Az Állami Számvevőszék élesen reagált Matolcsy Ádám kijelentéseire, amelyek szerint nem történt vagyonvesztés az MNB-alapítványoknál. A számvevőszék szerint a PADME Alapítványnak évek óta nincs auditált beszámolója, így a vagyon megléte nem igazolható. Komoly módszertani viták bontakoztak ki a vagyonértékelés körül, az ÁSZ súlyos kockázatokat lát az EPRA NTA-alapú értékelésben – írja a Telex.
Matolcsy Ádám hosszú hallgatás után megszólalt az MNB-alapítványi vagyon körüli botránnyal kapcsolatban, és élesen visszautasította a róla és családjáról szóló vádakat. Állítása szerint minden tevékenysége jogszerű volt, a sajtóban megjelent állításokat pedig politikai lejáratókampány részeinek tartja. A megszólalás új szakaszt nyit az ügyben, amelyben már hónapok óta az Állami Számvevőszék súlyos megállapításai, illetve a baráti köréhez köthető ingatlanügyletek dominálják a nyilvános diskurzust.
Hétfő délelőtt ítéletet hozott a párizsi büntetőbíróság abban a nagy visszhangot kiváltó ügyben, amelyben a francia Nemzeti Tömörülés (Rassemblement National, RN) európai parlamenti pénzügyi visszaéléseivel kapcsolatban kezdtek el: a párt kilenc volt európai parlamenti képviselőjét, köztük Marine Le Pent is bűnösnek találták. Frissítés: a bíróság azonnali hatállyal őt évre eltiltotta minden politikai tevékenységtől a radikális párt vezetőjét és több politikusát.
Matolcsy György először szólalt meg az Állami Számvevőszék jegybanki alapítványokról szóló jelentése kapcsán, amelyet „iratellenesnek” és „szakmailag megalapozatlannak” nevezett. A volt jegybankelnök szerint az alapítványi vagyon nem tűnt el, sőt meghaladja az 500 milliárd forintot, az ÁSZ elnökének kijelentéseit pedig visszautasította. Közben hűtlen kezelés gyanúja miatt rendőrségi nyomozás zajlik, az MNB új vezetése pedig teljes körű vizsgálatot indított.
Lázár János építési és közlekedési miniszter törvényjavaslatot nyújtott be az állami építési beruházások átláthatóbbá tételéről. A javaslat célja a teljes alvállalkozói lánc feltárhatósága és a közbeszerzésekből kizárt vállalkozók közvetett részvételének megakadályozása - olvasható az Országgyűlés oldalán.
A Pallas Athéné Alapítványok gazdálkodásának visszásságai nyomán hűtlen kezelés gyanújával nyomozás indult – ez a lényege annak a rendőrségi eljárásnak, amelyet az Állami Számvevőszék (ÁSZ) feljelentése alapján indított a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodája.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) befejezte a Magyar Nemzeti Bank által létrehozott Pallas Athéné Alapítványok átfogó ellenőrzését, és az ügyészségnél feljelentést tett több bűncselekmény gyanúja miatt. A jelentés szerint az alapítványok működésében súlyos gazdálkodási és átláthatósági problémák merültek fel, különösen a közpénzek nem megfelelő felhasználása és a túlzott kockázatvállalás miatt. Az ÁSZ megállapította, hogy az alapítványi vagyon jelentős része veszteséget szenvedett el, a befektetések és pénzmozgások követhetősége pedig ellehetetlenült a bonyolult céghálózatok miatt. Az MNB által finanszírozott alapítványok pénzügyi kimutatásaiban is komoly szabálytalanságokat találtak, beleértve a valós piaci értéket meghaladó vagyonértékeléseket és az indokolatlan ingatlanberuházásokat. A feljelentés nyomán most az ügyészségen a sor, hogy kivizsgálja az esetleges büntetőjogi felelősséget.
A Direkt36 birtokába került egy az Állami Számvevőszéknek tulajdonított jelentéstervezet, amely szerint súlyos hiányosságok és jelentős pénzügyi veszteségek érték a Magyar Nemzeti Bank alapítványi vagyonát az Optima Befektetési Zrt. kockázatos befektetései miatt. Az állítólagos dokumentum szerint az Optima átláthatatlan céghálón keresztül működött, túlárazott ingatlanbefektetéseket hajtott végre, és az alapítványi pénzek egy része Matolcsy Ádám környezetéhez köthető vállalkozásokhoz került. Az MNB új vezetése azonnali változtatásokat hajtott végre, és vizsgálatot indított a felelős gazdálkodás biztosítása érdekében. Az ÁSZ szerint az alapítvány működése és fizetőképessége közvetlen veszélybe került, ezért javaslatokat tett a vagyonkezelési rendszer átalakítására.
