
Az agrárdigitalizáció nevezéktanában a 3.0 a precíziós, a 4.0 a smart, amikor az adatok feldolgozásával az üzemszintű döntéshozást támogatjuk, például mesterséges intelligenciával, az 5.0 pedig a robotok bevonását jelenti. Ezek közül a magyar mezőgazdaságban jelenleg a 2.0-tól az 5.0-ig minden megtalálható - hangzott el a Portfolio Agrárszektor 2024 konferencián.
Kóté László, a Delta Systems Kft. operatív és marketing vezérigazgató-helyettese ezzel kapcsolatban elmondta, hogy az IT szakmában az ipar 4.0 már szitokszónak számít, és csak a digitalizációt használják helyette, ugyanakkor egyetértett azzal a megállapítással, hogy a digitalizáció egyre fontosabb a magyar agráriumban. A szakember a robotok, az IoT és a mesterséges intelligencia agráriumba történő integrációjával kapcsolatban arról is beszélt, hogy a különböző drónok, gépek és eszközök rengeteg adatot szolgáltatnak a földekről, viszont ezt fel is kell dolgozni, értelmezni kell.
Ez jelenleg az egyik legnagyobb kihívás az agráriumban, a másik, hasonló kaliberű megoldandó feladat pedig ezeknek az összegyűjtött és feldolgozott adatoknak a tárolása.
Kóté László a drónok és robotok integrált használata mellett beszélt a síktárolókban és a gabonasilókban alkalmazható megoldásokról is, amelyek ezekben a létesítményekben mérik a hőmérsékletet és páratartalmat, amely jelentős mértékben lecsökkentik az emberi hiba lehetőségét is. Mint mondta, ezekből látható, hol tud csatlakozni egy rendszerintegrátor cég az agrármegoldásokba, hogyan tudja támogatni ezeket.
Ezzel kapcsolatban a legfontosabb feladat az, hogy hogyan tudják a felmérések során kinyert adatokat feldolgozni, tárolni és hogyan tudnak biztonságosan működni
- mondta ki Kóté László, aki azt is elárulta, hogy 2025-ben a Delta Systems Kft.-nek is el fog indulni egy felhőszolgáltatása.
Melyek a legújabb digitalizációs fejlesztési irányok?
Udvarhelyi Csaba, a Drone Agro Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a vállalkozásuk mezőgazdasági monitoring és kijuttató drónokkal, valamint szervizzel és oktatással is foglalkozik. A robotokkal, robotikával kapcsolatban a szakember úgy vélekedett, hogy ezekkel már az agrárium minden területén elképesztő eredményességet lehet elérni, a precíziós gazdálkodástól kezdve, a talajművelésen át az állattartásig.
Talán ez utóbbi az, ahol az automatizáció magától értetődőbb, de már a szántóföldi növénytermesztésben is megjelent a digitalizáció, elég, ha a különféle autonóm erőgépekre és munkagépekre gondolunk. Az elmúlt négy évben a szélsőséges időjárási események egyre nagyobb kihívás elé állították a gazdákat, és a digitalizáció az, amivel fenntartható eredményességet lehet elérni - emelte ki Udvarhelyi Csaba.
A szakember szerint le kellene egyszerűsíteni az adatokból kinyert információkhoz, döntésekhez vezető utat, és ehhez lehet nagy segítség a mesterséges intelligencia, illetve a jövőben a drónos képalkotás is nagyobb szerepet fog kapni.
Jelenleg a magyar mezőgazdaságban a döntések még egy nagyon szűk adathalmaz alapján születnek
- mondta Udvarhelyi Csaba.
Szabó Levente, a 4iG Group projektigazgatója közölte, hogy a csoportjuk komoly akvizíciós időszak után a holdinggá alakulás fázisában jár, és mostanra már nem is IT cégnek számítanak, de mostanra már 85%-ban infokommunikációs cégként tekintenek magukra. Emellett a drónfejlesztésben is benne vannak, valamint a saját gyártású műholdas hálózat kiépítésében is. A szakember bízik benne, hogy a következő időszakban komplett szolgáltatáscsomaggal fognak tudni a gazdák rendelkezésére állni.
Szabó Levente szerint egy technológia akkor működik, akkor eladható, ha a felhasználónak kevés idejét „emészti fel”, ugyanakkor növeli a hatékonyságát. A projektigazgató szerint az agrárdigitalizáció Magyarországon még nincs ilyen helyzetben. Ezt nem lehet elkerülni, ezért az ágazati szereplőknek nagy felelőssége van abban, hogy a termelőknek megkönnyítsék ezt a pályát. Szabó Levente szerint ki kellene alakulnia egy egységes, állami szintű mezőgazdasági adatrendszernek. Nem egyszerűen egységes adatrendszert kell létrehozni, hanem biztosítani kell, hogy a jövőben kialakuló technológiák egymással hatékonyan tudjanak kommunikálni. Ehhez ki kellene alakulnia egy ilyen fejlesztési térnek, de Magyarországon egyelőre még nincs olyan szereplő, aki vállalná ezt a feladatot.
Aki nem él a mesterséges intelligenciával, az le fog maradni, és veszíteni fog a versenyképességéből
- mondta ki Szabó Levente.
Stündl László, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának (MÉK) dékánja ismertette, hogy a céljuk, hogy a régió mezőgazdasági termelői és élelmiszer-feldolgozói számára tudjanak szolgáltatni folyamatosan megújuló, versenyképességet szolgáló tudást. A szakember beszélt arról is, hogy a digitalizációhoz a szenzorokhoz, és mindenhez, amit a robotok mérni tudnak, adatok kellenek.
