Az Orlen csoport 2030-ig szóló, frissített stratégiájában többek között a megújuló energiaforrásokra irányuló beruházások növelése, a korszerű petrolkémiai eszközök alkalmazása, a biogáz termelési volumenének növelése és az alternatív üzemanyagok kínálatának elérhetővé tétele találhatóak meg.
Lengyelország húsz évre és összesen 20 millió tonna cseppfolyósított földgáz (LNG) szállításáról szóló szerződést kötött az amerikai Sempra Infrastructure vállalattal - közölte szerdán Daniel Obajtek, a PKN Orlen lengyel állami energetikai nagyvállalat vezérigazgatója.
A Grupa Lotos csoport akvizícióját véglegesítő korrekciós intézkedéseket, valamint a Mol-csoporttal a töltőállomások egy részének átvételéről kötött megállapodást követően az Orlen-csoport piacra lépett Magyarországon. Az Orlen a jövőben összesen 143 hazai töltőállomást vesz át, ebből 79 már most a csoport tulajdonába került, ezek jelenleg Lukoil márkanév alatt üzemelnek. A teljes arculatváltás várhatóan jövő év márciusáig valósul meg, ennek során a töltőállomások az Orlen arculati szabványainak és a vállalatcsoport piros-fehér színű dizájnjának megfelelő külsőt kapnak. A fennmaradó 64 töltőállomás átvételére és átnevezésére 2024 közepéig fokozatosan kerül sor. Eközben az Orlen-csoport Szlovákiában 39 töltőállomást vesz át a Mol-csoporttól, így a vállalat a szomszédos országban összesen 91 töltőállomást fog üzemeltetni 2023-ban. Az Orlen így mindkét piacon a négy legnagyobb szereplő egyikévé válik, olvasható a vonatkozó sajtóközleményben.
Az Európai Bizottság még a nyáron hagyta jóvá a lengyel PKN Orlennek a Lotos felvásárlását, a hírnek volt magyar vonatkozása is, mivel ahhoz, hogy a PKN felvásárolhassa szektortársát, eszközöket kellett eladnia, ezeknek egy részét pedig a Mol vásárolhatta meg. A legfrissebb hírek alapján sikerült lezárni a tranzakciót, ami során a Mol összesen 610 millió dollár értékben vette meg a Lotos Paliwát, ami a Lotos eolajtársaság tulajdonában lévő benzinkutak 80 százalékát üzemelteti.
Lengyelország most szankciókat szorgalmaz a vezeték északi szakaszára, ami jogi indokot teremt Varsó számára, hogy felmondja a meglévő szerződéseket Oroszországgal, és egy tarifarendszert azok számára, akik továbbra is a Barátság kőolajvezeték déli szakaszán keresztül továbbra is hozzájutnak a relatíve olcsó orosz kőolajhoz.
A cégnyilvántartásba-jegyzéssel véglegesítették szerdán a PKN Orlen lengyel állami üzemanyag- és energiaszolgáltató nagyvállalat és a PGNiG lengyel állami gázszolgálató fúzióját - közölte Daniel Obajtek, a PKN Orlen vezérigazgatója.
A PKN Orlen érdekelt abban, hogy irányító részesedést szerezzen a PCK Schwedt finomítóban, amelyet Németország állami kontroll alá helyezett, nyilatkozták pénteken a Reutersnek az ügyet ismerő berlini és varsói források.
Az Európai Bizottság jóváhagyta a PKN Orlennek a Lotos felvásárlását. A hírnek van magyar vonatkozása is, mivel ahhoz, hogy a PKN felvásárolhassa szektortársát, eszközöket kell eladnia, ezeknek egy részét a Mol vásárolja meg.
Miközben az elmúlt napok esését követően a vezető európai tőzsdéken megnyugvás látszik, a lengyel tőzsde komoly eladói nyomás alá került, a nyersanyagkapcsolat vállalatok és a bankok részvényeit adják a befektetők.
