
A fotovoltaikus panelek beborítására alkalmazott üveg ára július óta mintegy 71 százalékkal emelkedett, a gyártók pedig küzdenek azért, hogy megfelelően gyorsan tudják előállítani a terméket ahhoz, hogy továbbra is képesek legyenek az egyheti értékesítési mennyiségnél nagyobb készletet tartani. A Bloomberg által a Daiwa Capital Markets nyomán ismertetett hiány egy olyan időszakban jelentkezett, amikor az iparág egyre inkább a kétoldalú (vagy kétoldalas - bifacial) panelek felé fordul, amelyeknek nem csak a teljesítményük, de az üveg-felhasználási igényük is meghaladja tradicionális társaikét.
Kormányzati segítségben bízva
A probléma olyan jelentőssé vált, hogy a napelemgyártó iparág elsöprő többségének otthont adó Kínában a gyártó cégek a központi kormányzathoz fordultak új üveggyárak engedélyezését kérve.
Amennyiben ez nem történik meg, állításuk szerint olyan mértékű áremelkedés jöhet a napelempiacon, ami a napenergia költségeit is alaposan megdobhatja, veszélyeztetve a területen zajló boomot is.
Ha a beruházók azt látják, hogy a napenergia projektek gazdaságtalanok, akkor további beruházási terveiket törölni fogják, ami értelemszerűen a napelemek iránti keresletet is a mélybe fogja húzni - véli Charles Jiang, a Longi Green Energy Technology, vagyis a monokristályos szilícium ostya, illetve napelemcellák és modulok piaci kapitalizáció alapján világelső gyártójának általános igazgatója. Szerinte amennyiben a kormány nem intézkedik és az üveggyártók oldaláról folytatódik a költségek emelése, úgy a naperőművek által termelt nyereség az elfogadható szint alá fog süllyedni.
A panelgyártás költségeinek jelenleg mintegy 20 százaléka az üveghez fűződik, ami jókora emelkedést jelent a nem is olyan rég még 10 százalék körüli részarányhoz képest.
Miután az üveggyártó kapacitások nem egyik napról a másikra nőnek ki a földből, Jiang szerint 2021-ben a panelgyártó iparág szükségleteihez mérten 20-30 százalékos üveghiánnyal szembesülhet, mielőtt a piac ismét visszatalálhatna az egyensúlyi állapotba 2022-ben.
A kínai üvegárak emelkedése szintén érdekes történet következménye. Miután 2018-ban az energiaintenzív és meglehetősen környezetszennyező üvegipar túlkapacitási problémákkal nézett szembe, a kínai kormány gyakorlatilag megtiltotta az iparági vállalatoknak új termelőkapacitás létesítését. A hírek szerint a helyzet kezelése érdekében a Longi és öt másik nagy napelemgyártó vállalat november közepén egyeztetést kezdeményezett a kínai központi kormányzattal azért, hogy vonják vissza a korlátozást, legalább a napelemek burkolásához használt üvegtermékek esetében.
Előretörnek a kétoldalú panelek
A napelemgyártó iparág üveg iránti igénye az utóbbi időszakban emelkedést mutat, mivel a kétoldalú, és mindkét oldalán üveggel borított panelek gyártása mindinkább előtérbe kerül. Mivel a panelek így képesek a földfelszínről visszavert napfény bizonyos mértékű hasznosítására is, így teljesítményük enyhén meghaladja az egyoldalú panelekét.
Terjedésük olyan gyors, hogy a 2019-ben még csak 14 százalékos piaci részesedésük 2022-re várhatóan 50 százalékra emelkedhet a Sunwah Kingsway szerint.
Az Optimum Solarnál úgy vélik, a nyugat-európai nagy felhasználok esetében általános trend, hogy az üveg-üveg bifacial modulok jelentős teret nyertek, és az is valószínűsíthető, hogy a tendencia folytatódik, és a mennyiséget, illetve arányokat tekintve a piac át fog billeni az üveg-üveg modulok terére; a 30 éves termékgarancia is ebbe az irányba mutat.
A kínai napenergia-ipart már csak azért is különösen érzékenyen érinti a hiány, mert a kifutó kormányzati támogatásra való jogosultság biztosításához az év végéig be kellene fejezniük folyamatban lévő naperőmű-építési projektjeiket. A kínai kormány szeptemberben jelentette be, hogy 2060-ra karbonsemlegessé tenné országát, ennek érdekében pedig a megújulóalapú termelőegységek telepítési ütemének fokozását tervezi, az üveghiány azonban rövidebb távon ezen tervek megvalósításában is zökkenőt okozhat. Mindeközben a tőzsdén jegyzett napelemüveg-gyártók viszont eddig valósággal szárnyaltak 2020-ban, például a Xinyi Solar Holdings és a Flat Glass Group piaci értéke egyaránt csaknem megháromszorozódott az év eleje óta a hongkongi értéktőzsdén.
