Súlyos statisztikai torzulásokra vonatkozó aggályokat fogalmaztak meg a magyar szegénységi adatokban Tátrai Annamária és Gábos András kutatók, akik szerint a KSH 2017 óta olyan eloszlási mintákat közöl, amelyek természetes módon nem jöhetnek létre. Vizsgálataik szerint tömegesen jelennek meg a szegénységi küszöb fölött „egy hajszálnyival” elhelyezkedő jövedelmek, amit más uniós országokban nem tapasztaltak. A KSH szerda esti közleményében visszautasította a manipuláció vádját, és hangsúlyozta: minden adatgyűjtésük nemzetközi standardok szerint zajlik, az Eurostat pedig rendszeresen validálja az eredményeket. A hivatal szerint a jelenlegi revízió a 2022-es népszámlálási adatok miatt történik, és nem érinti az adatok hitelességét.
Donald Trump elnök döntése a kormányzati leépítésekről és a kutatási források megvonása komoly aggodalmat keltettek a közgazdászok körében az Egyesült Államok gazdasági adatainak megbízhatóságát illetően. Az amerikai gazdaságot jellemző statisztikák – például a GDP, infláció és munkaerőpiaci adatok – világszerte iránytűként szolgálnak befektetők, döntéshozók és kutatók számára. A szakértők szerint azonban a megszorítások alááshatják az adatok mögött álló intézményi hátteret és szakmai hitelességet – számolt be a Financial Times, az Elon Musk vezette DOGE lépései keltette aggodalmakról.
Felfelé módosított PCE inflációs adatok és a vártnál magasabb új munkanélküli segélykérelmek száma. Elsőre meglepetésnek tűnhet, de valójában több korábbi adat alapján erre már lehetett számítani. Mindenesetre az inflációs nyomás feléledése és a növekedés lassulása vitathatatlan.
Az elmúlt években rohamosan fejlődő mesterséges intelligenciával (AI) kapcsolatban egyre több szakértő szerint jelenthet problémát, hogy az elképesztően nagy adatmennyiséget igénylő AI-rendszerek tanításához egyszerűen nem lesz már elég rendelkezésre álló, valódi adat. Ezt a problémát hangoztatta a hét folyamán az X nevű közösségi platformján a többek között a Tesla és az xAI nevű mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalat vezetője, Elon Musk is. Szerint a szintetikus, AI generált adatok jelenthetik a megoldást a problémára - írta a Techcrunch.
A kínai külügyminisztérium kedden közölte, hogy Kína osztotta meg a legtöbb COVID-19 adatot és kutatási eredményt a nemzetközi közösséggel. Ez a bejelentés az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ismételt felhívására érkezett válaszul, amelyben a szervezet több információt és hozzáférést kért a járvány eredetének felderítéséhez.
Az elmúlt években számos gyártóüzemet meglátogatva felfigyeltem arra, hogy igen nagy a gyártásért felelős emberek önbizalma. „Már használunk mesterséges intelligenciát” – mondják büszkén; ugyanakkor nem ritkán olyan gyárakról beszélünk, ahol az étterem napi menüje még mindig papíron van kitűzve a faliújságra. A mai gyártási környezetben nem könnyű eldönteni, hogy egy gyár „okosnak” minősül-e vagy sem. Ami még ennél is nehezebb, felmérni, valójában mennyire „okos” a gyár.
A Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) az Európai Központi Bankkal és a Deutsche Bundesbankkal együttműködve vizsgálja, hogyan lehetne a generatív mesterséges intelligenciát alkalmazni az inflációs előrejelzés javítására - számolt be a Finextra.
A forint az euróval szemben kis mértékben gyengült, a dollárhoz képest kicsit többet. Az euró-dollár keresztárfolyam az 1,1-es szint körül mozog. A japán jen ma több mint egy százalékot erősödött a dollárral szemben.
Turbulens héten vagyunk túl a tőzsdéken, a makroadatok érkezéséből arra lehetett ugyanis következtetni, hogy az amerikai gazdaság recesszióba került, ezt követően a piacok azt kezdték árazni, hogy a Federal Reserve hamarabb kezdhet kamatvágásba, hogy segítse a növekedést. Ezt követően viszont a várakozásoknál jóval jobb munkaerőpiaci adat is érkezett az USA-ból, ami arra utalt, hogy talán mégsem fogyott ki a lendület az amerikai gazdaságból.
Ezen a héten is sok piacmozgató eseményre lehet számítani, elég az amerikai inflációs adatra gondolni - a mai nap azonban viszonylag csendes mederben csorog, az irányadó európai és amerikai indexek felemásan teljesítettek, mérsékelt elmozdulásokkal. Vannak viszont izgalmak a magyar tőzsdén, sikeres kitörést láthattunk ugyanis a Nyomda részvényénél, új történelmi csúcsra száguldott az árfolyam.
Kína elektromosautó-töltőállomásainak hálózata az idei év első felében tovább bővült, az egy évvel korábbi másfélszeresére nőtt június végére az elektromosautó-piac gyors növekedésével párhuzamosan.
A Google új arcfelismerő technológiát tesztel, hogy növelje irodáinak biztonságát és megakadályozza az illetéktelen személyek bejutását. A kezdeti tesztelés az Alphabet egyik telephelyén zajlik Washington államban, Kirklandben, Seattle külvárosában - közölte a Cnbc.
A sajtóba kiszivárgott, hivatalosan nem megerősített adatok alapján a Progresszív Szlovákia (PS) nyerte a 2024-es szlovákiai EP-választást a második helyen befutó Smer előtt - írja az Új Szó.
Kiberbiztonsági „katasztrófára” figyelmeztetnek a szakértők a Windows nemrég bejelentett Recall funkciójával kapcsolatban – írja a The Verge.
A Mastercard generatív mesterséges intelligenciával segítené az online banki csalások hatékonyabb kezelését – írja a hvg.hu. A technológiával a vállalat képes lesz kétszer olyan gyorsan felderíteni a veszélyeztetett kártyákat.
Az Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) párt elveszítette az apartheid rendszer 30 évvel ezelőtti felszámolása óta őrzött parlamenti többségét a szerdai általános választásokon a Dél-afrikai Köztársaságban.
Konkrét számokat közölt Leo Docherty, Nagy-Britannia fegyveres erőkért felelős minisztere arról, hogy mekkorára becsülik az orosz haderő ukrajnai veszteségeit.
Kínával néznek farkasszemet az amerikai gépek.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Ennek ellenére Moszkva szeretné folytatni az egyeztetéseket.
Példátlan veszteségek mellett zajlik az utolsó nagy offenzíva.
Ez a Fehér Ház álláspontja.
Idén is díjazzuk a vállalatok legjobb pénzügyi-gazdasági vezetőit.
A Xiaomi autója árnyékot vethet a Porsche modelljeire is.
A szomszéd felvételét nagy viták övezik.
Ennyire erős a verseny?