Egyetlen bejelentés is elég volt ahhoz, hogy az Nvidia részvényei történelmi zuhanást szenvedjenek el. A kínai DeepSeek váratlanul közölte: új mesterséges intelligencia modellje az Nvidia csúcstechnológiás chipjei nélkül is hatékonyan működik. A hír sokkolta a befektetőket, hiszen az Nvidia megkerülhetetlen szereplője az AI-hardverek piacának, és kérdőjelessé vált, hogy indokolt-e dollármilliárdokat költeni a cég drága chipjeire. Most, hogy a por elült, és túl vagyunk a nagy technológiai vállalatok negyedéves jelentésein, az látható, hogy AI forradalom vezető szereplői egyáltalán nem terveznek lassítani a beruházásaikon, és az Nvidiával kapcsolatos elemzői várakozások még hetekkel a DeepSeek-sztori berobbanása után sem kezdtek el lefelé jönni. Ezek alapján a cég talán még sincs akkora bajban, mint amire a masszív árfolyamesés alapján gondolni lehetett, közben pedig a részvény grafikonja is izgalmassá vált.
A DeepSeek mesterséges intelligencia modelljének megjelenése komoly hullámokat kavart a tőkepiacokon, különösen az Nvidia részvényeinek árfolyamában, amely drámai esést szenvedett el. A kínai startup által kifejlesztett AI modell sokkal hatékonyabb, mint a nyugati versenytársak, és komoly kérdéseket vetett fel a mesterséges intelligencia-fejlesztések költségeiről. Egyes elemzők azonban túlzott pánikot látnak a DeepSeek modelljei körüli felhajtásban. A Bernstein elemzője, Stacy Rasgon, alátámasztja, hogy bár a DeepSeek modelljei figyelemre méltóak, nem forradalmiak, és a 5 millió dolláros költség nem tükrözi a teljes fejlesztési kiadásokat. A DeepSeek modellek költséghatékonysága és az alacsony árazásuk jelentős változásokat hozhat a mesterséges intelligencia piacán, de a Bernstein szerint a beruházások és a fejlesztések továbbra is folytatódnak.
Az Nvidia kiemelte, hogy a DeepSeek kínai AI vállalat fejlesztései jól példázzák az amerikai vállalat chipjeinek hasznosságát, és előrevetítik a jövőbeli kereslet növekedését termékeik iránt - írja a Reuters.
2024 egyik legfontosabb tőzsdei sztorija az Nvidia menetelése volt. Az AI zászlóshajójának árfolyama rakétaként lőtt ki az izgalmasabbnál izgalmasabb bejelentések hatására, akkora lett az őrület a részvény körül, hogy az Nvidia többször is a világ legértékesebb tőzsdei cégévé vált. Egy ilyen ralit követően mindenki más székből nézheti a sztorit, de a kérdőjel ugyanaz: „Most már el kéne adni az Nvidiát?" vagy: „Már lekéstem erről a sztoriról?" Elemzésünkben megnézzük, hogy mi fűtheti tovább idén is a ralit az Nvidiánál, de kitérünk a részvény körüli legfontosabb kockázatokra is, illetve utánajárunk, hogy mit gondolnak jelenleg a vállalatot követő elemzők az Nvidiáról.
A mesterséges intelligencia térnyerése újabb globális chiphiányt okozhat a Bain & Company tanácsadó cég szerdán közzétett jelentése szerint. A kereslet megugrása elsősorban az AI-ra összpontosító félvezetőket, valamint az AI-képes okostelefonokat és laptopokat érintheti - számolt be a CNBC.
Az Európai Unió vizsgálja a mesterséges intelligencia chipekkel kapcsolatos állítólagos versenyellenes visszaéléseket. A lépés különösen fájdalmas lehet a piac legnagyobb szereplőjének, az Nvidiának – számol be a hírről a Bloomberg.
Új történelmi csúcsra emelkedett szerdán az Nvidia árfolyama, a chipgyártó korábbi menetelését a kriptodeviza lufi kipukkadása szakította meg, azonban azóta rendkívűl meggyőző növekedést mutat a cég, a fundamentumok alapján idén tovább emelkedhet az árfolyam, hiszen a társaság termékeit rengeteg szegmensben használják, és a 2020-as évre is jut még muníció, hiszen új GPU-t készül a piacra dobni a cég, ami még nagy fejfájást okozhat a versenytársaknak. Az időzítéssel érdemes óvatosnak lenni, mostanra rendkívül túlvetté vált az Nvidia.
A H5N1 most Kambodzsában terjed.
Korábban generátorról működött a létesítmény.
A közelmúltbeli jogszabályi változások miatt lépett a szolgáltató.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!