
A Portfolio is beszámolt arról, hogy Európa legnagyobb követeléskezelője, a svéd Intrum október közepén bejelentette, hogy kérelmezte az Egyesült Államok Chapter 11 (11. fejezet) szerinti csődvédelmet miután június végére 49,4 milliárd svéd koronás (4,69 milliárd dolláros) nettó adósságot halmozott fel.
A vállalat pénzügyi nehézségeinek hátterében a magas kamatkörnyezet okozta finanszírozási problémák és a világjárvánnyal és az energiaválsággal kapcsolatos várakozások nem teljesülése (a nem teljesítő hitelek aránya alacsonyan maradt) állnak.
A Chapter 11 keretében azonban lehetőséget kapnak arra, hogy bírói felügyelet mellett átstrukturálhassák az adósságaikat és egyezségre jussanak a hitelezőkkel az operatív működés megszakítása nélkül.
Az Intrum közleményéből kiderül, hogy a vállalat arra számít, hogy az eljárásból úgy kerül ki, hogy elegendő mozgástérrel és likviditással rendelkezik üzleti tervének végrehajtásához, és hosszú távon növekedni tud.
Nem az Intrum az egyetlen vállalat azonban, ami a Chapter 11-hez folyamodott: olyan cégek éltek ezzel az eszközzel, mint az United Airlines, a General Motors vagy a Hertz autókölcsönző.
A Chapter 11 népszerűségének okát az eszköz nyújtotta lehetőségekben kell keresni – véli Juhász Attila, a Perform Consulting alapítója, aki az Intrum aktív ügyfeleként és a pénzügyi szektor szakértőjeként világított rá az előnyökre.

„A Chapter 11 szemben például a Chapter 7 és Chapter 13 csődeljárásokkal a legmegengedőbb, kifejezetten a vállalat életben maradását célzó jogi eljárás. Az adósságstruktúra átütemezésére több lehetőség is rendelkezésre áll a szervezetek számára, a Chapter 13-t például “adósságátütemezési csődeljárásnak” is hívják, ennél lényegesen veszélytelenebb a csődvédelmet biztosító Chapter 11, főleg, ha azt a vállalatok és hitelezőik önként vállalják” – mondta.
Hogyan néz ki a csődvédelem folyamata?
A Chapter 11 nyolc fő elemből áll, a legelső a kérelem beadása. Ez kétféleképpen működhet: önkéntesen, mikor a vállalat maga kéri az eljárás megindítását, vagy a hitelezők kezdeményezésére. Az eljárás megindítása automatikusan bírósági felügyeletet és moratóriumot jelent, tehát megakadályozza, hogy a hitelezők azonnali behajtási lépéseket tegyenek.
A csődeljárásokkal szemben a Chapter 11 pont azért jött létre, hogy azoknak a vállalatoknak segítsen, melyekben a kötvényesek, részvényesek egyaránt bíznak, és meg kívánják védeni a csődtől
– emelte ki Juhász Attila.
A szakember szerint az eszköz legfontosabb eleme a hitelezőkkel folytatott újratárgyalási folyamat. A fizetési terv kidolgozása (törlesztési ütemterv módosítása, kamatlábak csökkentése, vagy az adósság csökkentése is szóba jöhet) bírósági felügyelet alatt az olyan esetekben, mint az Intrumé, jól működhet: a vállalat a részvényesei 73 százalékával, a kötvényesei 97 százalékával már előre megállapodott, és ezt a megállapodást kívánják érvényesíteni a fennmaradó részvényesek esetében is, akik minősített többség esetén belekényszeríthetőek a folyamatba.
A vállalat ezen kívül készít egy reorganizációs tervet is, ami az adósságok átszervezése mellett az üzleti működés átalakítását célozza. A terv elkészítésére jellemzően 120 nap áll rendelkezésre, ami igény esetén meghosszabbítható.
A Chapter 11 célja az, hogy a hezitáló, vagy ellenkező állásponton lévő érdekeltek is elfogadják a többség akaratát, ezáltal helyreállítva a vállalat hosszú távú fenntarthatóságát. Erről a “Creditor Voting”, azaz a hitelezők szavazása dönt, amelyet a bíróság felügyel. Ha a hitelezők többsége elutasítja a tervet, akkor a vállalatnak újat kell készítenie. Bizonyos esetekben, ha a hitelezők egy kisebb része nem támogatja csak ezt a tervezetet, a bíróság dönthet úgy, hogy a kisebbségre is kötelező érvényű döntést hoz. Várhatóan az Intrum esetében is ehhez nyúl majd az amerikai bíróság, ha nem sikerül megállapodni azzal a 3 százalékkal, aki egyelőre nem írta alá a reorganizációs terveket.
A döntést bírósági jóváhagyás követi, ennek részeként vizsgálják, hogy a terv reális-e, valóban segíti-e a vállalat pénzügyi helyzetének stabilizálását, illetve a hitelezők igényeit. Ezután a reorganizációs terv végrehajtása következik, tehát új megállapodásokat írnak alá az érintett hitelezőkkel, szükség esetén megtörténik a vállalat belső strukturájának átszervezése, illetve megkezdődik a stabilitást és növekedést célzó stratégia végrehajtása.
Ha a bíróság is úgy ítéli meg, hogy a tervet sikerült végrehajtani, lezárható a Chapter 11, a vállalat pedig folytathatja a normál működését, immár bírósági felügyelet nélkül.
„Az Intrum arra számít, hogy akár még idén lezárulhat ez a folyamat: a nemrég publikált harmadik negyedéves jelentésük már most jelentős előrehaladást mutatott a hosszú távú pénzügyi célok elérésében és a tőkestruktúra átalakításában” – összegezte Juhász Attila.
A cikk megjelenését a Preform Consulting támogatta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Az energiaszektorból jön az új német gazdasági miniszter
Előtte sok éven át parlamenti képviselő és államtitkár is volt.
Ugrik a forint a sűrű hét első napján
Rengeteg makroadatot várunk, és közben geopolitikai fronton is zajlanak az események.
Megjött a hivatalos javaslat: fel kellene darabolni a német árampiacot
Ez újabb ütés lenne az iparvállalatoknak, mégis ezt javasolja a rendszerüzemeltetők szövetsége.
Majd egy év után szorult ki Kijev a kulcsrégióból, áttörés jöhet a tárgyalásokban - Háborús híreink hétfőn
Cikkünk folyamatosan frissül.
Nyaralás: készpénz vagy kártya?
Jön a nyaralási szezon, sokan mennek külföldre és ott idegen devizában kell fizetniük. Két lehetőségük van, vagy a bankkártyájukat használják vagy készpénzt használnak. A legtöbb emberne
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.

Óriási siker az új Duna-parti negyed, itt tart az építkezés (x)
A budapesti átlagot is felülmúlja a Marina City iránti kereslet

- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.