Megkongatta a vészharangot az ökológus: ez olyan, mint a 2000-es tiszai ciánszennyezés

2025. június 12. 17:05 | Portfolio

Megkongatta a vészharangot az ökológus: ez olyan, mint a 2000-es tiszai ciánszennyezés

Súlyos ökológiai katasztrófa alakult ki a Kis-Küküllőn, ahol a tengervízhez hasonló sótartalom miatt tömeges halpusztulás kezdődött. A szennyezés a parajdi bányakatasztrófa utáni gátmegbontás következménye, ami már most komoly környezeti és gazdasági károkat okoz a térségben. Fülöp Tihamér ökológus úgy fogalmazott, a jelenlegi állapot a 2000-es ciánszennyezésre emlékeztet, amely akkor a Szamost és a Tiszát tarolta le.

Fűnyírás mindenáron? Kényszeres kertrendezés helyett megéri kicsit lustának lenni

2025. május 22. 15:00 | Portfolio

Fűnyírás mindenáron? Kényszeres kertrendezés helyett megéri kicsit lustának lenni

Miközben a rendszeres fűnyírás és a rövidre nyírt gyep a társadalmi elvárások egyik szimbólumává vált, a természetes élőhelyek eltűnésével jelentősen csökkent a beporzó rovarok száma és sokfélesége is. Bár a rovarcsípésektől és az allergiás reakcióktól tartva sokan vannak olyanok, akik nem szeretik maguk közelében tudni a különféle beporzókat, fontos tudni, hogy azok bizony kertünk, sőt tulajdonképpen a jövőnk alappilléreit is jelentik. Erről a témáról beszélt az Agrárszektor Alapvetés podcast műsorában Kovács-Hostyánszki Anikó, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa és Dezsényi Péter, a FŐKERT kertészeti főigazgatója.

Lesújtó jelentés érkezett az Alföldről

2025. május 15. 10:49 | Portfolio

Lesújtó jelentés érkezett az Alföldről

A Duna-Tisza közi Homokhátság természetes gyepei jelentős átalakuláson mennek keresztül a klímaváltozás hatására. Magyar kutatók csaknem két évtizedet átfogó vizsgálata kimutatta, hogy a melegkedvelő növényfajok aránya növekszik, miközben az idegenhonos inváziós fajok egyre nagyobb teret hódítanak - írta a 24.hu.

Veszélyben a világ egyik legfontosabb élőlénye

2025. április 16. 09:37 | Portfolio

Veszélyben a világ egyik legfontosabb élőlénye

Egy új tanulmány szerint a városi területeken a vadvirágok mérgező fémeket szívhatnak fel a talajból, amelyeket aztán továbbadhatnak a beporzóknak, veszélyeztetve ezzel egészségüket és túlélésüket - jelentette a The Guardian.

A természet mint jogalany: lehetséges-e a paradigmaváltás?

2025. február 08. 15:00 | Deák Dániel, DSc.

A természet mint jogalany: lehetséges-e a paradigmaváltás?

Válasz véleménycikk Vargha Márk Portfolio-ban megjelent írására: Napjaink ökológiai válságának egyik legfőbb tanulsága, hogy a természetet nem kizárólag a gazdasági vagy jogi értelemben vett „tulajdonként” kellene kezelnünk. Ebben a válasz véleménycikkben azt vizsgálja meg a szerző, hogy miként bővíthető a jogalanyiság fogalma olyan új szempontokkal, amelyek a biotikus közösségeknek is önértéket tulajdonítanak. Arra igyekszik rámutatni, hogy a természeti elemek, az élőhelyek és az azokban részt vevő emberi és nem-emberi lények is részesülhetnének bizonyos jogokban, s ezzel új utat nyithatnánk az ökológiai válság kezelésében.

Veszélyt jelentő invazív faj jelent meg a Balatonnál

2025. február 04. 12:06 | Portfolio

Veszélyt jelentő invazív faj jelent meg a Balatonnál

Egy nutriát rögzített a Kis-Balatonon a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatójának kameracsapdája. A nutria az Európai Unió számára veszélyt jelentő idegenhonos inváziós fajok jegyzékén is szerepel, mivel komoly ökológiai és gazdasági károkat okozhat - írja a szervezet a Facebookon.

