Közeleg a tél, kritikus hiányossággal kell szembenézniük az ukránoknak

Közeleg a tél, kritikus hiányossággal kell szembenézniük az ukránoknak

Ukrajnában fel kell készülnie a lakosságnak arra, hogy idén is számos alkalommal nélkülözniük kell az áramot, a fűtést, vagy a vizet. Ennek oka, hogy a tavalyi orosz támadássorozatot követően idén Moszkva vélhetően továbbra is célpontként tekint majd a meggyengült ukrán alapellátás infrastrukturális elemeire - írja a Reuters.

El tudtak-e helyezkedni azok, akiktől megvonták a rokkantsági ellátást?

El tudtak-e helyezkedni azok, akiktől megvonták a rokkantsági ellátást?

2012-ben a hazai rokkantellátási rendszer jelentős átalakításon ment keresztül. Az átalakítások nyomán sok érintett elveszítette az ellátást. Írásunkban összefoglaljuk a rokkantsági ellátások átalakításának hatásait vizsgáló tanulmányunk főbb eredményeit. Bemutatjuk, hogy a munkapiaci integrációhoz a pénzügyi ellátások csökkentése vagy megvonása önmagában nem elegendő, a foglalkoztatást támogató programok segíthetik az integrációt.

Kecskeméti győzelemmel zárult a Közgazdasági Diákolimpia országos döntője

Andrási Szabolcs, a Kecskeméti Szakképzési Centrum Kada Elek Technikumának diákja nyerte a Közgazdasági Diákolimpia 2023-as versenyét szerdán Budapesten, a Corvinuson. A középiskolásoknak szóló nemzetközi megmérettetés hazai döntőjében 13 település 16 iskolájának 25 diákja mérte össze közgazdasági ismereteit.

Árat emelhet a Wizz Air a különadó miatt

Árat emelhet a Wizz Air a különadó miatt

A HVG.hu megkereste a Wizz Air elnökét a kormány által tervezett extrapofit különadó kapcsán, amelyet a világjárvány alatt jelentős veszteségeket elszenvedő légitársaságokra is ki akarnak vetni. Robert Carey úgy nyilatkozott, hogy a nyereség várhatóan még hosszú ideig nem fogja elérni a vírus kitörése előtti szintet, így extraprofitról nincs értelme beszélni.

500 oldalas könyv mutatja be a Corvinus történelmét a kezdetektől napjainkig

500 oldalas könyv mutatja be a Corvinus történelmét a kezdetektől napjainkig

"A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig" címmel elkészült az első történeti jellegű összefoglaló munka a Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei történetéről. A könyv arra vállalkozik, hogy az egyetem strukturális fejlődésének ívét mutassa be, az olvasó pedig mély bepillantást kap a magyar felsőoktatás elmúlt évszázadaiba is.

Az a természetes, hogy meg szeretnénk gazdagodni - Ezért butaság az antikapitalizmus

Az a természetes, hogy meg szeretnénk gazdagodni - Ezért butaság az antikapitalizmus

Itthon is kezd divatossá válni az antikapitalizmus, szegény Adam Smith pedig foroghat a sírjában. Ebben a véleménycikkben egy kétségbeesett próbálkozást teszünk arra, hogy leírjuk: a kapitalizmus lényegével semmi baj sincsen, ha az nem lenne, akkor mindnyájunknak sokkal, de sokkal rosszabb sorsa lenne. A gond a haveri kapitalizmussal van, meg a rosszul kontrollált változatokkal, de a kiutat nem a piacok, a magántulajdon meg a tőke kivágása jelenti. Azokra nagy szükség van, mert a kapitalizmus és a szabad emberek boldogulása kéz a kézben jár.

Mit tegyünk ott, ahol nincs verseny?

Mit tegyünk ott, ahol nincs verseny?

