a környezetre
Az agrárium fejlődése és fenntarthatósága szempontjából kulcsfontosságú az agráripari technológiák és gyakorlatok folyamatos fejlesztése. A műtrágyagyártás terén elért haladás pedig jelentős előrelépést jelent a növénytermesztés hatékonyságában és a környezetvédelemben. A Nitrogénművek Zrt. által végzett innovációk és beruházások példamutatóak ezen a téren.

Az új környezetbarát műtrágyagyártás számos technológiai és környezeti fejlesztést hozott magával. A legmodernebb technológiák felhasználásával a semlegesítő és savüzemek kevésbé terhelik a környezetet, mint korábban. A Pétisó üzemek például a keletkezett szennyezett kondenzvizek újrahasznosításával csökkentik a károsanyag kibocsátást és minimalizálják a környezetterhelést. Emellett az emisszió csökkentése is fontos cél volt a fejlesztések során. Az ammónia, nitrogén-oxidok és szilárd szemcse kibocsátás jelentős csökkenése a modern technológiák eredménye. A granuláló üzemekben bevezetett ciklonrendszer és nedves gázmosó hatékonyan csökkentik a káros emissziót.
Az energiagazdálkodás terén tett intézkedések is jelentős előrelépést hoztak. A gőzfelhasználás racionalizálása és az elektromos áram termelése a fel nem használt gőzből további energiahatékonyságot és fenntarthatóságot eredményez oly mértékben, hogy a nagyon jelentős mennyiségű villamos áram szükségletet maguknak állítják elő házon belül.
A dolgozók feltételei is javultak
A munkakörnyezet korszerűsítése szintén a fejlesztések egyik fókuszpontja volt. A Granuláló 1 üzem zaj-és rezgéscsökkentése, valamint az új folyamatirányítási rendszerek bevezetése javította a munkakörülményeket és növelte a hatékonyságot. A világon először, a Nitrogénművek Zrt. üzemében fejlesztettek ki mesterséges intelligencián alapuló gyártói vezérlést.
Az új termékek gyártása, – mint például a Green Max és a Kénes Pétisó termékek –, lehetővé teszi a vállalat számára, hogy még szélesebb körben kielégítse a vevői igényeket és növelje a versenyképességét.
Végül, a rugalmas termeléstervezés és a vevői igények szerinti gyártás lehetővé teszi a vállalat számára, hogy hatékonyan reagáljon a piaci változásokra és maximalizálja a termelési kapacitásokat. Az Integrált Irányítási Rendszer (IIR) és EGIR működtetése további előnyöket biztosít a gyártási folyamatok irányításában és optimalizálásában. A Nitrogénművek Zrt. elkötelezettsége a környezetvédelem és a fenntarthatóság iránt kulcsfontosságú a mezőgazdaság teljesítményének javításában és a jövő generációk számára fenntarthatóbb agrárium megteremtésében.
Komoly terhek nehezednek a gyártásra
A műtrágyagyártás ugyanakkor erősen kitett az utóbbi években nagy ingadozást megélt földgázáraknak, ráadásul komoly terheket ró a vállalatra a hazai szabályozás is. Ennek oka, hogy Magyarország az Európai Kibocsátáskereskedelmi Rendszer (EU Emissions Trading System, azaz ETS) kapcsán sajátosan egyedi, a világon egyedülálló megközelítést alkalmaz. A magyar kormány a nagy szén-dioxid kibocsátóknak nem biztosítja a hagyományos, ingyenes kibocsátásra jogosító szén-dioxid kvótát, ami az EU ETS más résztvevői esetében általános gyakorlat. Ennek eredményeképpen az érintett vállalatoknak további adófizetési kötelezettsége keletkezhet az ETS nemzeti adó formájában, ami az EU ETS keretein túlmutató teherként nehezedhet rájuk.

