
A hivatalos adatok alapján közel 801 ezer ember gyógyult fel a koronavírusból. Ennél azonban jóval többen lehetnek azok, akik átestek a fertőzésen, hiszen a hivatalos adatokba csak a teszttel igazolt fertőzötteket számítják bele. Sokan azonban tünetmentesen vagy csak nagyon enyhe tünetekkel vészelik át a vírust.
A betegség okozta panaszok a legtöbb embernél a gyógyulást követően maradéktalanul megszűnnek, némely esetben azonban tartósan fennállnak, idővel ismét jelentkeznek, vagy korábban nem tapasztalt tünetek léphetnek föl.
Az első tünetek megjelenését követően 3 hónappal is tartósan tapasztalt tünetegyüttest nevezzük Post-COVID szindrómának
– mondta a Portfolio-nak Kiss-Dala Noémi, a Dr. Rose Magánkórház infektológusa.
Azzal kapcsolatos adatok, hogy a változó tünetegyüttest okozó szindróma hány embert érinthet Magyarországon, nem áll rendelkezésre, ahogy azzal kapcsolatos adat sincs egyelőre, hogy mekkora a Post-COVID-ban érintettek átlagéletkora. Amit viszont tudunk, hogy a koronavírus fertőzést követően kialakuló elhúzódó, tartós tünetek jellegében egyelőre nem rajzolódott ki összefüggés a fertőzést okozó vírusvariánssal, bár az infektológus megjegyezte, a jelenleg keringő delta variáns elterjedésétől még nem telt el kellő idő a következtetések levonásához.

„A Post-COVID tünetegyüttes hátterében álló szervezeti elváltozások és folyamatok jelenleg nem kellően felderítettek. Emiatt arra sem lehet válaszolni, hogy egy új, krónikus betegséggel állunk-e szemben, vagy idővel és megfelelő kezeléssel ezek az eltérések megszüntethetők vagy visszafordíthatók” – mondta a doktornő, aki arról is beszélt, a szakirodalom alapján a súlyos fertőzés átvészelését követően nagyobb a Post-COVID tünetegyüttes kialakulásának esélye, és mivel az idősebb korosztály esetében gyakrabban számolhatunk súlyos lefolyású betegséggel, ebben a korosztályban nagyobb arányban alakulhat ki Post-COVID szindróma is.
Ugyanakkor a járóbeteg szakellátásban jellemzően mégis egy fiatalabb korosztály jelentkezik. Ennek oka Kiss-Dala Noémi szerint részben az, hogy
a Post-COVID tünetek jelentős életminőség romlást okozhatnak, mely az aktív, dolgozó, gyermekeket nevelő népesség körében jelentős mindennapi problémákhoz vezethet.
Tartós munkaképtelenséget okozhatnak a tünetek
Nagyon változó, milyen tünetekkel keresik fel a Post-COVID rendelést a páciensek. Van, akinél fáradékonyság, levertség jelentkezik, mások szédülést, álmatlanságot, alvászavart tapasztalnak, sokan vannak, akiknek koncentrációs problémáik vannak, másoknál fülzúgás, légszomj, nehézlégzés, mellkasi- vagy hátfájdalom nehezíti a mindennapokat, jellemző a szag-és ízérzészavar, szájszárazság, émelygés és étvágytalanság is. A tapasztalat azt mutatja, hogy megfelelő rehabilitációval a tartós tünetek is megszüntethetők, vagy legalábbis jelentős részben csökkenthetők.
„Véleményem szerint pont a tünetek sokfélesége miatt a Post-COVID tünetegyüttessel jelentkező betegek kivizsgálásához, kezeléséhez és gondozásához is holisztikus szemlélettel szükséges hozzáállni. A betegek ellátása egyénre szabott kell, hogy legyen, a páciens előzményeit, alapbetegségeit, életkörülményeit, elvárásait, motivációit és lehetőségeit is figyelembe kell venni, a döntéseket pedig a beteggel együtt szükséges meghozni.
Ezt a szemléletmódot képviseljük mi is a Dr. Rose Magánkórházban a betegellátás során” – mondta az infektológus, hozzátéve, amikor valaki kivizsgálásra érkezik, az első lépés, hogy különböző vizsgálatokkal kizárják a szervi megbetegedéseket, a társszakmák – például a kardiológia, fül-orr-gégészet, neurológia, pulmonológia - szoros együttműködésben dolgoznak.