Varga Mihály jegybankelnöki kinevezését követően az MNB új vezetése átfogó vizsgálatot indít a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány és annak vagyonkezelő cége, az Optima Zrt. működésével kapcsolatban. Az ellenőrzések célja az elmúlt évek pénzügyi tranzakcióinak és ingatlanügyleteinek feltárása, különös tekintettel a közpénzből létrehozott alapítványi vagyon kezelésére. Az MNB a Portfolio megkeresésére közölte, az Állami Számvevőszéket is bevonta a folyamatba, miközben a személyi változások sem maradtak el: az alapítvány élére Gion Gábort, az Optima Zrt. vezérigazgatói posztjára pedig Hegedüs István nevezték ki. Az új jegybanki vezetés szerint a vizsgálatok célja az átláthatóság növelése és a felelős gazdálkodás biztosítása.
A Nemzetgazdasági Minisztériumban tartott háttérbeszélgetésen elhangzott, hogy a kormány várakozása szerint az önkormányzati forrásokból legalább 300 milliárd forint kerülhet a Magyar Államkincstárhoz az idén október 1-i határidőig. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy az önkormányzatok pénzügyi autonómiája ettől nem sérül, továbbra is szabadon rendelkezhetnek az eszközeikről, amennyiben a kereskedelmi banki számlán tartott likviditásuk nem lenne elegendő a felmerülő kiadásaik fedezésére. A kincstárnál tartott pénzükre 6,5%-os kamatot kaphatnak az önkormányzatok.
Az Integritás Hatóság elnökét, Biró Ferenc Pált hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel gyanúsítják egy Központi Nyomozó Főügyészség által indított eljárásban. Az ügy hátterében egy felsőkategóriás gépjármű bérlése, valamint az elnök hivatali hatáskörének állítólagos jogsértő gyakorlása áll. Biró tagadja a vádakat, és az eljárást az Integritás Hatóság elleni támadásként értékeli.
A kormány átfogó módosításokat tervez az állami tulajdonú cégek, a nyugdíjrendszer, az életkezdési támogatások és a területfejlesztés szabályozásában a szerdán társadalmi egyeztetésre bocsátott 2025-ös központi költségvetés megalapozásáról szóló előterjesztése szerint. A javaslatok szerint a rekreációs célú ingatlanok eladásából származó bevételek egy részét közszolgáltatásokra fordítanák, szigorítanák a nyugdíjra való jogosultság feltételeit, gyorsítanák a Start-számlákhoz való hozzáférést, és külön fejlesztési tanácsot hoznának létre a Tisza-tó térségének kiemelt kezelésére. Az új Területfejlesztési Alap célja pedig a helyi közösségek közötti esélyegyenlőség növelése és a gazdasági különbségek csökkentése.
Valószínűleg felmentik a börtönbüntetés alól Iván Popov tábornokot, az orosz hadsereg 58-as számú hadtestének volt parancsnokát, ha frontszolgálatot vállal Ukrajnában – írja a TASzSz a katonai vezető ügyvédjére hivatkozva.
New Yorkban 13 vádpontban indult bűnvádi eljárás szerdán George Santos republikánus kongresszusi képviselő ellen.
Őrizetbe vették Katarban a pénzügyminisztert közpénz helytelen kezelése és hivatali hatalommal történt visszaélés gyanújával - adta hírül csütörtökön a QNA katari állami hírügynökség. Azon túl, hogy a nyomozás folyik, a közlés további részletekre nem tért ki.
Gyorsan kimerült a 250 milliárd forintos keretösszeg.
Fontos euróövezeti adatok érkeznek ma.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Mondjuk az sem biztos még, hogy lesz tárgyalás.
Újra nyomás alá helyezte az elnök az amerikai céget.
Játékosság, kreativitás és pozitív hozzáállás a kulcs a Munch és a Maradék nélkül csapata szerint.
A háború kezdete óta nem találkozott az ukrán és az orosz vezető.
Az OTP lehet a nap nyertese?