Csökkentek a Kínába irányuló közvetlen külföldi befektetések (FDI) januárban éves összevetésben az ázsiai ország kereskedelmi minisztériumának adatai szerint. Az FDI 112,71 milliárd jüan (15,86 milliárd dollár) volt januárban, ami 11,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, de 20,4 százalékkal meghaladta a tavaly decemberit. Tavaly volt 2012 óta az első olyan év, amikor a Kínába irányuló külföldi működőtőke-befektetések értéke csökkent éves összevetésben.
A megújuló energiával foglalkozó vállalatoknak bajba kerültek az Egyesült Államokban a magasra szökő hitelkamatok miatt, és egyre több cég tart tőkehiánytól. Az S&P Global Clean Energy index a 2023. januári csúcsról 38%-kal zuhant a 2020 júliusa óta mért legalacsonyabb szintre. Főként az olyan főbb szereplők visszaesése húzta lejjebb az átlagot, mint a Vestas és az Ørsted. Főként a nap- és szélenergiás cégek aggódhatnak.
Az eldurvuló rivalizálás az Egyesült Államok és Kína között mindkét oldalon bizalmatlansági válságot eredményezett. A nagyhatalmak egyre inkább bezárkóznak és a saját termékeik felé fordulnak. Peking nemrégiben törvényekkel is megerősítette az irányvonalat, sok esetben pedig a lakosság körében is kezd elterjedni a szemlélet.
A kormány az elmúlt időszakban egyre többször nyilvánult meg úgy, hogy az uniós források helyett a külföldi működőtőke beáramlásával érdemes biztosítani a magyar gazdaság tőkeigényét. A EU-támogatások és a külföldi működőtőke teljesen csereszabatosak, hiszen mindkettő külföldi devizában van és mindkettő vissza nem térítendő forrás - állítja. Ennél azonban a kép jóval árnyaltabb, és úgy tűnik, a kormány által hangoztatott álláspont inkább az uniós támogatásokról szóló tárgyalások kudarcát próbálja kisebb veszteségnek beállítani.
A kétezres évek két intenzív befektetési időszakát követően újabb nagy kínai beruházási hullám indulhat Magyarországon, aminek komoly lökést ad a CATL debreceni akkumulátorgyárának építése. Az elmúlt négy évben, szemben az európai trendekkel, nőtt a kínai működőtőke-beáramlás, és tavaly a működőtőke-állomány megközelítette a 3,5 milliárd dollárt, megelőzve a közép-kelet-európai térség összes többi tagállamát. A további növekedéshez adott a támogató üzleti és politikai környezet, a magyar gazdaság szoros kapcsolódása az európai értékláncokba, a megfelelő munkaerő, valamint a beruházások megtelepedését segítő kínai tulajdonú, magyar helyismerettel rendelkező vállalkozások – mondja Wu Wanliang, a kínai befektetéseket támogató Capital Bridge tulajdonosa.
Romániában 21 százalékkal, 4,379 milliárd euróra nőttek a külföldi közvetlen tőkeberuházások az első fél évben a tavalyi év azonos időszakához képest - közölte pénteken a Román Nemzeti Bank.
Jelentősen nőtt a külföldi működőtőke beáramlása Kínában az év eddigi szakaszában, a tőkekiáramlás viszont valamelyest csökkent.
Rekordnagyságú, 71 millió euró (mintegy 24,9 milliárd forint) értékű működőtőke-befektetés érkezett tavaly Kínából Montenegróba, az Adria-parti állam azonban korábban jelentős nagyságú hitelt kapott a távol-keleti országtól, és egyelőre nem tudni, hogyan kerülhetne ki az adósságcsapdából.
Kínában az idei első negyedévben jelentősen, mintegy 40 százalékkal nőtt a külföldi működőtőke-befektetések (FDI) értéke.
Januárban csaknem 71 százalékkal, 363 millió euróra csökkent a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke a tavalyi év első hónapjához mérten - közölte kedden a Román Nemzeti Bank.
A világ második legvonzóbb befektetési célpontja Közép-Kelet-Európa - derült ki az EY European Attractiveness Survey-ből, amely a tavaly megvalósult, munkahelyteremtéssel járó beruházásokat vizsgálta. Magyarországon több mint száz ilyen ügyletet zártak le 2018-ban.
Akciótervet dolgoz ki a kormány annak érdekében, hogy Magyarország még vonzóbb célpont legyen a beruházások számára, amelyek megnyeréséért globális szinten intenzív verseny folyik - tájékoztatta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) üzleti fórumának résztvevőit pénteken Budapesten.
A következő két-három évben akár 50 százalékkal nőhet a japán működőtőke-befektetések (FDI) értéke Magyarországon - jelezte az MTI-nek Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára azután, hogy kétnapos látogatását tett a szigetországba.
Magyarország még szorosabbra akarja fűzni gazdasági kapcsolatait az Egyesült Államokkal, egyúttal még több amerikai cég szeretné növelni befektetéseit az országban - mondta Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára azt követően, hogy megbeszélést folytatott a Magyar-Amerikai Üzleti Tanács (angol rövidítéssel USHBC) delegációjával.
A világ egyetlen régiójában sem javultak olyan meredeken a növekedési várakozások, mint a kelet-közép-európai térségben - mutat rá a régióról szóló átfogó cikkében a Financial Times.
Magyarország kiemelkedik a térségből gazdasági növekedésével és egyre vonzóbb befektetési célpont - nyilatkozta Eric Holcomb, az egyesült államokbeli Indiana kormányzója a budapesti látogatásáról telefonon.
Fontos gyorsjelentések jönnek a héten.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az ukrán elnök szerint a világ nem akar május 8-ig várni a fegyvernyugvásra.
Súlyos károkat okoz az áramhiány.
Az F/A-18-as egy repülőgép-hordozóról zuhant a tengerbe.
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.