Földet örököltek, csak épp semmit nem tudnak róla: meglepően sokan vannak
Ugyanakkor a mai technológia és hiteles adatbázisok összekapcsolása olyan lehetőséget teremt a szakemberek számára, amelynek köszönhetően az ország bármely pontján fekvő termőföldre jóval gyorsabban, pontosabban lehet valós árat meghatározni.
Egy győri startup alapjaiban változtatná meg a termőföld-értékelés rendszerét: modelljük lényege, hogy a termőfölddel kapcsolatosan országosan elérhető összes megkötött szerződést és piaci adatot összegyűjtötték és az értékelés folyamatát a szakmai korrekciós szempontokra épülő statisztikai alapú algoritmusokkal automatizálták, így a végeredmény egy részletes, hiteles és objektív egyedi ármeghatározás. Mint azt Sáhó Ákos, az Agrotax ügyvezetője a Portfolio-nak elmondta, a szakmaiságuk egyik legfontosabb eleme, hogy kizárják az értékelést torzító tényezőket, a szubjektív befolyást is, és mivel online történik a teljes szolgáltatási folyamat, így a megrendelővel történő kapcsolatuk is virtuális.
A cég rendszere biztosít ügyfeleinek műholdas elemzést is. Ennél a vizsgálatnál az adott területre vonatkozó műholdas felvételeket 5-7 évre visszamenőleg nézik meg, és ennek révén állapítják meg, hogy az adott helyrajzi szám esetében például mennyire homogén a terület felszíne, vagy láthatók-e olyan foltok, amelyek arra utalnak, hogy ott eltérő minőségű az adott termőföld. A termőföld értékelési folyamat utolsó része a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani és Agrokémiai Intézet adatbázisára épülő úgynevezett D-e-Meter Földminősítő Rendszer alapján a földrészletre megállapított földminőségi viszonyszám figyelembe vétele, amelynek az a célja, hogy a föld minőségéről - produkciós potenciáljáról - adjon egy modern szakmai szempontok szerint alkotott képet.
A cég értékelése tehát nem csak egy árat tartalmaz, hanem az adott termőföldről egy komplex ismertetést, amelyek között számos olyan információ van, amihez egy átlagfelhasználó nem, vagy csak nagyon nehezen juthat hozzá.
"A mi digitális értékelési módszerünk alapvetően szántó, illetve gyep, rét és legelő művelési ágakra elérhető - tette hozzá az ügyvezető. A többi művelési ág esetén, mint a szőlő, erdő vagy gyümölcsös, ez a módszer még önmagában nem elegendő, az ültetvény aktuális állapota miatt szükséges helyszíni szemlét is alkalmazni. Ugyanakkor a rendszerünk ezeken a területekre is tökéletes értékelést készít a helyszíni szemlével kiegészítve. Jelenleg az országos partneri hálózatunk kiépítése folyik, hogy az egyéb művelési ágak esetében is, ha nem is 24 órán belül, de rövid határidővel elkészíthessük a korszerű értékelést."
A bankok munkafolyamata is megváltozhat
Évente több 10 ezer adásvétel, illetve haszonbérleti szerződés-kifüggesztés történik, a tulajdonosváltás pedig még ennél is jóval magasabb, 100 ezer körüli lehet.Az ügyvezető beszámolt arról is, hogy sok örökös keresi meg a céget, hiszen rengeteg olyan fiatal van, akik már elszakadtak a vidéktől, és kevés információval rendelkeznek a rájuk maradt földdel kapcsolatban. Sokan azt sem tudják, hogy hol van pontosan a földterület, azt meg végképp nem, hogy mennyiért lehetne eladni, egyáltalán eladják-e vagy inkább bérbe adják.