Ha most nem lépünk a fenntartható gazdaság irányába, néhány év múlva már késő lesz

2024. november 29. 11:00 | Portfolio

Ha most nem lépünk a fenntartható gazdaság irányába, néhány év múlva már késő lesz

Mitől lesz fenntartható egy társadalom a XXI. században? Hogyan találhatjuk meg az egyensúlyt a gazdasági növekedés és a környezeti, társadalmi felelősség között? Paul Shrivastava, a fenntarthatóság nemzetközi szakértője és a Budapesti Corvinus Egyetem díszdoktora szerint a regeneratív rendszerek és a hosszú távú gondolkodás kulcsszerepet játszanak. A Portfolio-nak adott interjújában a fenntarthatóság gazdasági hatásairól, a növekedés újradefiniálásának szükségességéről és a vállalatok jövedelmezőségének ökológiai alapú megközelítéséről beszélt.

Megdöbbentő kísérlet:

2024. október 21. 10:59 | Portfolio

Megdöbbentő kísérlet: "gondolkodó" életformát figyeltek meg a kutatók

Egy japán kutatócsoport friss tanulmánya szerint egyes gombafajok meglepő, már-már tudatosságra emlékeztető képességekkel rendelkezhetnek az őket körülvevő környezet feltérképezésére és az ahhoz való adaptálódásra. A kutatók szerint egy gombafaj viselkedése arra utal, hogy képes lehet felismerni a formákat és ennek megfelelően alakítani a viselkedését, ami új megvilágításba helyezi az intelligenciáról alkotott eddigi tudományos vélekedéseket - közölte a ScienceAlert.

Ijesztő folyamat indult be az Antarktiszon

2024. október 04. 17:03 | Portfolio

Ijesztő folyamat indult be az Antarktiszon

Az Antarktisz egyes részein a növényzet terjedése sokkal gyorsabb ütemű, mint azt korábban a tudósok feltételezték. A klímaváltozás hatása a régióban megdöbbentette a kutatókat, akik szerint a kontinens legészakibb részén, az Antarktiszi-félszigeten a növényzettel borított terület tízszeresére nőtt az elmúlt négy évtizedben - írja a Sky News.

Sós lesz a Balaton vize

2024. október 02. 09:58 | Portfolio

Sós lesz a Balaton vize

A Balaton vizének sótartalma fokozatosan növekszik, és ha a trend nem változik, a jövőben akár teljesen átalakulhat a tó ökoszisztémája - hívja fel a figyelmet a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet.

Drámai felvételek: öt ikonikus hely, amelyet már soha többé nem láthatsz eredeti pompájában

2024. szeptember 08. 10:30 | Pruzsinszki Bence

Drámai felvételek: öt ikonikus hely, amelyet már soha többé nem láthatsz eredeti pompájában

A világszerte tapasztalható hőmérséklet-emelkedés az idei nyáron számos rekordot megdöntött már, a hőhullámok pedig sok helyen az emberek egészségét is nagy próba elé állítják. Az egyre erősödő felmelegedés azonban nem csak a szervezetünket, hanem a bolygó természeti kincseit is veszélyezteti. Egyes földrajzi látványosságokat az elsivatagosodás, vagy éppen a tengerszint drasztikus emelkedése sodorta az eltűnés szélére. Cikkünkben drámai fotókkal illusztrálva mutatunk be öt olyan helyet a Földön, amelyet a klímaváltozás teljesen megváltoztatott.

Állatról emberre terjedő vírusok miatt denevérvirológiai kutatás indul a Pécsi Tudományegyetemen

2024. április 25. 13:58 | Portfolio

Állatról emberre terjedő vírusok miatt denevérvirológiai kutatás indul a Pécsi Tudományegyetemen

Denevérek vírusait kutató konzorciumhoz csatlakozott a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Virológiai Nemzeti Laboratórium (VNL). A nemzetközileg „OneBAT” néven ismert projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott, 126,6 millió forint vissza nem térítendő támogatásból, a 2020-2.1.1-ED pályázati program finanszírozásában valósul meg, amely a denevérekben található vírusok „One Health – Egy Egészség” szemléletű vizsgálatát célozza.

  • 1
  • 2
Részletes keresés