A Molt - most már nem első alkalommal - újra orosz háttérrel, kapcsolatokkal vádolták meg Lengyelországban, a helyi szenátus elfogadta azt a törvénytervezetet, amelynek célja, hogy megakadályozza, hogy a Mol Lengyelországban szerezzen benzinkutakat, részben azzal az indokkal, hogy ne adják a lengyel benzinkutakat a szerintük nagyrészt orosz tőke által ellenőrzött Molnak. A magyar olajcég most rövid közleményben válaszolt a lengyel szenátus döntésére.
A lengyel szenátus elfogadta azt a törvénytervezetet, amelynek célja, hogy megakadályozza, hogy a Mol Lengyelországban szerezzen benzinkutakat.
Több szempontból is érdekes interjút adott a Mol lengyel szektor- és versenytársának, a PKN-nek az első embere, Daniel Obajtek a Parkietnek. Obajtek az interjúban beszélt arról, hogy milyen gyorsan sikerül leválniuk az orosz olajról, hogy már a legkevésbé optimalizált és hatékony finomítójukba sem rendelnek orosz olajat, de beszélt egy olyan, uniós szintű adó bevezetésének lehetőségéről is, amelyet az orosz olajra vetnének ki azért, hogy meglegyen a piaci egyensúly és a tisztességes verseny, egy ilyen lépés a Molt is érzékenyen érintené, a magyar olajcég ugyanis jelenleg igencsak jól jár az olcsó orosz olajjal. Az interjúban a PKN-vezér a Molt is megemlíti, arra a felvetésre, hogy nem rossz döntés-e az, hogy a Molnak adnak el benzinkutakat, mert így azok sokak szerint végső soron az oroszok kezébe kerülhetnek, Obajtek kijelentette, hogy a Mol nem orosz vállalat.
A hét elején már írtunk arról, hogy lengyel lapértesülések alapján a Mol lengyelországi benzinkutakat vásárolhat. Most megérkezett a bejelentés, a Mol valóban belép a lengyel üzemanyag-kiskereskedelmi piacra, 417 töltőállomást vesz 610 millió dollárért, vagyis jelenlegi árfolyamon közel 191 milliárd forintért, a tranzakcióval a 3. helyre léphet elő a lengyel üzemanyag-kiskereskedelmi piacon.
A Mol lehet az egyik vevő a lengyel szektortárs, a Lotos eladó eszközeiért, a magyar vállalat üzemanyagtöltő-hálózatot vehet Lengyelországban, nem is kicsit, a vételár pedig bőven a százmilliárd forintos nagyságrendben lehet.
Jóváhagyta a lengyel fogyasztóvédelmi hatóság (UOKiK), hogy a vezető lengyel üzemanyag- és energiaszolgáltató cégcsoport, a PKN Orlen megvásárolja a lengyelországi regionális sajtó nagy részét kiadó Polska Press csoportot - olvasható az UOKiK pénteki közleményében.
Jelentős esésben vannak az európai tőzsdék, köztük a BUX is, az OTP részvényeit csúnyán megütötték, de esésben a Mol és más magyar papírok is. Az új koronavírus törzs felbukkanása Londonban és környékén egy igazi dominóhatást indított el ma az európai piacokon, számos ország azzal reagált a felbukkanó veszélyre, hogy nem enged a területére az Egyesült Királyságból érkező utasszállító repülőgépet. Egyelőre még sok a bizonytalanság, így nagyrészt ezért reagálhattak erősebben a tőzsdék is annak ellenére, hogy a tengerentúlon már megegyeztek egy új pénzügyi csomagban, amit ma el is fogadhatnak már.
Egy felmérés szerint nem az eddig esélyesebbnek tartott magyarellenes jelölt nyerheti a román elnökválasztást.
Fontos euróövezeti adatok érkeznek ma.
A hosszú távú trendek szempontjából meghatározó szinthez ért az árfolyam.
Friss várakozásokat közölt az MNB, a jövő héten pedig még többet megtudhatunk.
Úgy néz ki, India csapásai lényegesen sikeresebbek voltak.
A háború kezdete óta nem találkozott az ukrán és az orosz vezető.
Az OTP lehet a nap nyertese?
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.