Kiéleződött az amerikai–kínai vámháború, miután mindkét fél drasztikusan emelte az importvámokat, ami súlyosan megviseli a kétoldalú kereskedelmet. Kína válaszul exportkorlátozásokat vezetett be stratégiai nyersanyagokra, és célzott nyomásgyakorlásba kezdett amerikai vállalatok ellen. A gazdasági feszültségek nemcsak a két nagyhatalom viszonyát, hanem a globális ellátási láncokat is veszélyeztetik, és Kína még pusztítóbb lépésekről is dönthet.
A várt 5,2% helyett 5,4%-kal nőtt az idei első negyedévben a kínai GDP, de a nominális ütem ennél alacsonyabb, tehát továbbra is deflációban van az ázsiai óriásgazdaság – derült ki a ma reggel közzétett adatokból. A márciusi ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom is nagyon meglódult, de mégsem örülnek igazán a részvénypiacok, sőt eséssel reagáltak, mert a gyors ütemet beárnyékolja a második negyedévben kirobbant vámháború az Egyesült Államokkal.
A globális figyelem most a vámokra szegeződik: az Egyesült Államok és Kína éles csatát vív a területen. Ám miközben a világ a kereskedelmi adok-kapokra koncentrál, Kína közben csöndben felépítette a saját digitális pénzügyi infrastruktúráját — egy olyat, amely már nem az amerikai dollárra és nem a SWIFT-rendszerre épül. Hogyan formálja át a digitális jüan és az mBridge platform a nemzetközi elszámolási rendszert — és miért nem kell mégis temetni a dollárt? A cikk szerzője előadónk lesz május 27-ei Financial IT rendezvényünkön, regisztráció itt!
Sorra jelennek meg az elemzések arról, hogy Donald Trump miért függesztette fel a vámokat. Könnyen lehet, hogy Washington figyelmének a középpontjába most Kína kerül. A világ országainak pedig hamarosan színt kell vallaniuk, hogy Kína vagy Amerika oldalán állnak.
Ray Dalio, a Bridgewater Associates alapítója üdvözölte Donald Trump amerikai elnök döntését a viszonossági vámok ideiglenes felfüggesztéséről, és Kínával való kölcsönösen előnyös kereskedelmi megállapodás megkötésére ösztönözte az elnököt - írta meg a CNBC.
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter azt az érdekes stratégiát vázolta fel szerdán, amely szerint az Egyesült Államok először kereskedelmi megállapodásokat köthet szövetségeseivel, majd együttes erővel lépnének fel Kínával szemben annak kiegyensúlyozatlan kereskedelmi struktúrája miatt - tudósított a tárcavezető szavairól a Bloomberg. A tudósítás egy elképesztően durva fenyegetést is tartalmaz, amely azt üzente: nehogy összefogjon az EU Kínával, mert "az olyan lenne, mintha a saját torkodat vágnád el".
Kína akár 6 milliárd jüan (830 millió dollár) értékben bocsáthat ki zöldkötvényeket Londonban, három- és ötéves futamidővel – írja a Bloomberg. A tervezett áprilisi kibocsátás célja, hogy erősítse az ország szerepét a fenntartható finanszírozásban, valamint bővítse az Egyesült Királysággal folytatott pénzügyi együttműködést.
Kína 500 milliárd jüan (69 milliárd dollár) értékű speciális szuverén kötvényt bocsát ki, hogy tőkét biztosítson nagy állami bankjai számára, ezzel erősítve a bankrendszert és támogatva a gazdasági fellendülést – írja a Bloomberg.
Donald Trump amerikai elnök szerda éjjel az Air Force One fedélzetén azt jelezte: lehetséges egy új kereskedelmi megállapodás megkötése Kínával, annak ellenére, hogy komoly vámfeszültség van a két ország között - számolt be a fejleményről a Bloomberg. A hajnali ázsiai kereskedésben rögtön volt pozitív hatása Trump meglepőnek is mondható optimista sugalmazása nyomán.
