Sokat faraghat a rezsin, aki hőszivattyúra cseréli a gázfűtést
Befektetés

Sokat faraghat a rezsin, aki hőszivattyúra cseréli a gázfűtést

Portfolio
Európa-szerte kapkodnak a hőszivattyús rendszerek iránt, olyannyira, hogy a gyártók az ellátási láncokban kialakult nehézségek miatt nem tudják tartani a lépést a kereslettel, amelyet a korábbi fenntarthatósági irányelvek mellett, most már az orosz gázról való leszakadási törekvések is fűtenek. A hőszivattyú ugyanis nemcsak zöld megoldás, de költséghatékony fűtési alternatíva is lehet: egy jól megtervezett hőszivattyús rendszer az üzemeltetési költségek terén is veri a gázfűtést. Az Immergas Hungária Kft. szakértője szerint a magyar piacon is egyre népszerűbbek a prémium kategóriás termékek, amelyek helyigénye jóval kisebb, így nem kell számukra gépészeti helyiséget kialakítani a hasznos lakótér rovására.
Nem a jövő, hanem a jelenünk gazdasági folyamatai alakultak át - erről szól a minden iparágat érintő szeptember 4-i Sustainable World konferencia, ahol a hazai fenntartható üzleti világ szereplői találkoznak.

Az Európai Unió Energy Performance of Building Directive (EPBD) klímasemlegességi javaslatai alapján 2030-ra más csak ténylegesen nulla energetikai szintű új épületeket lehetne építeni, miközben a 'Fit for 55' – szintén uniós – kibocsátáscsökkentési terv szerint a megújuló alapú fűtés arányának 2030-ra el kell érnie a 49%-ot.

Mivel főleg megújuló energiával működik, a hőszivattyú az egyik legkeresettebb fűtési megoldás az építkezők és építtetők körében: a technológia nyáron a hűtést, télen pedig a fűtést is képes biztosítani, és melegvíz előállítására is alkalmas. Mivel tisztán árammal működik, egy háztartási napelemes rendszerrel kombinálva egy fenntartható, takarékos és alacsony karbonlábnyomú háztartási fűtési rendszer kialakítására alkalmas. 

A gázkazán alternatívájaként pedig

a földgáz kiváltásának lehetőségét kínálja, ami különösen felértékeli a jelenlegi helyzetben, amikor az orosz gázimport kilátásai bizonytalanná váltak.

Nem meglepő tehát, a földgázárak elszállása és az orosz gáztól való függetlenedési szándék miatt Európa-szerte olyan mértékben ugrott meg a hőszivattyúk iránti kereslet, hogy a kínálat alig képes tartani vele a lépést. A gyártók igyekeznek bővíteni kapacitásaikat, de az iparágat a képzett munkaerő hiánya is sújtja. Magyarországon a rendelésállomány alapján legalább 20-30%-kal nagyobb lehetett volna az értékesítési szám az elmúlt egy év alatt, ha az ellátás szűk keresztmetszetei ezt nem akadályozták volna meg.

Az előrejelzések szerint a telepített hőszivattyúk száma a következő években ezzel együtt is gyorsulva nőhet tovább, amit alátámaszt az is, hogy az Európai Bizottság orosz gázimport-függőség megszüntetését célzó terve (REPowerEU) nagy szerepet szán a hőszivattyúknak is.

Miután a hőszivattyúk az energia akár 75 százalékát a környezetből (levegőből, vízből, talajból, de akár a szennyvízből is) gyűjtik, a maradékot pedig villamos energia biztosítja, egy egységnyi energia bevitelével akár három-négyszer több hőenergiát is elő tud állítani. A beviteli és az előállított energia különbözete megújuló energia, így az új építésű ingatlanokra 2022 júliusától vonatkozó új hazai előírás 25%-os megújuló energia követelménye hőszivattyúval, más kiegészítő gépészeti megoldás nélkül is teljesíthető.

Egyre többen keresik a prémium kategóriás termékeket

Külföldön egyre népszerűbbek a prémium kategóriás hőszivattyúk, amelyek bekerülési költsége ugyan lényegesen magasabb, de számos előnyük is van. Ez a termékkategória már Magyarországon is elérhető – mondta el a Portfolio-nak a gázüzemű fűtőkészülékeket és hőszivattyúkat is kínáló Immergas Hungária Kft. szakértője. Egy ilyen termék ára a 4 millió forintot is megközelítheti, igaz, számos előnnyel is rendelkezik.

