Új korszak kezdődik: az építőipart is elérte végre a 21. század
Ingatlan

Új korszak kezdődik: az építőipart is elérte végre a 21. század

Portfolio
A Lean Construction, a BIM gyakorlati előnyei, az acélgyártás, valamint a modellalapú szén-dioxid számítás volt a fő fókuszban a Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024 konferencia délelőtti előadásai, beszélgetése során. Számos újdonságot, jó gyakorlatot mutattak be az előadók, amely az építőipar hatékonyságán tud javítani, ezzel egy teljesen új fejezet veheti kezdetét ebben az iparágban is.

Pap Réka, a Market Építő Lean menedzsment szakértője és Ritter Ádám, a Moratus Szerkezetépítő Kft. műszaki ügyvezető helyettese előadásában a Lean Construction módszertan építőipari alkalmazásáról és előnyeiről számolt be A magyar építőipar hatékonyságának növelésére új megoldásokat keres a Market Építő, az egyik ilyen innovatív módszer a Lean Construction, amelyet a vállalat már sikeresen alkalmaz egyes projektjeinél.

"Az együttműködés sokkal nagyobb hangsúlyt kap ebben a szemléletben" - emelte ki Pap Réka. A Lean Construction a Toyota termelési rendszerének építőipari adaptációja. Célja a veszteségek csökkentése és az érték maximalizálása a megrendelő szempontjából. A módszertan eszközöket és technikákat kínál a folyamatok gördülékenyebbé és átláthatóbbá tételére, valamint a tudatosabb munkavégzésre.

con tech
Kép forrása: Berecz Valter/Portfolio

A Lean szemlélet stratégiai szintű bevezetésének részeként:

  • Feltérképezték a vállalat működését, azonosították a fejlesztendő területeket
  • Külföldi tanulmányutakon vettek részt a vezetők és középvezetők
  • Oktatási struktúrát hoztak létre, eddig több mint 200 munkatársat képeztek
  • Az előretervezésre helyezték a hangsúlyt
  • Vizuális eszközöket vezettek be a feladatok egyértelműsítésére

A Moratus Kft. a Market leányvállalata a szerkezetépítésben alkalmazza a Lean elveket. Ütemezéseket készítenek a csapatoknak, ezzel hatékonyan megtervezve és koordinálva az egymásra épülő folyamatokat. Az eredmények már láthatóak: kevesebb az e-mail és a telefonhívás, egyes projektek a tervezettnél rövidebb idő alatt valósulnak meg. Például egy alapozási munkát 3 helyett 2,5 hónap alatt sikerült befejezni.

"Nem a legerősebb marad életben, nem is a legokosabb, hanem az, aki a legfogékonyabb a változásra" - idézte Charles Darwint Ritter Ádám, utalva arra, hogy a Lean szemlélet elsősorban a hozzáállás megváltoztatásáról szól. A szakértő hangsúlyozta, hogy a Lean módszereket rendszerszinten és folyamatosan kell alkalmazni, így nemcsak a kivitelezés minőségét javítja, hanem a vállalat egészének fejlődését is elősegíti.

contech
Kép forrása: Berecz Valter/Portfolio

BIM „korona“ Budapesten – Az új Nemzeti Atlétikai Központ acélszerkezetének algoritmikus tervezése

Makkos Lilla, senior manager, TEKLA termékek, Construsoft Kft. és Kocsis András Balázs, üzletfejlesztési vezető, bim.GROUP Kft. előadásukban azt mutatta be, hogyan találkozik a modern technológia és az építészet a BIM (Building Information Modeling) segítségével. A Construsoft BIM megoldásai a parametrikus modellezés, az algoritmikus tervezés és az automatikus gyártási folyamatok integrálásával járulnak hozzá ahhoz, hogy például a Nemzeti Atlétikai Központ modern és innovatív létesítménnyé válhasson.

Makkos Lilla, az előadás során részletesen bemutatta a Nemzeti Atlétikai Stadion acélszerkezetének tervezési és gyártási folyamatát. A prezentációban kiemelte, hogy a részletgazdag 3D-s modellre épülő BIM-alapú munkafolyamatokat széles körben alkalmazzák acél és vasbeton szerkezetek tervezéséhez, gyártásához és szereléséhez.

contech
Kép forrása: Berecz Valter/Portfolio

A bim.GROUP már évek óta algoritmikus tervezéssel készíti az ikonikus építmények szerkezeti modelljeit. Ez a módszer nemcsak a tervezésben, hanem az építési folyamatokban és a szerelésben is kulcsszerepet játszik. A modellt folyamatosan frissítik a helyszíni mérések alapján, így biztosítva a minőséget és a megvalósult állapot pontos leképezését.

Kocsis András Balázs részletesebben bemutatta az algoritmikus tervezés folyamatát az előadása során. Szó volt a sportlétesítmény tetőszerkezetéről, a BIM modellezéséről, a szerkezeti alakok gyártásáról, összeépítéséről, a gyártmány szintű tolerancia kontrollról, a szerelési geometriáról.

contech
Kép forrása: Berecz Valter/Portfolio

Ébresztő tervezők és kivitelezők! - Megdőltek már a tabuk!?

Kiss Gábor, ügyvezető igazgató, Metrodom Kivitelező, IFK, alelnök arról kérdezte a konferencia egyik panelbeszélgetése során a résztvevőket, hogy mennyire látják felkészültnek a piacot a BIM alkalmazásában, a projekt platformok használatában, milyen tapasztalataik vannak a BIM modell implementálásával az üzemeltetési oldalon, illetve, hogy miként támogatható a kivitelezés a projekt platformokkal.