Egyik napról a másikra változhat a helyzet
Az üveghiány részlegesen már Magyarországon is érzékelhető,
elsősorban a minősített prémium kategóriában besorolt gyártók jelezték, hogy a 2021 első negyedévére lassan a kapacitások 100 százaléka már le lett kötve, ami azt jelenti, hogy nagyobb mennyiségű megrendelést csak a második negyedévtől tudnak kiszolgálni– mondták el érdeklődésünkre az Optimum Solarnál. Azt is érdemes ugyanakkor figyelembe venni, hogy a napelemgyártók piacán a magyarországi volumenek nem számítanak nagy mennyiségnek.
A társaság szakemberei szerint a jelenség a naperőmű-projektek és a napenergia drágulását is eredményezheti Magyarországon.
Ezzel együtt az áremelkedést illetően szerintük még korai lenne pontos előrejelzésekbe bocsátkozni, már csak azért is, mert az elmúlt tíz évben áremelkedést előre vetítő prognózisok esetében 90 százalékban a várt folyamat ellenkezője történt. Mindazonáltal szerintük önmagában az üveghiány feltehetően nem fog jelentős és tartós áremelkedést okozni.
A gyártók állítólag évek óta önköltség alatt gyártanak, ennek ellenére paradox módon évről évre csökkenek az árak és nőnek a teljesítmények. Ezzel együtt, amíg Kína meg akarja tartani vezető pozícióját, addig nehezen képzelhető el, hogy tartósan emelkedjenek az árak. Három évvel ezelőtt 270 Wp teljesítményű modulok esetében sokan már a 0,30 € /Wp árakra is azt mondták, hogy már az alapanyagköltséget sem fedezi, ezért az árak emelkedni fognak. Ezzel szemben 2020-ban 500 Wp teljesítményű modulok esetében 0,20 € /Wp árakat prognosztizálnak.
Összességében elmondható, hogy az iparágban nagyon nehéz árelőrejelzésekbe bocsátkozni, hiszen kis túlzással minden változik egyik napról a másikra. A napelem modulok árát elsősorban még mindig a cella ára és elérhetősége határozza meg – melynek gyártása nagyrészt Kínától függ - , de bármely komponens okozhat átmeneti vagy hosszabb távú fennakadást. A piac az elmúlt tíz évben rengeteg változáson ment keresztül, nagyon rövid idő alatt vált gigantikus mérető globális üzletággá, ezért a jövőt illetően inkább csak találgatni lehet. Ráadásul ma még azt sem tudjuk, hogy a Covid-19 okozta gazdasági helyzet nemzetközi szinten milyen hatást fog rövid, közép és hosszabb távon kifejteni. Az Optimum Solar szerint jöhet ugyan 1-2 centes emelkedés, azonban jelenleg az ő rendeléseik még a régi árakon élnek, ezért nincs ok pánikra.
Címlapkép: Getty Images
Már látni a fényt az alagút végén: Bessent szerint közeleg Amerika nagy megállapodása Kínával
Trump tárgyalási technikáit is dicsérte.
Kiderült: Magyarország szomszédjában építik meg az európai fegyverkezéshez kulcsfontosságú hadihajókat
Nőtt a rendelés darabszáma.
Valósággal ellepik az amerikai F-35A lopakodó vadászgépek a világ legsötétebb diktatúrájának szomszédját
Nagy átcsoportosítások kísérik a döntést.
Kemény üzenetet küldött Trump, váratlan bejelentést tett Putyin - Háborús híreink vasárnap
Cikkünk folyamatosan frissül.
Amerikai elemzőház: Oroszország a háború folytatására készül, teljesen új taktikát dolgoztak ki Moszkvában
Ezzel védenék ki a háború leghalálosabb támadásait.
Elárulta az amerikai külügyminiszter, hogy pontosan milyen békefeltételeket képzelnek el Ukrajnában
Éppen ezekről egyeztetnek most a felekkel.
Itt lehet a fordulat: hamarosan pont kerülhet az évtizedek óta húzódó súlyos feszültség végére
A felek egyetértenek az időpontban.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.