
Hogy látja, mik a legfontosabb kihívások a gazdasági környezetben, amik az elmúlt években hatással voltak az építőiparra?
Az elmúlt évek trendjeit jelentősen befolyásolta a turbulens gazdasági helyzet. Az új munkák száma egyre inkább csökken, amit egyrészt az EU-s pénzek hiánya, másrészt a kedvezőtlen kamatkörnyezet okoz. A beruházóknak vagy nem éri meg új beruházásokat elindítani, vagy kivárnak, ez pedig a tervezőknek is nehézségeket jelent. A teljes ágazat munkaerőhiánnyal küzd: mi is igyekszünk a képzett kollégákat házon belül tartani, belső képzésekkel és egyéb fejlődési lehetőségekkel kompenzálunk.
Mik azok a trendek, akár külföldről érkező folyamatok, amik alakítják a magyar építőipari beruházásokat?
Az utóbbi években a magyar építőipari beruházásokra jelentős hatást gyakoroltak az ázsiai befektetők, különösen a kínai, dél-koreai és japán vállalatok. Ezek a cégek nagyszabású projekteket indítottak Magyarországon, különösen az akkumulátorgyártás és az autóipar területén.
Az ázsiai beruházók gyakran saját fővállalkozókat, alvállalkozókat és munkaerőt hoznak magukkal, ami kihívást jelent a magyar építőipari vállalatok számára,
ami azt eredményezheti egyes szakértők szerint, hogy az ázsiai projektek esetében a beruházás értékének akár 80%-a is külföldre távozik, ami csökkenti a hazai cégek bevételeit és versenyképességét.
Globális szinten egyre gyakoribb az előre gyártott elemekből való építkezés. Ez egy idő - és munkaerőkímélő megoldás, aminek a minősége és a vele kapcsolatban felmerülő költségek is biztosítottak. Németországban már több, mint tíz éve építenek falpanelből házakat, ez egyre elterjedtebb hazánkban is, lakóingatlanok, illetve hotel - és irodafejlesztések esetében is.
Mit tehet egy cég, hogy piacképes maradjon a turbulens helyzet ellenére is? Önök hogyan menedzselik az ágazati kihívásokat?
A Stratos versenyelőnye abból fakad, hogy a tervező által megálmodott műszaki tartalom eredeti formájában való beárazása mellett egy megtakarítási csomagot is nyújtunk a beruházók részére. Ehhez tervváltoztatás szükséges, de ha a beruházó nyitott ezekre a műszaki módosításokra, alternatívákra, akkor jelentős megtakarítást érhet el. Ezt nem minden generálkivitelező nyújtja alapszolgáltatásként.