A Kínai Népbank (Pboc) csütörtökön közzétett jelentésében bejelentette, hogy a gazdaság támogatása érdekében kész módosítani a monetáris politikáját. A központi bank a növekvő külső kihívások és a gyenge belföldi kereslet közepette átfogó eszköztárat kíván bevetni, beleértve a kamatlábak és a kötelező tartalékráta alakítását is – számolt be a Reuters.
Kína hosszú kihagyás után ismét újrakezdi a 30 éves államkötvények kibocsátását Hongkongban, amely jelentős lépés a külföldön denominált jüan kötvények terén. Az intézkedés új benchmarkot állít be az offshore kibocsátók számára és támogatja a jüan likviditásának szabályozását a nemzetközi piacokon – írja a Bloomberg.
Erősödik a forint a dollárral és az euróval szemben is, miután meghaladta a várakozásokat a januári infláció. A forint erősödése azt sugallja, hogy a befektetők a kamatpálya feljebb tolódását kezdték el árazni. Ma délután 4 órakor az amerikai jegybank elnökének volt a kongresszusi meghallgatása, ahol megerősítette a jegybank elkötelezettségét az infláció csökkentése mellett, és hangsúlyozta, hogy a döntéshozók nem sietnek a kamatlábak csökkentésével, a jelenlegi gazdasági helyzet pedig lehetővé teszi a kivárást.
Kína új jüanhiteleinek összege januárban jelentősen megugrott decemberhez képest a becslések szerint, de még mindig elmarad az egy évvel korábban elért rekordtól.
Trump hétfőn vámokat vetett ki Kanadára, Mexikóra és Kínára, ami azonnali heves piaci reakciókat váltott ki, mivel a befektetők egy kereskedelmi háború veszélyét kezdték árazni. A döntés hatására a dollár jelentősen erősödött, miközben a kanadai és mexikói devizák, valamint a kínai jüan történelmi mélypontra zuhantak. A forint a dollárral szemben több mint egységnyit gyengült hajnalban. A befektetők várakozásai gyorsan megváltoztak, az amerikai jegybanki kamatcsökkentések esélye csökkent, és a gazdasági szakértők a stagfláció kockázatára figyelmeztetnek. Délutánra már nem voltak nagy mozgások a devizapiacokon, egészen a Fehér Ház békülékeny hangvételű üzenetéig, amely enyhe dollárgyengülést eredményezett. Végül nem sokkal fél 5 után jött a mexikói bejelentés a vámok alkalmazásának szüneteltetéséről, ami miatt tépni kezdték az addig erősen gyengülő devizákat.
A kínai kormány elkészítette első javaslatát a Trump-adminisztrációval folytatandó kereskedelmi tárgyalásokhoz. A Wall Street Journal értesülései szerint a javaslat többek között tartalmazza Peking ígéretét, hogy nem értékeli le a jüant az export támogatása érdekében. A lap meg nem nevezett forrásokra hivatkozva közölte, hogy a kínai fél a 2020-as kereskedelmi megállapodás felélesztését tervezi, valamint további lépéseket javasol az amerikai beruházások ösztönzésére és a fentanil-kereskedelem visszaszorítására - számolt be a Bloomberg.
A Trump-adminisztráció által bevezetett új vámok és kereskedelmi korlátozások újabb feszültséget okoztak az Egyesült Államok és kereskedelmi partnerei között. Míg Kanada és Mexikó gyorsan reagált az intézkedésekre, Kína egyelőre visszafogottabb álláspontot képvisel, és óvatosan mérlegeli a lehetséges válaszlépéseket - jelentette a Bloomberg.
Változás az AI-chipek szabályozásában.
George Simion fölényesen vezet a második forduló előtt.
Nagyot nőttek a kockázatok a Fed szerint.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.