
Elkezdődött a Portfolio-MAGE Járműipar 2025 konferencia Győrben. Az idén jubiláló, immár 10 éve megrendezett eseményen a hazai járműipar legfontosabb szereplői gyűlnek össze, akik megvitatják az iparág előtt álló jelentős kihívásokat: a digitalizációt, elektrifikációt, fenntarthatóságot, és a versenyképesség megőrzését. Kilián Csaba, a Magyar Gépjárműipari Egyesület (MAGE) ügyvezető főtitkára nyitóbeszédében kiemelte, hogy Magyarország különösen érintett a járműipari változásokban, lévén
az országban 150 ezer embert foglalkoztat közvetlenül az iparág, és a hazai innovációs tevékenység jó része is az automotive szektorhoz kapcsolódik.

A mai konferencianapon B2B, négyszemközti találkozókra is sor kerül a szereplők között, holnap gyárlátogatás következik, a résztvevők az Audi Hungária, a Rába és a Dana Hungary üzemeiben tapasztalhatják meg elsőkézből a legmodernebb gyártástechnológia adta lehetőségeket.
A világ legnagyobb motorgyára idén is jól teljesített
Michael Breme, az Audi Hungária igazgatóságának elnöke nyitóelőadásában emlékeztetett arra, hogy az Audi 1993-ban kezdte a gyártást Magyarországon: ma pedig már 5,1 millió négyzetméteres üzemkomplexumban termel, 2018-óta már elektromos meghajtású motorok is készülnek a győri üzemben. Az Audi a legnagyobb külföldi befektetőnek számít Magyarországon, egyben a magyar autóipar legnagyobb befektetője. Tavaly a vállalat 1,5 millió hajtásláncot gyártott a győri telephelyen, összesen csaknem 180 ezer jármű gördült le a futószalagról. A vállalat - a régió legnagyobb munkaadójaként több mint 11 ezer főt foglalkoztatott tavaly év végén – beszállítókkal, alvállalkozókkal együtt ez a szám az 50 ezer főt is eléri.

Az Audi jövője is egyértelműen az elektromosság felé mutat, a tervek szerint a célportfólió tisztán elektromos lesz. Michael Breme szerint az iparág és az Audi jövőjét három fő trend határozza meg:
- az elektromos akkumulátoros járművek;
- a szoftveresen vezérelt járművek;
- és az autonóm vezetés;
Kiemelte, hogy az elektromos meghajtású járművek gyártásánál tapasztalható erős versenykörnyezet a termelési költségek jelentős optimalizálására sarkallja a gyártókat. Megfeleződik a gyártási idő, a termelési költségek pedig 30%-kal csökkennek.
Képesnek kell lennünk a belső és külső versenyben való helytállásra”
– tette hozzá. Az igazgatósági elnök a magyar autóipar versenyképessége szempontjából fontos tényezők között említette a megfizethető energiaárakat, a digitalizációt, az infrastruktúrafejlesztéseket és az állami támogatásokat is. Utóbbinál fontosnak tartja a célzott állami támogatási programokat, amik hozzájárulnak az ágazathoz kapcsolódó új üzleti tevékenységek növekedéséhez.
Az energia a kulcskérdés
Az energiapiac jelenlegi helyzetéről és jövőbeli kilátásairól beszélt Tóth András István, az E.ON Hungária Csoport megoldásértékesítési igazgatója. Az előadó az energiaárak alakulását és a rugalmasság energiapiacon betöltött szerepét emelte ki. Az energiaárak kapcsán elmondta, hogy elsősorban a naperőműkapacitások gyors bővülése miatt az elmúlt időszakban sokkal jobban kitettek lettünk az időjárásváltozásnak, ami nagy volatilitással jár.
Mindez az extrém árakban is tükröződik.
A negatív árak mellett a másik véglet is megjelent, mégpedig 400-700 eurós megawattóránkénti árak formájában, ami többszöröse a szokásos átlagárnak.

Ebben a helyzetben felértékelődik rugalmasság szerepe. Tóth András István szerint mind a termelői, mind a fogyasztói oldalon szükség van a rugalmasságra. A termelőknek képesnek kell lenniük gyorsan reagálni a kereslet változásaira, míg a fogyasztóknak érdemes átgondolniuk, hogyan tudják optimalizálni energiafelhasználásukat. A gazdasági szereplők üzleti konstrukciók révén is kénytelenek alkalmazkodni, többek között energetikai fejlesztési tervekkel, valamint fogyasztáscsökkentést célzó beruházásokkal.
„A két-három műszakban dolgozó gyártóvállalatokat nagyban érintheti mindez. Amikor már nem süt a nap, a lakossági fogyasztás akkor indul be, és ilyen időszakban a legmagasabbak a villamosenergia árak.
Így a termelési intenzitást érdemes alacsonyabb árszintű időszakban növelni, ha lehetséges”
– emelte ki a szakember, aki felhívta a figyelmet a tárolókapacitásokban rejlő potenciálra is.
Címlapkép forrása: Portfolio
Nagyon félnek az európai exportőrök a fenyegető 30%-os amerikai vámtól
Tömegével hozhatnak drasztikus döntéseket miatta.
Légy Te az év pénzügyi vezetője! Már lehet nevezni a CFO of the year 2025 díjra
Idén is díjazzuk a vállalatok legjobb pénzügyi-gazdasági vezetőit.
Azonnali és átfogó tűzszünetre szólított fel a szíriai elnök
Biztonsági erőket telepítenek esz-Szuveidába.
Izrael már megint segélyelosztó központnál támadott, rengeteg a halott
Tovább tart a Gázai övezetben élők kálváriája.
Nagy a torlódás az M3-as autópályán, hat gépkocsi ütközött
Időlegesen teljesen lezárták egyik irányban a pályát.
Egy kicsit ma mindenkinek jövőkutatónak kell lennie – Miért fontos ez?
Nem az a kérdés, mit hoz a jövő, hanem meg lehet-e mondani, milyen jövőképek állnak előttünk.
EU-s különadók sorával foltozná az uniós büdzsét Ursula von der Leyen
Az új források nem arattak osztatlan sikert, de hosszúra nyúló játékot űzhet a Bizottság elnöke.
Ez az a technológiai terület, ahol Európának van esélye a világ élére állni
A kvantum-számítástechnika globális versenyében a kontinens erős pozícióból indul.
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