Simon József Szilárd, közép-kelet-európai regionális vezető, PlanRadar GmbH elmondta, hogy a projekt platformok a projektek tervezhetőségét segítik, azáltal, hogy egy helyen összpontosulnak az információk, abból dolgozik mindenki. Ezen túl a hibák, a késések elkerülésében segítenek, láthatóvá teszik a folyamatok közötti kapcsolódásokat. A késésekről például értesítéseket kaphatnak a használóik, így újraütemezhetik a kivitelezést, valamint a dokumentációkezelést az automatikus riportlehívással tudja támogatni.

Ha van egy jól felépített munkafolyamat, akkor mindenki tudni fogja a következő lépést.

Egy terv jóváhagyásánál például az első tervcsomagot kommentelhetik a szakértők, majd a változtatásokat, jóváhagyásokat követően érkezik az új terv. Hibajegy szintén felvehető vele, amiről az adott szakág értesítést fog kapni, így rögtön betervezhetővé válik a javítás. Tehát egyfajta kommunikációs platformként is szolgál.

contech
Kép forrása: Berecz Valter/Portfolio

Sokan vannak a piacon, akik ismerik a BIM modelleket, de nem feltétlenül ismerik a tényleges előnyeit, ugyanis azt gondolják, hogy egy részletesebb 3D-s modellről van csupán szó. A BIM akkor használható jól, ha van egy tulajdonos, üzemeltető, aki szeretne egy digitális másolatot az épületéről, és már az első lépéseknél úgy tervezik meg, hogy a szükséges adatokat tartalmazza a modell, a kivitelező is lássa ezt a modellt, ha javítani, cserélni kell valamit a későbbiekben, akkor is lássa a tulajdonos akár évekkel később, hogy milyen anyag, eszköz romlott el.

A BIM-ben lévő információ a lényeg, nem a 3D-s modell

mondta el Livják Csaba, ügyvezető igazgató, BuildEXT, majd hozzátette, hogy vannak jó példák Magyarországon, minél drágább rendszerekkel rendelkezik, minél komplexebb egy adott projekt, annál nagyobb igény van a BIM alkalmazására.

contech
Kép forrása: Berecz Valter/Portfolio

Acélszerkezet-gyártása jövő szolgálatában: zöld gyártás és digitális megoldások

Lovas Róbert, gyártási üzletág igazgató, ügyvezető, Weinberg ’93 Építő Kft. a térbeli modellezésről, a digitalizált gyártásról tartott előadást, amelyben bemutatta, hogy milyen anyagtakarékossági, illetve kibocsátáscsökkentési előnyei vannak ennek a megoldásnak. A digitalizált gyártás során az adatok és a folyamatok nyomon követhetők, amellett, hogy az emberi erőforrásigény csökken és a minőség is biztosított. Ezen pozitívumok versenyképességet növelnek, ami a szigorodó piacon különösen fontos a vállalatok számára.

contech
Kép forrása: Berecz Valter/Portfolio

Modellalapú szén-dioxid számítás Európában

Már az építészek kezében a kulcs a fenntartható építészet gyakorlati alkalmazásához. Szövényi-Lux Miklós, a CAD Project projektigazgatója az épületek szén-dioxid lábnyomának számításáról és a fenntartható tervezés fontosságáról tartott előadást.

Kiemelte: "A fenntartható döntések 80 százaléka a korai tervezési fázisban történik, mert utólag ezt nagyon nehéz és költséges korrigálni." Ebben segít a BIM, illetve az Archicad, amely lehetővé teszi az épületek szén-dioxid kibocsátásának közvetlen számítását a tervezés során. A szoftver figyelembe veszi az építőanyagok teljes életciklusát, a gyártástól a megsemmisítésig.

Ez azért is fontos, mert egyes európai országokban már kötelező az épületek szén-dioxid lábnyomának számítása: Dániában 2023. január 1-től minden épület maximum 12 kg CO2 ekvivalenst bocsáthat ki négyzetméterenként az élettartama alatt. Finnországban minden 50 négyzetméternél nagyobb, tartós használatra szánt épületnél kötelezővé válik a számítás. Norvégiában az 1000 négyzetméternél nagyobb középületeknél írják elő, Svédországban pedig minden 100 négyzetméternél nagyobb épületnél. Franciaországban és Németországban bár nem kötelező, de már rendelkezésre állnak a számításhoz szükséges adatbázisok. A projektigazgató hangsúlyozta, hogy a magyar gyártóknak is érdemes lenne hasonló adatbázisokat létrehozni a termékeik szén-dioxid lábnyomáról.

contech
Kép forrása: Berecz Valter/Portfolio

Címlapkép forrása: Portfolio

KonyhaKontrolling

Szabadságtervező 2025

Az egyik munkám miatt készítettem egy szabadságtervező táblázatot, ami talán másoknak is segítségére lehet. Az alapgondolat egy kis cég/csoport (jelenleg 9 főre van elkészítve), ahol el sze

Holdblog

15 ezer gyermek óránként

A becslések szerint pár héten belül már 8,2 milliárdan osztozunk a bolygón. Sok szám létezik, hogy hány főt is tudna egészségesen eltartani az ökoszisztémánk, a... The post 15 ezer gyermek

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megbukott Bassár el-Aszad, elfoglalták a lázadók Szíria fővárosát
Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
új lakások