A Kar másik profilja, hogy rendkívül nagy pontossággal tudnak mérni, gyakorlatilag mindenféle biokémiai, molekuláris biológiai folyamatot. A következő feladat, hogy ezt egy szolgáltatási portfólióvá alakítsák, amelyet aztán a termelők rendelkezésére tudnak bocsátani. A szakember szerint mostanra már rengeteg adatot gyűjt a magyar mezőgazdaság, de ezt még kevéssé alakítjuk át információvá, mert még nem hiszünk benne eléggé.
Nagyon fontos, hogy a gazdák legyenek nyitottak, folyamatosan képezzék magukat és tanuljanak a szomszédaiktól, és a jó és a rossz példákat is szívleljék meg
- emelte ki Stündl László.
Kóté László szerint lassan nincs már olyan terület az agráriumban, ami ne találkozna a digitalizációval. Emiatt nagyon fel fog értékelődni a jövőben az egyetemek szerepe, mivel az agrárdigitalizáció központi kérdéssé vált az ágazatban. A mesterséges intelligencia kapcsán a szakember elmondta, hogy hinni kell a technológiában, de nagyon oda kell figyelni a biztonságra is. Kóté László szerint az ágazat szereplői ódzkodnak a felhőalapú szolgáltatásoktól, mert nem értik annak a lényegét, pedig máshol is használják már, gondoljunk csak a mobiltelefonokra.
Mi kell ahhoz, hogy a robotok ténylegesen is megjelenjenek a mezőgazdaságban?
A szakemberek egyetértettek abban, hogy a vállalkozások vezetőinek nyitottnak kell lenniük az új információk befogadására és az adatalapú döntéshozatalra. Fel kell ismerni, hogy ez egy teljesen új rendszer a mezőgazdaságban, amit nem lehet az agronómusra osztani, hanem új, erre kiképzett kollégákat kell rá alkalmazni. Elhangzott az is, hogy a robotizáció rendkívül nagy finanszírozási igénnyel jár, amire megoldást jelenthetnek a havidíj alapú szolgáltatások. A szakemberek szerint a finanszírozási problémákon kívül a megfelelő ismeretanyag hiánya még az, ami gátolja a robotok elterjedését a hazai mezőgazdaságban.
Címlapkép forrása: Berecz Walter
Politico: a legsikeresebb amerikai fegyverprojekteket lőheti lábon Donald Trump vámpolitikája
Ez nagyon fog fájni a washingtoni kormányzatnak.
Közeledik az Egyesült Államok "második Vietnámja"? - Hiába a szupermodern fegyverek garmadája, csődnek tűnik a közel-keleti misszió
Hatalmas készleteket lőttek el, a helyzet alig változott.
Már Európa is tárgyalna az oroszokkal, kifulladt a fronton Moszkva - Háborús híreink pénteken
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Kimondták az elemzők: elérte a tartalékait Oroszország, összeomlás szélén a hadiipar
Innen már csak lefelé vezet az út.
Az űrbe lőné fel a konfliktusok megoldását Donald Trump, megkezdte a tervezést a Pentagon
Leporolják a csillagháborús terveket.
Elárulta Trump külügyminsztere, mi a vámok végső célja
Drámai átalakulásnak vagyunk szemtanúi.
"Felszabadulás" helyett Pánik Napja? Így fektess most be!
Trump új vámtarifái megrázták a tőzsdéket, növelve a gazdasági bizonytalanságot. Sokan pánikolnak, de valószínűleg erre neked semmi okod nincsen. Elemezzük a kockázatokat és megmutatjuk, m
Csendes gyilkosok: a környezetszennyezés kevésbé látványos formái
Ha környezetszennyezésről beszélünk, alighanem elsőre égig érő szeméthalmokra, vagy széntüzelésű erőművek kéményeiből gomolygó füstre gondolunk. Pedig a környe
Ez egy kemény adás (HOLD After Hours)
E héten eltemetjük és megmentjük a dollárt, valamint életviteli tanácsokat is osztunk Szabó Dáviddal. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours...
The post E
Erdőtűz és demencia
Egy nemrég megjelent kutatás szerint az erdőtüzek miatt keletkező finom részecskék jelentős mértékben hozzájárulhatnak a demencia kialakulásához.
Hibás adatszolgáltatás gyors korrekciója: Egy NAV-ellenőrzés tanulsága
Az adóellenőrzések során a NAV gyakran tár fel olyan adminisztratív hibákat, amelyek kijavítása kulcsfontosságú a szankciók elkerülése és a megfelelés biztosítása érdekében. Az alábbia
5%-os THM-mel elérhető lakáshitel: lehetőség vagy csapda?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! 5%-os THM-mel elérhető lakáshitel: lehetőség vagy csapda? Áprilistól több millió forintot spórolhatnak a hiteligénylők 2025. április 1-től új le
A FIRE legnagyobb átverései
Előrebocsátom, hogy hiszek a FIRE mozgalomban, szerintem nagyon sokan sokat köszönhetünk neki, de még azok is profitálhatnak belőle, akiknek nem céljuk a korai nyugdíj. Ebben a bejegyzésben még
Női korrupció: tanulságok a sakktábláról
Két tudós sakktáblákon bizonyította, hogy a nők kevésbé hajlamosak a tisztességtelenségre és a korrupt viselkedésre. Az 1990-es évektől kezdve látványosan növekedett a nők térnyerése a.

Fókuszban a CONSTRUMA-n: zöld építés és egészséges otthon (x)

- Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új globális szuperhatalom
- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Százezreket hagynak veszni a magyarok minden évben: heteken belül igényelned kell, ha nem akarsz lecsúszni az ingyenpénzről
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.