
Nemrég jelentették be, hogy inkubátorokkal és akcelerátorokkal indít startup programot a Széchenyi Alapok. Milyen inkubátorokat és akcelerátorokat keresnek, milyen kritériumoknak kell megfelelnie a jelentkezőknek?
A Széchenyi Alapok az elmúlt időszakban finomhangolta a stratégiáját és számos új befektetési terméket fejlesztett ki. A korai fázisú startup finanszírozások területén két fontos hiányosságot látunk, melyekre megoldást szeretnénk adni a most induló programunkkal. Az egyik, hogy az inkubátorokban és akcelerátorokban – ahol a korai fázisú startupokat nem pusztán tőkével, hanem „smart money”-val, azaz szakértelemmel és mentorálással is segítik – jelentős a tőkehiány. A másik probléma, hogy ezen szereplők eddigi működése döntően rövid távra elegendő, nem túl nagyösszegű, így hosszabb távú stabilitást nem biztosító, ad-hoc, vissza nem térítendő támogatásoktól függött. Ezt szeretnénk sokkal kiszámíthatóbbá tenni, amihez a forrást és a támogatást is a Pénzügyminisztériumtól, tulajdonosi joggyakorlónktól kapjuk.
A felhívással a tapasztalt, akár saját pénzüket is kockáztatni merő inkubátorokat és akcelerátorokat célozzuk meg.

A programban tízmilliárd forintot szánnak a feltőkésítésre. Ez – figyelembe véve a magyar, illetve régiós piacot – mennyire számít nagy összegnek? És mekkora összeg ez a Széchenyi Alapok működésében?
Ezzel az eddigi legnagyobb magyar startup programot indítjuk inkubátorok és akcelerátorok számára. Egy pre-seed fázisú befektetés tipikus összege Magyarországon 10-100 millió forint. Ehhez képest az állami támogatások nagyságrendje az elmúlt pár évben 300-600 millió forint között mozgott inkubátoronként. Mi úgy látjuk, hogy az inkubátoronként, illetve akcelerátoronként elérhető akár másfél milliárd forintnyi tőkejuttatás hosszabb ideig fedezi a befektetési igényt és megalapozhatja egy kiszámítható, piaci működés létrejöttét, ezáltal lehetőségük nyílik a hosszútávú gondolkodásra. Bízunk abban, hogy komoly érdeklődésre számíthatunk, amint abban is, hogy a programmal sok új startup vállalkozást tudunk pályára állítani. Ha az élet ezt igazolja, úgy a program meghosszabbítását és a keret növelését tervezzük.

