A hol mérgesedő, hol ideiglenes nyugvópontra jutó vámháború egészen példátlan bizonytalanságot hozott a tőkepiacokon, a befektetők rendkívül érzékenyen reagálnak az újabb bejelentésekre és valósággal rángatják a tőzsdéket. Egy korábbi írásunkban foglalkoztunk azzal, hogy az elemzői vélekedések alapján melyik nagyvállalatok (és iparágak) teljesíthetnek jól ebben a környezetben, most pedig azt nézzük meg, hogy honnan fordulnak el látványosan a profik, azaz mit NEM szabad most venni.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Információ és jelentkezés
A Trump-féle kiszámíthatatlan kereskedelempolitika miatt csökkent az optimizmus az amerikai építőipar egyes szegmenseiben, nyilatkozta kedden Thomas Hasler, a Sika építőipari vegyipari vállalat vezérigazgatója.
Bár némileg enyhültek a vámokkal kapcsolatos aggodalmak Donald Trump szerdai esti bejelentését követően, a veszély nem múlt el teljesen, továbbra is van bizonytalanság a kereskedelmi háborúban. Az európai vállalatok bevételi-és profitkilátásait nagyban ronthaják a vámok, bár nem minden szektort ugyanolyan mértékben, vannak, amelyekre közvetlenül hatnak a nagy exportkitettség miatt vagy a beszállítói láncokon keresztül, míg mások inkább "csak" az általános gazdasági lassuláson keresztül éreznék meg a vámhatásokat. A Fitch összeszedte, hogy melyik európai szektorok vállalatait érinthetik a leginkább és a legkevésbé a vámok. Arról, hogy a legnagyobb hazai vállalatok mire számítanak, itt írtunk.
A belga Solvay megnyitotta az EU első ritkaföldfém-feldolgozó üzemét a franciaországi La Rochelle-ben, válaszul az ellátási láncok geopolitikai kockázataira. Az új létesítmény célja, hogy mérsékelje Európa függőségét Kínától a stratégiai fontosságú nyersanyagok terén. A nyitás időzítése Kína exportkorlátozásai és Trump vámintézkedései közepette különösen jelentős.
Miközben egyes EU-s politikusok azt kérik számon, hogy zöldszervezetek 15 millió euróért lobbiznak az európai törvényhozóknál, addig a tech-, bank- és energiaszektor óriásai több mint hússzor ennyi pénzt mozdítottak meg az érdekeiknek kedvező szabályozási környezet kialakításáért. Ezek most könnyen át is mehetnek a versenyképességi lazítások zászlaja alatt.
Magyarország hét másik tagállammal együtt kéri az Európai Bizottság segítségét abban, hogy törvényben emeljen ki több iparág számára kritikus elemeket a versenytársaihoz mérten túlbiztosított szabályozások alól.
Súlyos környezeti károktól tartanak a brit hatóságok, miután egy portugál teherhajó és egy amerikai üzemanyag-szállító ütközött össze Anglia keleti partjainál. A balesetben egy személy eltűnt, és jelentős mennyiségű kerozin ömlött a tengerbe - írta az ABC News. A tulajdonosok azt állítják, hogy nem volt cianid a hajón, csak olyan hordó, amiben korábban azt szállítottak.
A KunlunChem kínai elektrolitgyártó cég Szolnokon építi fel az első európai üzemét, a negyvenmilliárd forintos beruházással százhúsz új munkahely jön majd létre - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.
Az Abu Dhabi National Oil Company és az osztrák OMV egyesíti műanyagipari üzletágait, létrehozva ezzel egy 60 milliárd dolláros vállalatot, amely a negyedik legnagyobb poliolefin gyártó lesz a világon - írja a Reuters.
Súlyos vasúti baleset történt Csehországban: egy benzolt szállító tehervonat kisiklott és kigyulladt. A rendkívül mérgező vegyi anyagot szállító szerelvény balesetében senki sem sérült meg, de a környező területeket evakuálni kellett - tudósított a BBC.
A potenciális ukrajnai béke reménye hajtja a piacokat, különösen Európában, miközben egyre több részlet körvonalazódik a lehetséges tűzszüneti megállapodásról. A béke-trade számos kedvező befektetési lehetőséget teremt. Friss elemzésünkben két olyan európai vegyipari részvényt mutatunk be, amelyek különösen jól járhatnak a békével.
A francia kormány javaslata, amely az európai vegyipar megmentését célozza, új lendületet adhat az iparágnak azáltal, hogy stratégiai jelentőségűnek nyilvánít tizenöt vegyi anyagot – írja a Politico. Ez az intézkedés segíthet fenntartani Európa önállóságát a vegyiparban, miközben modernizációs és környezetvédelmi kihívásokra is válaszokat kínál, figyelemmel kísérve a nemzetközi versenyt és az iparág zöld átmenetét.
2021-ben jelentették be, hogy akkumulátor szeparátor üzemet építhet Magyarországon az LG Chem és a Toray. A dél-koreai cég újra gondolhatja a beruházást, írja a Bloomberg.
A Henkel a német vegyipari vállalat 12 milliárd forint értékű kapacitásbővítő fejlesztést hajtott végre Környén, amely nyomán a gyár munkavállalói létszáma 300-ra nőtt – emelte ki a friss beruházás átadásán Szijjártó Péter.
Amerikai kutatók összefüggést tártak fel a perfluor- és polifluor-alkil tartalmú anyagok (PFAS) ivóvízben való jelenléte és bizonyos ráktípusok kockázata között. A Dél-kaliforniai Egyetem (USC) kutatóinak új tanulmánya szerint a PFAS-anyagokkal szennyezett ivóvízzel rendelkező közösségekben akár 33%-kal is magasabb lehet egyes daganatos megbetegedések előfordulása - írta meg a SciTechDaily.
Az Európai Bizottság a közeljövőben javaslatot tervez tenni az úgynevezett "örökké tartó vegyi anyagok" (PFAS-ok) használatának betiltására a fogyasztási cikkekben. A tervezett intézkedés alól kivételt képeznne az alapvető ipari felhasználás. A javaslat célja, hogy csökkentse ezen környezetre és egészségre káros anyagok elterjedését, miközben figyelembe veszi az ipar egyes szektorainak igényeit is - közölte az ESM kiskereskedelmi szakportál.
Még Joe Biden idején.
Szerinte egy gyereknek is világos.
Kártérítést követelnek a YouTube királyától.
Ha már Isztambul kudarcba fulladt.
Az első egy ukrán állampolgár volt.
Szekeres Viktorral a Gloster Nyrt. alapítójával beszélgettünk
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.