Kiss-Dala Noémi szerint az elmúlt egy évben, ahogy egyre több ember esett át a fertőzésen, egyre gyakoribbá vált a Post-COVID tünetegyüttes előfordulása is, nagyobb figyelmet kaptak az elhúzódó tünetek, és a köztudatban való megjelenéssel párhuzamosan az érintett betegeknek egyre több lehetősége van szakemberhez fordulni a panaszaikkal.
Orvoshoz akkor érdemes fordulni, ha az első covid-19 tünetek megjelenését követően 3 hónappal még mindig panaszokkal küzd valaki.
A cikk megjelenését a Dr. Rose Magánkórház támogatta.
Javult a hangulat az amerikai tőzsdéken, de csak a Nasdaq zárt pluszban
A napi mélypontokról azért elmozdult a Dow és az S&P 500 is.
Kijelölték a rettegett izraeli titkosszolgálat új vezetőjét
Csúnyán megromlott a szervezet renoméja.
Legyél a Portfolio podcast rovatának új vezetője!
Ha szeretnél a magyar gazdasági közbeszédre valódi hatással lenni, itt a lehetőség!
Támad az új Covid-alvariáns, kiadták a javaslatot az új vakcinákra
Az amerikai és az európai gyógyszerfelügyelet.
Megszólalt a neves pénzember: kritikus helyzetben vagyunk
Szerinte félnünk kellene az amerikai kötvénypiacot látva.
Mi hűti le Indiát, miközben forr a világ?
Több mint egy évszázad alatt mindössze 0,7 °C-os hőmérséklet-emelkedést mértek Indiában, szemben a globális 1-2 °C-os átlagnövekedésével.
Munkaszüneti napok, áthelyezett munkanapok 2026 - így tervezzen!
Megjelent a Magyar Közlönyben a 2026-ban esedékes ünnepnapok, pihenőnapok és plusz munkanapok végleges listája. A rendelet azt is meghatározza, hogy mely hétvégén kell majd dolgozni, és mely h
Mi lesz a cégemmel utánam? A bizalmi vagyonkezelés alapjai
Adóoptimalizálás, folyamatosan finomított szabályozás, és ezt kísérő heves viták - sok szó esik ezekben a hetekben is a bizalmi vagyonkezelésről. Arról azonban, hogy mire is...
The post Mi l
Elindult a GINOP Plusz-1.4.5-25: Támogatás a Zöld és Digitális Átálláshoz a KKV-knak
2025 júniusától új lehetőséget kapnak a hazai kis- és középvállalkozások (KKV-k), hogy technológiai megújulásukkal és fenntarthatósági törekvéseikkel lendületet adjanak a magyar gazdas
Zöld és digitális jövő a KKV-knak: itt a legújabb GINOP Plusz Hitelprogram
2025 júniusától új lehetőséget kapnak a hazai kis- és középvállalkozások (KKV-k), hogy technológiai megújulásukkal és fenntarthatósági törekvéseikkel lendületet adjanak a magyar gazdas
Mennyivel kerül többe egy horvát nyaralás, mint egy éve?
Közeleg a jó idő, egyre többen kezdik tervezni a nyaralást. A K&H felmérése alapján már az is kiderült, hogy mennyit költenének a nyaralást tervezők idén. Jelentősen, 21 százalékkal e
Így írunk mi: mérlegen az Economania első 499 írása
Blogunkon hét és fél éve jelentetünk meg rendszeresen gazdasági, pénzügyi témájú posztokat. Jubileumi, 500. bejegyzésünkben áttekintjük, hogyan alakult az olvasói érdeklődés blogunk irá
Én megmondtam
Pár hete írtam egy cikket arról, hogy nem feltétlen van jó helyen a pénzed a mobilodról elérhető banki alkalmazásokban, különösen nem akkor, ha a mobilt és az alkalmazásokat is az ujjlenyoma


- Megjelent a 100 leggazdagabb magyarról szóló lista, mutatjuk a százmilliárdos vagyonokat
- Magára hagyta szövetségesét Washington – Sokkal nagyobb háborúra készülnek?
- Extraprofitadók: megjöttek a kormány legújabb tervei
- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld
Fűnyírás mindenáron? Kényszeres kertrendezés helyett megéri kicsit lustának lenni
A gyepek és méhlegelők körül mindig forró a hangulat, de a tét sokkal nagyobb a lakók igazánál.
Megérkeztek a számok: meglepő helyen kötöttek ki az állampapírkamatok
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Lemond a kormány több száz milliárdról a választások után – Mi történik?
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?