A kiválasztás során a Széchenyi Alapok milyen szempontokat vesz figyelembe?
A legfontosabb a kiemelkedő eredményeket elért, jó reputációjú csapat, amelyben minden résztvevő egyéni teljesítménye számít.
Értékként tekintünk majd arra, ha egy jelentkező csapat a piac egy bizonyos részét, például egy iparágat nagyon jól ismer.
Nagyon fontos, hogy legyen magyar vonatkozása a projektnek, beleértve a határon túli állampolgárainkat is. De természetesen azt előnyként fogjuk értékelni, ha az elképzelés várhatóan a külföldi piacokon is megállja majd a helyét. Kedvezően tekintünk az ESG szempontok megjelenésére és a saját hozzájárulásra, azaz az üzleti kockázatvállalásra is.
Mire érdemes figyelniük a jelentkezőknek? Mi az, amin elcsúszhat egy érdeklődő?
Olyan partnereket keresünk, akik az inkubációs vagy akcelerációs piacon már nevet szereztek és számos jól zárult befektetéssel büszkélkedhetnek. Nem pénzügyi befektetőket, alapkezelőket keresünk, hiszen azok vagyunk magunk is, hanem olyan csapatokat, akik a befektetésen túl érdemben járulnak hozzá a startupok sikeréhez tapasztalatukkal, kapcsolatrendszerükkel és szaktudásukkal. Szintén fontos, hogy eljövendő partnereink a hosszú távú sikerben legyenek velünk közösen érdekeltek, a működési költségek minimalizálása mellett.
Azaz azt szeretnénk, hogy ne a napi működésükből, hanem hosszabb távon a sikeres befektetéseikből realizáljanak hasznot.
A befektetések 300 millió és 1,5 milliárd forint között lehetnek: ez mennyire jelenti azt, hogy a legkisebb startupokat kihagyják a programból? És milyen pályázó kaphat 1,5 milliárdot?
A félreértések elkerülése végett: a program nem startupoknak, hanem az őket felkaroló és növekedésüket segítő inkubátoroknak és akcelerátoroknak szól. Ők határozzák meg azt, hogy milyen méretű és mely szegmensekben tevékenykedő startupokkal terveznek foglalkozni. Akik a legkisebbekkel, azok várhatóan 300 millió forint körüli tőkeemelést szeretnének majd tőlünk, míg az érettebb, működő startupokkal együttműködők inkább a felső értékhatárt fogják megcélozni.
A klímavédelem kiemelt szempontként szerepel: milyen környezetvédelmi szempontokat mérlegelnek? Vannak kiemelt témák vagy területek, amelyeket keresnek? Mennyire Magyarország-specifikus ez a lába a projektnek?
Nem előírás, hogy egy inkubátor vagy akcelerátor kizárólag klímavédelmi vonatkozású startupokba fektessen vagy akárcsak kiemelten vegye figyelembe az ESG szempontokat. Ennek ellenére figyelembe vesszük, ha partnereink ezt fontosnak tartják, mind társadalmi, mind üzleti szempontból. Amennyiben egy jelentkező információs anyaga tartalmaz ilyen elemeket, értékelésükhöz a fenntarthatósági igazgatóságunk mellett a Kék Bolygó Alapítvány szakembereinek segítségét vesszük igénybe. Az alapkezelő idén augusztus 31-ig várja a szakmai partnerek jelentkezését.
A cikk megjelenését a Széchenyi Alapok támogatta, részletek az szta.hu/felhivas oldalon
Fotó: Széchenyi Alapok
Újra ugrott egyet a magyar államadósság, mi történt?
Kifutott a szokásos év végi adósságmenedzselés.
Meglepetések a lengyel és román választáson, Amerikát leminősítették - Mi történik a piacokon?
Mozgalmasan telt a hétvége is.
Két gyanús uniós projektet talált az Integritás Hatóság, megtették a feljelentést
Összesen 180 millió forintot követelnének vissza.
Órákon belül lejár a határidő, akár több százezer forintnyi állami ingyenpénzt is bezsebelhetsz
Sok pénzük múlhat ezen az érintetteknek.
Donald Trump szívéhez Elon Muskon keresztül vezet az út? – Békülne a céltáblára került ország
Helyzetbe hozhatják Musk cégeit.
Váratlan ponton törtek be az oroszok Ukrajnába, ez már a nagy nyári offenzíva helyét jelezheti
Máris elfoglaltak egy települést.
A dollár világpénzszerepe alapjaiban kérdőjeleződik meg
Az Egyesült Államok fizetőeszköze manapság egyértelműen a világgazdaság első számú devizája. A dollár központi szerepe azonban a világgazdaság strukturális változásával meginogni láts
Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit!
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit! Az ingatlanvásárlás sokkal komolyabb döntés, mint gondolnánk Miközben egy használt autót alapos
Követett részvények - 2025. május
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
Napelemekkel lefedett csatornák kínálhatnak megoldást a víz- és energiahiányra
A Dél-kaliforniai Egyetem új kezdeményezése Kalifornia állam közel 6,5 kilométernyi csatornarendszerét tiszta energiaforrássá alakíthatja amellett, hogy hozzájárulhat a
Kevesebb gyerekkel is, többel is élni fog az emberiség
A mai fiúk tényleg cukik (they are so cute!), minden érdekli őket, de valójában semmi se. Legkevésbé, hogy feleségük és családjuk legyen. Félszegek, rettegnek, hogy...
The post Kevesebb gyerek
Vagyonmegosztás 2025 - tények tévhitek
A házasság felbomlása után a vagyonmegosztás nem csak jogi, hanem érzelmi kihívás is. A családjogi kérdések területén a legtöbb félreértés ezen a területen alakult ki. Dr. Bagi Éva csal
Így kerüld el a leggyakoribb hitel-elutasításokat - legális kiskapuk banki fedezetekre
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így kerüld el a leggyakoribb hitel-elutasításokat - legális kiskapuk banki fedezetekre Miért utasítanak el a bankok? Ingatlanvásárláskor gyakori, hog
Megverik az inflációt a magyar befektetési alapok?
A kérdés és a blog témája alapján úgy tűnhet, hogy a válasz egyértelműen nem lesz. Meglepú módon jobb a helyzet, mint gondoltam, de a jó nem ilyen. Persze okozhatta ezt az utóbbi 10+ év ré

Vállalatvezetők a célkeresztben: így védheti meg magát egy jó D&O biztosítással (x)
A munkahelyi mentális jóllét fesztiválja (x)

- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a föld
- Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet
- Érdekesen takarítanak meg a magyarok: olyat műveltek, mint Európában senki
- Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz
Ingatlanpiaci elemző
Stipsicz András matematikus nyerte az idei Bolyai-díjat
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.
A Fülöp-szigeteken keresztül vezet a Gloster útja Amerikába
Szekeres Viktorral a Gloster Nyrt. alapítójával beszélgettünk
Mindenkit meglepett Kína csodacége – Mit hoz Magyarországnak a BYD?
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.