Az Elemző közgazdász videósorozatunk több részében foglalkoztunk a verseny jelentőségével. Vannak azonban olyan területek, ahol egyszerűen nem alakulhat ki gazdasági verseny, ám a közgazdászoknak itt is lehet tennivalója. A hálózatos iparágak, mint például a villamosenergia-szektor körültekintő szabályozást igényel annak érdekében, hogy versengő részpiacokat, illetve optimális működésre motiváló monopol szereplőket teremtsen. Csermely Ágnes, a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal szakértője ennek a logikáját magyarázza el a sorozat friss részében.

Mi az a gazdasági növekedés és mitől van?

Mi az a gazdasági növekedés és mitől van?

Az innováció, a magántulajdon védelme, a családi kapcsolatok, a társadalmi értékek egyaránt befolyásolják egy-egy ország növekedési képességét - mondja Major Klára, a Budapesti Corvinus Egyetem Közgazdaságtani Intézetének vezetője. A szakember az Elemző közgazdász videósorozatunkban arról beszél, hogy mit gondol a közgazdaságtan a gazdasági fejlődésről. Mitől növekszik a GDP? Mitől fejlődik a technológiai egy országban, és miért nem egy másikban?

Elhunyt Kopátsy Sándor

Elhunyt Kopátsy Sándor

Életének 99. évében elhunyt Kopátsy Sándor közgazdász, a közgazdaság-tudomány akadémiai doktora, a Magyar Közgazdasági Társaság Közgazdász Életműdíjának kitüntetettje - tudatta a Magyar Közgazdasági Társaság.

Ők kapták a közgazdasági Nobel-díjat

Ők kapták a közgazdasági Nobel-díjat

A 2019-es közgazdasági Nobel-díjat Abdhijit Banerjee, Esther Duflo és Michael Kremer kapta - írja a The Royal Swedish Academy of Sciences. A díjat a globális szegénység enyhítésére tett kísérleti megközelítésükért nyerték el.

Nekem csak ne merjék azt mondani, hogy jól élünk

A politikusok és a szakértőik nem értik igazán, hogy az emberek mennyire élnek jól, mert az átlagokat tükröző gazdasági indikátorok túl sok kívánnivalót hagynak maguk után - erre jutott világhírű közgazdászok egy csoportja, akik most változtatni szeretnének a helyzeten. A céljuk az, hogy olyan újfajta adatsorokat és eszközöket állítsanak elő, amelyek tényleg lehetővé teszik az emberi jólét vizsgálatát.

Ezért kellenek a közgazdászok: iszonyú sok pénz múlik egy jó előrejelzésen

Azok a vállalatok, akik pontosabban jelzik előre a gazdasági folyamatokat, jóval nagyobb profitot tehetnek zsebre - áll egy friss kutatásban. Kiderült ugyanis, hogy a pontatlanságuk miatt oly sokat szidott makrogazdasági előrejelzések valójában rendkívül fontos szerepet játszanak a nagyméretű cégek sikerességében. Vagyis a jó közgazdasági előrejelzők szó szerint aranyat érhetnek. 1000 cég 25 éves története tanúskodik róla, hogy már a pusztán 1 százalékkal nagyobb előrejelzési hiba is elképesztő hatással van az eredményre: akár a profit 8 százaléka is múlhat rajta.

Ismeretterjesztő rovattal bővül a Portfolio!

Ismeretterjesztő rovattal bővül a Portfolio!

Új rovattal bővítjük a Portfolio kínálatát: a Prof hasábjain a napi hírek helyett a tudományos ismeretterjesztésre helyezzük a hangsúlyt. Magyarázó cikkekkel és érdekes történetekkel jövünk, amikkel bemutatjuk a szerintünk leginkább fontos gazdasági és pénzügyi jelenségeket. Nem megyünk el szó nélkül a legforróbb pénzügyi technológiák és újdonságok mellett sem, sőt, ezen felül rajta tartjuk a szemünket az ígéretes kutatásokon is.

Kövesd a Prof-ot a Facebookon!

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Újra éledezik az infláció - Mibe érdemes most befektetni?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.