Ez a különleges megközelítés az érintett cégekre, így a Nitrogénművek Zrt.-re is további adófizetési kötelezettséget rótt, mivel a kormány 2023 júliusában hozott rendeletével, visszamenőlegesen 2023. január 1-től, az összes kibocsátás után kiegészítő nemzeti adót vetett ki rájuk. Ez az adórendelkezés egyértelműen azon vállalatokat terheli, akik a nagy szén-dioxid kibocsátás miatt az ETS hatálya alá tartoznak.
A magyar szabályozás drágítja a műtrágyát
Az ETS résztvevői, akik jelentős szén-dioxid kibocsátó tevékenységet végeznek, éves szinten meghatározott kibocsátás-egységekkel, vagyis karbonkvótákkal rendelkeznek, amelyek alapján ingyenesen bocsáthatnak ki szén-dioxidot. Az ingyenesen rendelkezésre álló kvóta évről-évre csökken, ezáltal ösztönözve a vállalatokat a kibocsátásuk csökkentésére. Amennyiben az ingyenesen rendelkezésre álló kvóta felhasználása meghaladja a kibocsátást, a vállalatok további kvóták megvásárlásával tudják azt kompenzálni. Ez a gyakorlat lehetővé teszi, hogy az ETS résztvevői csak az ingyenes kvóta feletti kibocsátásért fizessenek. Összegezve,
az ETS rendszer egy, már érvényben lévő megadóztatása az európai műtrágya gyártásnak, ami jelentősen csökkenti a nemzetközi versenyképességét.
Csakhogy a magyar szabályozás értelmében az üveggyártó, fémipari és vegyipari, például műtrágyát előállító vállalatok esetében nem csak az ETS keretében előírt, minden kibocsátott tonna szén-dioxid után fizetendő 40 eurós adó jelent terhet. A kormány rendelkezése szerint az ingyenesen rendelkezésre álló kvóták átruházása esetén további tranzakciós illetéket is be kell fizetni, ami a kvóta értékének 10 százalékát jelenti.

Az új adóterhek következtében plusz befizetésekre kötelezett ipari szereplőkre ezek a költségek további többlet terheket rónak, az ETS rendszer működésével nem összeegyeztethető, teljességgel érthetetlen módon. Következményük pedig a piacon is megjelenik, hiszen beárazódnak a műtrágya árába, így megjelennek a magyar gazdák termelési költségeiben is.
(x)
Címlapkép forrása: Nitrogénművek
Teljesíti a Coca-Cola Trump kívánságát: jön az új recept
De nem a meglévőt cserélik le, hanem egy újat vezetnek be.
Globális jelentések: nagy fordulatot hozott a megújuló energia
Több mint dupla annyi beruházás történt tavaly zöld energiába, mint fosszilisba.
Külföldön terjeszkedik a Videoton, két országot is megjelöltek
Megérett az idő az akvizíciókra.
Bejelentette az UniCredit: visszavonja a verenytársára tett ajánlatát
Feladta a küzdelmet az olasz kormánnyal a bankcsoport.
Nem semmi: nívós állami intézményt neveznének el Melania Trumpról Washingtonban
Az elnök párttársai javaslatára.
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.
Nulla kamat, nulla önerő - és most indul az aranyroham!
KKV-k, figyelem! Elindult a történelmi lehetőség: pénzhez juthatsz úgy, hogy közben egy fillért sem kell kockáztatnod.
Egy új innovációval zöldforradalom törhet ki a textiliparban
A Mashouf testvérek új szemlélete formálhatja át a textilgyártás jövőjét.
VIDEÓ! Politika, piac, infláció: Miért érdemes most Japánra figyelni?
A 2025-ös japán választások rendkívüli feszültség közepette zajlottak: az inflációs bizonytalanság, a gyenge jen és az emelkedő állampapírhozamok megrendítették a lakosság és a befekte
A vírusok nehezebbek, mint a teljes emberiség
Imádom az adatvizualizációkat - egy-egy jól eltalált infografikával több hasznos tudást lehet átadni, mint több tízezer karakternyi szöveggel. Ilyen az e heti grafikonunk is: egész... The post
Zsiday Viktor a "butább" gazdaságok felelőtlenségéről
Egészen elképesztő tendenciák alakulnak költségvetési politika területén az egész világon, de különösen az Egyesült Államokban, aminek igen súlyos hosszú-, vagy akár már középtávú k


Olcsó a lakosságnak, brutális az iparnak – Hol a kiút az árampiaci káoszból?
A jónak tűnő vállalati megoldásoknak is vannak kevéssé ismert buktatói.
Elhullottak a forint támadói – Meddig tarthat ki ez a hihetetlen erő?
Páratlan évet fut a magyar deviza.
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.