Emellett igyekszünk egy olyan koherens úton menni, ami egy kiszámítható működést jelent mind a beruházók, mind az alvállalkozók számára. Sokszor két tűz között érzem magam, mert például, ha többszöri megbízást kapunk egy beruházótól, nehezen lehet eltérni azoktól az egységáraktól, amikben fél vagy egy évvel ezelőtt megállapodtunk. Az árváltozást alaposan meg kell indokolni, mert erre mindenki érzékeny, én is az lennék. Ezt a fajta koherens kommunikációt az alvállalkozók, szakkivitelezők felé is fenntartjuk, hogy ők is értsék mi miért történik.
Az építőipar egyik legnagyobb kihívása a fenntarthatóság, az ESG-szempontok gyakorlati alkalmazása. Miért fontos az ESG tudatosság egy építőipari vállalkozás életében és mi az előnye, ha már most elkezd vele foglalkozni, mikor még nem minden területen kötelező?
Az ESG nem pusztán egy minősítési trend, hanem egy átfogó szempontrendszer, amely a vállalatok működését a fenntarthatóság, társadalmi felelősségvállalás, és etikus irányítás szempontjából vizsgálja. Még ha a szabályozások nem is írják elő az ESG-követelmények betartását, számos előnye lehet egy vállalkozás számára, akárcsak a versenyelőny, ügyfélbizalom, és márkaépítés, új finanszírozási lehetőségekhez való hozzáférés, vagy a munkerőmegtartás, és wellbeing.
A nagyberuházók ESG szemlélettel terveznek, üzemeltetnek és fejlesztenek. Ez a szempontrendszer a fenntarthatóság, környezetvédelem, társadalmi szerepvállalás, vállalatirányítás elegyéből adódik össze. Mi igyekszünk olyan szolgáltatást nyújtani, ami ezeknek a kritériumoknak megfelel kisebb léptékű beruházások esetében is, és ESG-alapokon üzemeltetjük önmagunkat is. Fontosnak tartjuk a környezetvédelmi előírásoknak a betartását, szeretnénk erősíteni a társadalmi szerepvállalásunkat.
Ezzel párhuzamosan egy transzparens vállalati kultúrát hoztunk létre, ami a saját munkaerőnk stabilitását tudja eredményezni.
Kiszámítható vállalati működés révén a dolgozók számára biztonságos és hosszútávú munkahelyet biztosítunk, aminek rendszeresen része a teljesítményértékelés, és a munkavállalói elégedettség mérése. Elsősorban a kockázatok azonosítása és kezelése szempontjából minden korábbinál hangsúlyosabb a vállalatok különböző divízióinak együttműködése, a stratégiák közös kidolgozása.
Meglátásom szerint egy vállalkozás „S” lábának kiépítéséhez az következő gyakorlatokat érdemes alkalmazni. Work-life balansz, egészséges munkakörnyezet, a munkavállalók folyamatos szakmai fejlesztése mind hozzájárul a pozitív munkakörnyezet megteremtéséhez. Amiről még kevesen beszélnek, és szerintem úgyszintén fontos az a közösségépítés, és a befogadás. Azt a vállalati kultúrát tartom kiforrottnak, ahol az összetartozás érzése, a lojalitás erős, és emellett minden dolgozó egyenlő bánásmódban részesül.
Mik azok a piaci folyamatok, amikre érdemes lesz figyelni a következő években? Mennyire marad meg kulcskérdésként az ágazat munkaerő-helyzete?
Meglátásom szerint a következő években egy erős átalakulás, egyfajta generációváltás várható a meghatározó gazdasági szereplők idősebb vezetőinek nyugdíjba vonulása miatt. Kérdéses, hogy az a fiatal réteg, amelyik átveszi a cégvezetést, milyen munkamorált, értékeket fog képviselni.
Én szeretném felelősen tovább örökíteni az építőipari tudást és nagyon fontosnak tartom azt, hogy a mostani fiataloknak egy olyan perspektívát, karriercélt tudjunk mutatni, ami vonzóvá teszi az építőipart. A következő évek legnagyobb kihívása az lesz, hogy a kiöregedő szakmunkás réteget iparágon belül tudjuk tartani, a fiataloknak pedig olyan minőségű képzést nyújtsunk, amivel újra vonzóvá lehet tenni a fizikai munkát. Fontos célként látom magam előtt, hogy mi is olyan intézkedéseket hozzunk, amelyekkel ezt lehet elérni.
Címlapkép forrása: Portfolio
A cikk megjelenését a Stratos Zrt. támogatta.
Összeomlott az áramszolgáltatás Spanyolország és Portugália nagy részén
Már dolgoznak a hiba elhárításán a szolgáltatók.
Lezárták a Sixtus-kápolnát, kiderült néhány részlet a pápaválasztó konklávé előtt
Zajlanak a bíborosi tanácskozások a bezárkózás előtt.
Megvan a konklávé időpontja: hamarosan kiderül, ki lesz a következő pápa
Itt van a konkrét dátum.
Úgy tűnt, hatalmas stratégiai győzelmet húz be a feltörekvő szuperhatalom, de az utolsó pillanatban váratlan fordulat történt
Itt is jöhet a bambuszdiplomácia.
Kiderült, ki lesz az új német külügyminiszter
Nemrég kijelentette: a fizikai létezésünkre leselkedő legnagyobb veszélyt már Oroszország jelenti.
Nyaralás: készpénz vagy kártya?
Jön a nyaralási szezon, sokan mennek külföldre és ott idegen devizában kell fizetniük. Két lehetőségük van, vagy a bankkártyájukat használják vagy készpénzt használnak. A legtöbb emberne
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.

Óriási siker az új Duna-parti negyed, itt tart az építkezés (x)
A budapesti átlagot is felülmúlja a Marina City iránti kereslet

- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.