
Az élelmiszeriparban és a termékfejlesztésben alapvető fontosságú, hogy a fogyasztói visszajelzések valóban tükrözzék a fogyasztók igényeit. A kutatások általában azt vizsgálják, mennyire következetesen értékelik a fogyasztók a termékeket, hiszen a konzisztens értékelések segítik a megbízható döntéshozatalt, míg az inkonzisztens, látszólag véletlenszerű válaszok torzíthatják az összképet. Ezen kérdés megválaszolására többféle értékelési módszert alkalmaznak, és az is fontos, hogy a teszteket úgy alakítsák ki, hogy az adatok mögött olyan fogyasztói csoportok legyenek, melyek tudatosan és következetesen adják meg a válaszaikat.
Kutatásunk során kétféle értékelési skálát alkalmaztunk.
- Az egyik skálán a fogyasztók egy növekvő kilencfokozatú skálán jelölték meg, hogy mennyire kedvelik a kekszeket,
- míg a másik, ötfokozatú skála arra szolgált, hogy az adott érzékszervi tulajdonság – például a keksz színe, illata, íze vagy állománya – mennyire felel meg az optimális elvárásuknak.
Az elképzelésünk logikája egyszerű volt: ha egy fogyasztó nagyon szereti a kekszet, akkor elvárható, hogy az értékelésében megjelenjen az is, hogy a termék valamelyik jellemzője (például az íz intenzitása) a legideálisabb szinten van. Ha azonban a magas kedveltségi pontszám mellett a másik optimumskálán nem a „pont megfelelő” választ kapják, az arra utal, hogy az adott személy értékelése nem következetes.
Kekszeket teszteltek
A kísérlet során 100 fogyasztót vontunk be, akik különböző, méhpollennel dúsított kekszeket teszteltek érzékszervi laboratóriumi környezetben.
Az eredmények azt mutatták, hogy a legtöbb résztvevő – akiket „következetesnek” minősítettünk – széles tartományban használta mindkét skálát. Amikor egy fogyasztó magas kedveltségi értéket adott, általában azt is jelezte, hogy az adott jellemző, például az íz vagy az állag, optimális volt. Ezzel szemben néhány esetben, bár magas pontszámot jelöltek meg a kekszek kedveltségének, a másik skálán olyan választ adtak, amely nem tükrözte az ideális szintet. Ezeket az eseteket inkonzisztens értékeléseknek tekintettük.
A kutatás során azt is megvizsgáltuk, hogy az egyes érzékszervi jellemzők – például a kekszek színe, illata, íze vagy állománya – milyen mértékben okoznak eltéréseket az értékelésekben. Megfigyelhető, hogy a sütik színét és általános ízét a fogyasztók viszonylag egységesen értékelik, míg bizonyos jellemzőknél, például a margarinos illatnál, nagyobb ingadozás mutatkozik. Ezek az eltérések arra utalnak, hogy bizonyos tulajdonságok megítélése néha nehezebb vagy kevésbé egyértelmű, ami a termékfejlesztési döntések során mindenképpen figyelembe veendő tényező.

Termékfejlesztések sorsa a tét
Az eredményeink arra ösztönzik a kutatókat, hogy a jövőbeli fogyasztói tesztek kialakításánál többféle skálát alkalmazzanak. Így nagyobb biztonsággal lehet ellenőrizni, hogy a visszajelzések mögött valóban olyan fogyasztók állnak-e, akik tudatosan és következetesen válaszolnak, vagy van-e olyan érzékszervi tulajdonság, ahol az értékelések véletlenszerűek vagy ellentmondásosak.
A megbízható adatok alapján könnyebb olyan termékeket fejleszteni, amelyek valóban megfelelnek a fogyasztók elvárásainak.
