
A cikk a 2021-es BÉT50 kiadványban jelent meg. A kiadvány médiatámogatója a Portfolio.
Az Omixon Biocomputing Kft.-t dr. Bérces Attila alapította 2011-ben. A cég az egyik legfejlettebb transzplantációs diagnosztikai terméket gyártja és exportálja a világ minden tájára, a nemzetközi piac vezető középvállalatai közé tartozik. A vállalatot egy öt fős menedzsment irányítja, köztük az alapító-tulajdonos Bérces, Simon Zoltán felel az operatív működésért, Kósa Judit pedig a pénzügyi vezető.
A cég finanszírozásában több kockázati tőkebefektető vesz részt, Várkonyi Attila és Szőke Márton (a Fastventures Zrt. és Lochlomond Holdingon keresztül), majd hozzájuk csatlakozva a Euroventures voltak az első kockázati tőkebefektetőink
– mondta az alapító tulajdonos, hozzátéve, később a Lantos Csaba nevével jelzett Futurmed is belépett a tulajdonosi körbe finanszírozóként. Bérces úgy fogalmaz: kockázati tőke nélkül a cég nem létezne, jó és szoros a kapcsolat a befektetőkkel. Az Omixon kezdetben genetikai szoftverek fejlesztésével foglalkozott, azonban idővel a transzplantációs diagnosztikai tesztek gyártására- és kapcsolódó szoftverfejlesztésre álltak át.
"Szervátültetés előtt ellenőrizni kell, hogy a donor és a beteg kompatibilisek-e egymással, ezt bizonyos gének határozzák meg. 2014-ben léptünk a piacra a tesztünkkel, amely a világon először egyértelműen határozta meg a transzplantációban kulcsszerepet játszó génváltozatok jelenlétét” – magyarázta Bérces Attila, aki hozzátette, egészen
2020-ig a cégnek csak külföldről származott termékértékesítésből árbevétele: 25 országban vannak jelen, 50 laboratóriumban használják klinikai rutinban a terméküket.
2020 azonban fordulópontot jelentett az Omixon életében. A koronavírus megjelenésével a transzplantációkat világszerte átütemezték, a potenciális donorok felkutatása is szünetelt. A megrendelési állományuk ennek következtében a felére esett vissza, ezzel együtt a bevételeik is jelentősen csökkentek.
Gyorsan felmerült a koronavírus-teszt, mint megoldás, hiszen abszolút beleillett a cég profiljába, és úgy gondoltuk, az innovációs képességünkkel hozzájárulhatunk a helyzet mielőbbi normalizálásához
– mondta Bérces, hozzátéve, a cég különböző fejlődési szakaszaiban mindig voltak kihívások, amikre reagálni kellett, de mindig jól és gyorsan reagáltak, leblokkolás helyett inkább sikeresen, profitot termelve oldották meg a problémát. 2020-ban például egy forradalmian új megoldással álltak elő: a virális RNS detektálását közvetlenül a hőkezelt mintából valósították meg, ezzel gyorsabbá és hatékonyabbá téve a koronavírus-tesztelést más megoldásokkal összehasonlítva.
"A klasszikus PCR-vizsgálat a mintából kivont vírus RNS-kimutatásán alapul. Az RNS-kivonás időigényes folyamat. Ezen tudtunk változtatni az egylépéses teszttel, amelynek segítségével a hagyományos PCR-teszthez képest kétszer, háromszor annyi mintát lehet adott idő alatt feldolgozni" – jegyezte meg.
A tesztnek nagy sikere volt, 2020-ban ennek a terméknek köszönhette a cég árbevételének 35-40 százalékát, mostanra pedig a járványhelyzet miatt kieső árbevételt is teljes mértékben pótolta. Ez a termék hozta el a cég számára az első magyar ügyfeleket és az árbevétel jelentős része is Magyarországról érkezett. Bérces hangsúlyozta, a tesztekkel kapcsolatos innováció itt még nem áll meg, a terveik között szerepel egy olyan teszt megalkotása, amely képes megkülönböztetni az influenzát és a COVID-19-et.
Az influenza kimutatása is a teszt része lesz anélkül, hogy ez a laboratóriumi munkában vagy reagens-költségekben bármi többletet jelentene
– mondta az Omixon vezérigazgatója. A traszplantációs diagnosztikában használt tesztjük továbbfejlesztésén is dolgoznak, jelenleg ugyanis a vizsgálat eredményére 2 napot kell várni.
"Ez például egy balesetes donor esetén nem túl hatékony, hiszen abban az esetben a szervátültetést 12 órán belül el kell végezni, a teszt eredményét pedig 6 órán belül meg kellene kapni. Azon dolgozunk most, hogy felgyorsítsuk a folyamatot. Reményeim szerint ez lesz a növekedésünk egyik motorja a következő években” – jegyezte meg. Az alapító-tulajdonos kitért arra is, a technológiai fejlődés exponenciálisan növekszik, ez a molekuláris diagnosztikára is igaz, így a versenytársak száma is dinamikusan nő, ugyanakkor a konkurenciával szemben előnyt jelent, hogy az Omixon szabadalmakat vesz licenciába bizonyos országokban.

Mint mondta, a munkaerőhiány ezt a szektort is nagyon erősen érinti. Jelenleg 55 főt foglalkoztatnak, a szoftver fejlesztésével egy sokszínű technikai csapat foglalkozik, melyben fejlesztők, tesztelők, bioinformatikusok és software-support kollégák dolgoznak szoros együttműködésben. Bérces szerint a cég a nemzetközi piacon való meghatározó jelenléte miatt vonzó perspektívát tud kínálni a frissdiplomások számára is, a következő 5-10 évben pedig - elképzelései szerint - akár háromszor ennyi embert alkalmaznak majd. A cégvezető úgy látja, a növekedést további tőke bevonásával lehet megvalósítani, így a közeljövőben ezeket a lehetőségeket is mérlegelni fogják.
Hangsúlyozta, az elmúlt években gyakorlatilag úgy tudtak növekedni, ráadásul rendkívül gyorsan, hogy ehhez nem volt szükség külső tőke bevonására, ez pedig akár a banki finanszírozók, akár kockázati tőkebefektetők számára is vonzó lehet, ahogy az új innovációk, melyeken jelenleg dolgoznak. Bérces kiemelte, annak, hogy a cég most ott tart, ahol, nagy szerepe van a csapatnak: véleménye szerint a legfontosabb, hogy ne egy ember hozza meg a döntéseket, hanem különböző területek legkiválóbb szakemberei legyenek a menedzsment tagjai.
Címlapkép: Bét50
Hatalmas segélycsomagtól eshet el Ukrajna, pótolhatatlan vadászgépet vesztett Kijev – Ukrajnai háborús híreink kedden
Cikkünk folyamatosan frissül.
Hogyan szerezheti vissza a nukleáris piacon egykori vezető szerepét az Egyesült Államok?
Az Egyesült Államoknak most valódi esélye van arra, hogy visszaszerezze korábbi vezető szerepét a globális nukleáris piacon.
Nyaralás: készpénz vagy kártya?
Jön a nyaralási szezon, sokan mennek külföldre és ott idegen devizában kell fizetniük. Két lehetőségük van, vagy a bankkártyájukat használják vagy készpénzt használnak. A legtöbb emberne
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (


- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.