A cég ezekben tud segíteni, megadják ugyanis az adott terület értékesítési árát és bérleti díját is, így eldönthetik, hogy számukra melyik opció lenne az ideálisabb. Ez például akkor is hasznos lehet, amikor több örökös van egy családban, és csak az egyik szeretne gazdálkodni, ezért ki kell vásárolnia a többieket. Ahhoz, hogy ez korrekt áron történhessen, és a családi kapcsolatok se lássák kárát mindenképp érdemes objektív, szakmailag megalapozott véleményre támaszkodni.Az Agrotax fontos piacként tekint a banki szektorra is, ahol most is a hagyományos eljárással zajlik az értékbecslés, ami egyrészt drágább, időigényesebb, és jóval kevesebb információt tartalmaz, mint egy digitalizált módszer, ezért ezen szeretnének változtatni. A cég több bankkal is intenzív tárgyalásban van, hiszen a termőföld, mint hitelfedezet a jövőben egyre több esetben megjelenhet majd.
TÁMOGATOTT TARTALOM
A cikk megjelenését támogatta az Agrotax Kft.
Elmondta Moszkva, miért akar Donald Trump minden áron békét teremteni Ukrajnában
Marija Zaharova külügyi szóvivő nyilatkozott meg.
Magára hagyta szövetségesét Washington – Sokkal nagyobb háborúra készülnek?
Hiába hirdetett győzelmet Trump, nem lehet elégedett.
A Vatikán ültetheti össze újra Moszkvát és Kijevet, Washington támogató szerepet vállal – Híreink az orosz–ukrán háborúról szerdán
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Új tüzérségi dandárt állított fel Oroszország, megdöbbentő, milyen fegyverekkel szerelték fel az egységet
Teljesen kiszolgáltatottá váltak.
Amikor legutóbb ilyen történt, gyorsan lehetett sok pénzt keresni a bitcoinnal
Vajon most is így lesz?
Tanulj meg okosan befektetni – ma este indul a Sikeres befektető online tanfolyam
Élő online tanfolyam a Portfolio Investment Services szervezésében
Én megmondtam
Pár hete írtam egy cikket arról, hogy nem feltétlen van jó helyen a pénzed a mobilodról elérhető banki alkalmazásokban, különösen nem akkor, ha a mobilt és az alkalmazásokat is az ujjlenyoma
Üzleti rapid randik egy lemaradó-feltörekvő gazdaságban
A korábban gazdasági páriaként kezelt Görögország kezd végre ébredezni évtizedes hibernációjából. A kilátások egyre jobbak, és igazán értékes befektetési célpontokat is lehet találni
Az osztalék könyvelése és az osztalék adózása - útmutató vállalatoknak
Az osztalékról szóló döntést évente egyszer a beszámoló elfogadásakor lehet meghozni, amikor a társaság legfőbb szerve dönt az osztalék mértékéről, és az osztalék kifizetéséről. A h
Fenntartható-e az észak-afrikai földgázexport?
Észak-Afrika továbbra is meghatározó szereplő lehet a globális földgázpiacon, ha sikeresen lépést tud tartani a növekvő kihívásokkal.
"Majd az anyukát küldik be energiaitalért" - 3 brutális mondat (videó)
Három sokkoló mondat, és az utca emberének reakciói. Legújabb videónkban ismét a hétköznapi véleményekre voltunk kíváncsiak - a „3 Brutális mondat\" sorozat új része ezúttal sem fin
A dollár világpénzszerepe alapjaiban kérdőjeleződik meg
Az Egyesült Államok fizetőeszköze manapság egyértelműen a világgazdaság első számú devizája. A dollár központi szerepe azonban a világgazdaság strukturális változásával meginogni láts
Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit!
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit! Az ingatlanvásárlás sokkal komolyabb döntés, mint gondolnánk Miközben egy használt autót alapos
Követett részvények - 2025. május
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért


- Extraprofitadók: megjöttek a kormány legújabb tervei
- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld
- Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet
- Érdekesen takarítanak meg a magyarok: olyat műveltek, mint Európában senki
Lemond a kormány több száz milliárdról a választások után – Mi történik?
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Lantos Csaba: történelmi hétvége volt a magyar árampiacon, de van még teendő
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit
Történelmi pofont kapott az USA: fel lehet ebből állni?
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.