Ez egy kompakt berendezés, egy egységben található a rendszer összes eleme, úgy kell elképzelni, mint egy nagyméretű hűtőszekrényt.

Ennek azért van jelentősége, mert a mai milliós ingatlan négyzetméterárak mellett, megjelent az igény arra, hogy a lehető legkisebb területet kelljen elvenni a hasznos lakótérből, márpedig egy hagyományos hőszivattyús rendszer elemei – tartályok, hidraulika, szivattyú, vezérlő – jellemzően több négyzetmétert foglalnak el, és nem feltétlenül esztétikusak, ezért egy külön helyiségben, általában erre a célra kialakított gépészeti helyiségben vagy kazánházban kapnak helyet. A prémium termékeink viszont úgy vannak kialakítva, hogy azokat be lehet tolni egy lépcső alatti tárolóba, de akár a konyhába is a hűtőhöz hasonlatos, esztétikus megjelenése miatt” – tette hozzá a szakember.

hőszivattyú
Az Immergas prémium hőszivattyús rendszere, a Magis Hercules Pro 9 - egyre nagyobb az igény rá.

A prémium megoldások népszerűségének csak egyik oka az esztétikai előny, illetve a drága négyzetméterárak miatti praktikus elhelyezés, a szakértő szerint az is mérlegelendő, hogy egy hagyományos rendszer utólagos telepítése a nagyobb helyigény mellett nagyobb átalakítást is igényel, amely a kivitelezésben is időigényesebb, így a munkadíj is magasabb lehet. A magyar piacon ugyanakkor egyelőre a prémium lakásokat, házakat építő befektetők, illetve magánszemélyek választják ezt a kategóriát.

A bekerülési költségeket tekintve a legolcsóbb megoldás a gáz kiváltására a split –– hűtő-fűtő klíma felszerelése, ami egy átlagos, 50 négyzetméteres lakásra vonatkoztatva 250-350 ezer forint körül alakul. Előnye, hogy nem szükséges hozzá mélyfelújítás, mint a levegő-víz hőszivattyúnál, ahol a fűtéscsövek kialakítása lényegesen nagyobb átalakítással – és költséggel – jár.

Azonban hátrányosan befolyásolja a komfortérzetet, ha a lakás hőmérséklete csak a levegő keringtetésével szabályozható, nem beszélve róla, hogy így a külső hőmérséklettel csökkenésével a klímák hatékonysága is romlik.

Ezzel szemben a levegő-víz hőszivattyús rendszerek több funkciót – fűtés, hűtés, melegvíz-előállítás – is ellátnak. Ezek

bekerülési költsége az ingatlan adottságaitól függően már 1,2-1,5 millió forinttól indulnak, de a magas komfortot a gázénál alacsonyabb üzemeltetési költségszint mellett biztosítják,

ráadásul a karbantartási igénye sem haladja meg egy gázkazánét és kémény sem kell hozzá.

A hőszivattyú jósági fokban – vagyis az 1 kW energiából előállított fűtési energia értékében – is hatékonyabb, a gázkazánnál: egy fokkal magasabb beltéri hőmérséklet-növeléshez a hőszivattyú 40%-kal kevesebb energiát használ fel, mint egy kondenzációs gázkazán. További előnye, hogy kedvezményes 'H'-tarifa is igényelhető rá a szolgáltatónál, melynek díja akár 30-40 %-kal kedvezőbb, mint az A és B tarifáé.

Egy hagyományos kéményes gázkazán körülbelül 16-17, egy kondenzációs gázkazán mintegy 14 forintból képes 1 kWh energiát előállítani.

Ha a hőszivattyú jósági fokát vesszük alapul, akkor 1 kWh energia 12-13 forintból jön ki, de ez kedvezményes tarifa igénybevételével akár 7-8 forintra is le tud csökkenni, így a hőszivattyú telepítése 8-10 év alatt megtérülhet.

A cikk megjelenését az Immergas Hungária Kft. támogatta.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Találd meg a neked való befektetési alapot!
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!