Donald Trump amerikai elnök új vámpolitikája felforgatta a pénz- és kötvénypiacokat a héten, miközben az elnök 10%-os alapvámot vezetett be a legtöbb kereskedelmi partnerrel szemben, Kínára pedig 145%-os terhet rótt ki. Péntek este Trump már kivételeket is kilátásba helyezett, a globális gazdasági bizonytalanság nőtt, Kína pedig visszavágott, 125%-os vámot kivetve minden amerikai árura. A vámháború már közel 690 milliárd dollárnyi kereskedelmet veszélyeztet.
Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) figyelmeztetést adott ki a kriptoeszközök pénzügyi stabilitásra gyakorolt potenciális kockázatairól, miközben az ágazat növekszik és egyre szorosabb kapcsolatba kerül a hagyományos pénzügyi piacokkal.
Az Euronext vezérigazgatója szerint az Egyesült Államok egyre inkább egy feltörekvő piacra hasonlít, mintsem egy fejlett országra, miközben a pénzügyi piacok továbbra is volatilisek az átfogó amerikai vámok bevezetése után.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni! Információ és jelentkezés
Friedrich Merz, a német kancellárjelölt figyelmeztetett, hogy a nemzetközi részvény- és kötvénypiacok helyzete tovább romolhat Donald Trump amerikai elnök átfogó vámpolitikájának bejelentése után.
Az amerikai részvényalapokból nettó 10,85 milliárd dollárt vontak ki a befektetők az április 2-ával záruló héten – írja a Reuters. A befektetők aggodalma egyre erősebb, miután Donald Trump bejelentette az átfogó kereskedelmi vámokat. A várakozások szerint ez a költségek növekedését, a vállalati profitok csökkenését, és a recessziós kockázatok fokozódását eredményezi.
Csütörtökön délelőtt 400 környékén mozgott a forint az euróval szemben. Délután azonban esésnek indult a hazai deviza. A forint azt követően kezdett el gyengülni, hogy Nagy Márton bejelentette, szigorúbb állampapírtartást írnak elő a befektetési alapoknak. Az is elképzelhető, hogy a befektetők profitot realizálnak, akár a külföldi szereplők, és ez hátrányosan érinti a hazai fizetőeszközt. Az elmúlt napokban a forint egyértelműen alulteljesítő volt.
A BlackRock, a világ legnagyobb vagyonkezelője Európában is elindítja bitcoin tőzsdén kereskedett termékét, miután az USA-ban már 48 milliárd dolláros sikert könyvelhetett el – jelentette a Bloomberg.
Úgy látszik, hogy Donald Trump amerikai elnököt – első elnöki ciklusával ellentétben – már nem érdekli, hogy intézkedései milyen károkat okoznak a pénzpiacokon. Úgy tűnik, Trump mostanra megszállottja lett az intézmények leépítésére vonatkozó radikális megközelítésnek, amely többek között a Federal Reserve, a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank ellen irányul.
Idén februárban hosszú idő után először ismét kifelé áramlott az európai pénz az amerikai részvényekből - írja a Financial Times. Az Európában jegyzett, amerikai részvényekbe fektető ETF-ek 510 millió dolláros tőkekivonást szenvedtek el múlt hónapban.
Egy hét alatt közel 3 milliárd dollár áramlott ki a spot bitcoin ETF-ekből, ami a Bloomberg adatai szerint a legrosszabb adat az alapok egy évvel ezelőtti bevezetése óta.
Az Európai Központi Bank (EKB) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2020 júliusában repo megállapodást kötött egymással, amely eurolikviditást biztosított a magyar pénzügyi intézmények részére a koronavírus-járvány miatt fellépő piaci zavarok miatti esetleges devizalikviditási igények kezelésére. A megállapodás több alkalommal, legutóbb 2022 decemberében került meghosszabbításra az elhúzódó orosz-ukrán háború miatt kialakult pénzpiaci feszültségre való tekintettel. Az MNB kezdeményezésére az EKB 2025 januárjában a repo eszköz újabb meghosszabbításáról döntött, mellyel a repo megállapodás lejárata 2027 január végéig kitolódik.
Az év végéig két kamatcsökkentésre számít a piac az MNB-től, ezt mutatják a határidős kamatmegállapodások árazásai. Ez alapján nem történt elmozdulás a várakozásokban a tegnapi kamatdöntő ülés után, pedig a jegybank lehetőségeihez képest egészen egyértelműen üzent: nincs tér a monetáris lazításra.
A globális pénzpiacok jelentős mozgásokat tapasztaltak az év első hetében, amit elsősorban az amerikai kormányváltással kapcsolatos várakozások és a közelgő munkaerőpiaci adatok befolyásoltak. A befektetők óvatossága megmutatkozott a pénzpiaci alapokba történő masszív tőkebeáramlásban is, miközben a részvény- és kötvényalapok is élénk forgalmat bonyolítottak - írja a Reuters.
A Federal Reserve mérlegcsökkentési folyamatának várható befejezése későbbre tolódhat a nagybankok előrejelzései szerint. A Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyve rávilágít a monetáris politika és a pénzügyi piacok közötti összetett kapcsolatra, valamint a gazdasági bizonytalanságok hatására a központi bank döntéshozatalában.
A brit államkötvénypiac jelentős nyomás alá került szerdán, ami a hozamok meredek emelkedéséhez vezetett. A 10 éves kötvények hozama 2008 októbere óta nem látott magasságokba emelkedett, míg a 30 éves papírok hozama 26 éves csúcsot döntött.
A BlackRock bitcoin ETF-jéből rekordmennyiségű tőke áramlott ki csütörtökön, az iShares Bitcoin Trust ETF (IBIT) 333 millió dolláros nettó kiáramlást szenvedett el, ami a legnagyobb egynapos veszteség az alap tavaly januári indulása óta - számolt be a Bloomberg.
Az Alkotmány utcai épület átadásával új fejezet kezdődik a magyar tudomány történetében.
Az állampapír-kifizetések mintegy kétharmada állampapírban is maradt.
Szabálysértést fedeztek fel.
Átment az "egy nagy gyönyörű törvény."
Mozgalmasan telt a hétvége is.
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.
Szekeres Viktorral a Gloster Nyrt. alapítójával beszélgettünk
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?