
Az agrárdigitalizáció nevezéktanában a 3.0 a precíziós, a 4.0 a smart, amikor az adatok feldolgozásával az üzemszintű döntéshozást támogatjuk, például mesterséges intelligenciával, az 5.0 pedig a robotok bevonását jelenti. Ezek közül a magyar mezőgazdaságban jelenleg a 2.0-tól az 5.0-ig minden megtalálható - hangzott el a Portfolio Agrárszektor 2024 konferencián.
Kóté László, a Delta Systems Kft. operatív és marketing vezérigazgató-helyettese ezzel kapcsolatban elmondta, hogy az IT szakmában az ipar 4.0 már szitokszónak számít, és csak a digitalizációt használják helyette, ugyanakkor egyetértett azzal a megállapítással, hogy a digitalizáció egyre fontosabb a magyar agráriumban. A szakember a robotok, az IoT és a mesterséges intelligencia agráriumba történő integrációjával kapcsolatban arról is beszélt, hogy a különböző drónok, gépek és eszközök rengeteg adatot szolgáltatnak a földekről, viszont ezt fel is kell dolgozni, értelmezni kell.
Ez jelenleg az egyik legnagyobb kihívás az agráriumban, a másik, hasonló kaliberű megoldandó feladat pedig ezeknek az összegyűjtött és feldolgozott adatoknak a tárolása.
Kóté László a drónok és robotok integrált használata mellett beszélt a síktárolókban és a gabonasilókban alkalmazható megoldásokról is, amelyek ezekben a létesítményekben mérik a hőmérsékletet és páratartalmat, amely jelentős mértékben lecsökkentik az emberi hiba lehetőségét is. Mint mondta, ezekből látható, hol tud csatlakozni egy rendszerintegrátor cég az agrármegoldásokba, hogyan tudja támogatni ezeket.
Ezzel kapcsolatban a legfontosabb feladat az, hogy hogyan tudják a felmérések során kinyert adatokat feldolgozni, tárolni és hogyan tudnak biztonságosan működni
- mondta ki Kóté László, aki azt is elárulta, hogy 2025-ben a Delta Systems Kft.-nek is el fog indulni egy felhőszolgáltatása.
Melyek a legújabb digitalizációs fejlesztési irányok?
Udvarhelyi Csaba, a Drone Agro Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a vállalkozásuk mezőgazdasági monitoring és kijuttató drónokkal, valamint szervizzel és oktatással is foglalkozik. A robotokkal, robotikával kapcsolatban a szakember úgy vélekedett, hogy ezekkel már az agrárium minden területén elképesztő eredményességet lehet elérni, a precíziós gazdálkodástól kezdve, a talajművelésen át az állattartásig.
Talán ez utóbbi az, ahol az automatizáció magától értetődőbb, de már a szántóföldi növénytermesztésben is megjelent a digitalizáció, elég, ha a különféle autonóm erőgépekre és munkagépekre gondolunk. Az elmúlt négy évben a szélsőséges időjárási események egyre nagyobb kihívás elé állították a gazdákat, és a digitalizáció az, amivel fenntartható eredményességet lehet elérni - emelte ki Udvarhelyi Csaba.
A szakember szerint le kellene egyszerűsíteni az adatokból kinyert információkhoz, döntésekhez vezető utat, és ehhez lehet nagy segítség a mesterséges intelligencia, illetve a jövőben a drónos képalkotás is nagyobb szerepet fog kapni.
Jelenleg a magyar mezőgazdaságban a döntések még egy nagyon szűk adathalmaz alapján születnek
- mondta Udvarhelyi Csaba.
Szabó Levente, a 4iG Group projektigazgatója közölte, hogy a csoportjuk komoly akvizíciós időszak után a holdinggá alakulás fázisában jár, és mostanra már nem is IT cégnek számítanak, de mostanra már 85%-ban infokommunikációs cégként tekintenek magukra. Emellett a drónfejlesztésben is benne vannak, valamint a saját gyártású műholdas hálózat kiépítésében is. A szakember bízik benne, hogy a következő időszakban komplett szolgáltatáscsomaggal fognak tudni a gazdák rendelkezésére állni.
Szabó Levente szerint egy technológia akkor működik, akkor eladható, ha a felhasználónak kevés idejét „emészti fel”, ugyanakkor növeli a hatékonyságát. A projektigazgató szerint az agrárdigitalizáció Magyarországon még nincs ilyen helyzetben. Ezt nem lehet elkerülni, ezért az ágazati szereplőknek nagy felelőssége van abban, hogy a termelőknek megkönnyítsék ezt a pályát. Szabó Levente szerint ki kellene alakulnia egy egységes, állami szintű mezőgazdasági adatrendszernek. Nem egyszerűen egységes adatrendszert kell létrehozni, hanem biztosítani kell, hogy a jövőben kialakuló technológiák egymással hatékonyan tudjanak kommunikálni. Ehhez ki kellene alakulnia egy ilyen fejlesztési térnek, de Magyarországon egyelőre még nincs olyan szereplő, aki vállalná ezt a feladatot.
Aki nem él a mesterséges intelligenciával, az le fog maradni, és veszíteni fog a versenyképességéből
- mondta ki Szabó Levente.
Stündl László, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának (MÉK) dékánja ismertette, hogy a céljuk, hogy a régió mezőgazdasági termelői és élelmiszer-feldolgozói számára tudjanak szolgáltatni folyamatosan megújuló, versenyképességet szolgáló tudást. A szakember beszélt arról is, hogy a digitalizációhoz a szenzorokhoz, és mindenhez, amit a robotok mérni tudnak, adatok kellenek.
A Kar másik profilja, hogy rendkívül nagy pontossággal tudnak mérni, gyakorlatilag mindenféle biokémiai, molekuláris biológiai folyamatot. A következő feladat, hogy ezt egy szolgáltatási portfólióvá alakítsák, amelyet aztán a termelők rendelkezésére tudnak bocsátani. A szakember szerint mostanra már rengeteg adatot gyűjt a magyar mezőgazdaság, de ezt még kevéssé alakítjuk át információvá, mert még nem hiszünk benne eléggé.
Nagyon fontos, hogy a gazdák legyenek nyitottak, folyamatosan képezzék magukat és tanuljanak a szomszédaiktól, és a jó és a rossz példákat is szívleljék meg
- emelte ki Stündl László.
Kóté László szerint lassan nincs már olyan terület az agráriumban, ami ne találkozna a digitalizációval. Emiatt nagyon fel fog értékelődni a jövőben az egyetemek szerepe, mivel az agrárdigitalizáció központi kérdéssé vált az ágazatban. A mesterséges intelligencia kapcsán a szakember elmondta, hogy hinni kell a technológiában, de nagyon oda kell figyelni a biztonságra is. Kóté László szerint az ágazat szereplői ódzkodnak a felhőalapú szolgáltatásoktól, mert nem értik annak a lényegét, pedig máshol is használják már, gondoljunk csak a mobiltelefonokra.
Mi kell ahhoz, hogy a robotok ténylegesen is megjelenjenek a mezőgazdaságban?
A szakemberek egyetértettek abban, hogy a vállalkozások vezetőinek nyitottnak kell lenniük az új információk befogadására és az adatalapú döntéshozatalra. Fel kell ismerni, hogy ez egy teljesen új rendszer a mezőgazdaságban, amit nem lehet az agronómusra osztani, hanem új, erre kiképzett kollégákat kell rá alkalmazni. Elhangzott az is, hogy a robotizáció rendkívül nagy finanszírozási igénnyel jár, amire megoldást jelenthetnek a havidíj alapú szolgáltatások. A szakemberek szerint a finanszírozási problémákon kívül a megfelelő ismeretanyag hiánya még az, ami gátolja a robotok elterjedését a hazai mezőgazdaságban.
Címlapkép forrása: Berecz Walter
„Turisták, haza!” – Elharapóztak a feszültségek Európa egyik legnépszerűbb üdülőparadicsomában
Nemzetközivé terebélyesedett a tömegturizmus elleni tiltakozás.
Komoly előlegeket bukhat el Magyarország, az EU-s vidékfejlesztésből tákolt védelmi beruházásoknál
A magyar vidékre is gyorsabban juthatnának források a friss tervek szerint.
Valami nem stimmel Ukrajna lőszereivel? Legfontosabb szövetségesük mutatott rá a furcsaságra
Egész egyszerűen hihetetlen számokat mond Kijev.
Hamarosan kiderülnek a kormány friss döntései – Orbán Viktor már elárulta az egyik forró témát
Gulyás Gergelyék jönnek a részletekkel.
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé
SPB: Szigorító intézkedések és növekvő infláció határozhatja meg a román kötvénypiacot a közeljövőben
A román kötvénypiacot a közeljövőben várhatóan egyrészt a növekvő infláció, másrészt a költségvetési hiány csökkentésére irányuló szigorító intézkedések határozzák meg. A kis
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Végre kimondták: nem kell tovább fenntartani a projekteket
Miközben sok pályázó már túl van a projektje fenntartásán, a Hatóság csak most tisztázta a legfontosabb kérdést.
Miért nem emelkedik mindig az infláció, ha vámot emelnek?
Súlyos inflációt jósoltak az elemzők, amikor Donald Trump áprilisban bedurrantotta a vámháborút, és jogosan: a vámok növelik az importált termékek árát, ami végső soron a... The post Mié
Szegény, de szexi...
Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról
Top 10 osztalék részvény - 2025. július
Július elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatbanElőző hón
Mi a baj a statisztikáról szóló törvény új, anonimizálásra vonatkozó definíciójával?
A Magyarország versenyképességének javítása érdekében egyes törvények módosításáról szóló 2025. évi LXVII. törvény* több ponton is módosította a hivatalos statisztikáról szóló


Vége a pénzesőnek? Fájni fog a kiszivárgott EU-s agrárreform
Teljesen más világ jöhet, ha megvalósulnak a brüsszeli tervek.
Pokoli hónapok után vérszegény időket várnak az elemzők
Érkeznek a második negyedév amerikai vállalati beszámolói.
Csúnya képet mutathat egy fontos mutató Magyarországon
A trendek alapján baljósak a kilátások.
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?