Bár az általános kedveltségi pontszámokban nem mindig mutatkoznak nagy különbségek, a részletes skálahasználat elemzése során világossá vált, hogy azok a fogyasztók, akik a skálákat szélesebb tartományban használják, sokkal megbízhatóbb visszajelzéseket adnak. Az inkonzisztens értékelések torzíthatják a valós preferenciákat, ezért a termékfejlesztőknek célszerű kizárniuk azokat az adatokat, amelyek mögött inkonzisztens válaszok állnak.
Az élelmiszer-fejlesztési döntéseket következetes fogyasztói válaszok alapján szükséges meghozni.
Összességében a kutatások azt mutatják, hogy a fogyasztói érzékszervi tesztek megbízhatóságának növelése érdekében célszerű többféle értékelési skálát alkalmazni. A módszer segítségével meg lehet különböztetni azokat a fogyasztókat, akik következetesen értékelnek és széles tartományban használják a skálákat azoktól, akik véletlenszerűen vagy ellentmondásos módon értékelnek.
Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy a termékfejlesztési döntéseket a lehető legpontosabb, konzisztens adatok alapján hozzák meg. A jövőben az ilyen típusú kutatások hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a piac igényeihez igazodó, magas minőségű termékek kerüljenek a polcokra, és ezzel a leghatékonyabban növeljék a fogyasztók elégedettségét.
A cikk alapjául szolgáló tanulmány itt olvasható.
Sipos László a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE), Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet, Árukezelési, Kereskedelmi, Ellátási Lánc és Érzékszervi Minősítési Tanszékének és a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK) Közgazdaságtudományi Intézetének (KTI) munkatársa;
Ágoston Kolos Csaba a HUN-REN KRTK KTI és a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) Operáció és Döntés Intézet, Operációkutatás és Aktuáriustudományok Tanszékének munkatársa;
Bíró Péter a HUN-REN KRTK KTI és a BCE Operáció és Döntés Intézet, Operációkutatás és Aktuáriustudományok Tanszékének munkatársa;
Bozóki Sándor a BCE Operáció és Döntés Intézet, Operációkutatás és Aktuáriustudományok Tanszéke és a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratórium, Operációkutatás és Döntési Rendszerek Kutatócsoportjának munkatársa;
Csató László a BCE Operáció és Döntés Intézet, Operációkutatás és Aktuáriustudományok Tanszéke és a HUN-REN SZTAKI Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratórium, Operációkutatás és Döntési Rendszerek Kutatócsoportjának munkatársa.
A cikk a szerzők véleményét tükrözi, amely nem feltétlenül esik egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Érdekesen takarítanak meg a magyarok: olyat műveltek, mint Európában senki
Szokatlan befektetést választottak a magyar megtakarítók.
Olyan csalási mód terjed, hogy az FBI is megszólalt
A mesterséges intelligenciát használják.
Trump tervével Amerika sokkal többet veszít, mint amennyit nyer
Az ipari termelés önmagában nem érték, a rozsdaövezeti kétkezi munkások támogatása politikailag fontos, de gazdaságilag...
EU-pályázatok Bulgáriában 2025-ben - Zöld, innovatív, digitális és tudásalapú átalakulás fókuszban
Bulgária 2025-ben is jelentős mértékben támaszkodik az Európai Unió strukturális és beruházási alapjaira, hogy...
Tranzakciós adó a Binx szolgáltatásaira is
Sötét napra ébredt ma az ország, a már nem létező demokrácia egy újabb hatalmas szöget kapott a koporsójába...
A kapitalisták Woodstockján jártam - ilyen Warren Buffett cégének közgyűlése belülről
A világ minden tájáról érkeznek a tanulni vágyók Warren Buffetthez, mint egy ókori filozófushoz. Miután az omahai...
Mit jelenthet XIV. Leó pápa beiktatása a Katolikus Egyház mesterséges intelligenciával kapcsolatos álláspontja szempontjából?
Az elmúlt napokban óriási figyelem övezte az új pápa megválasztását és természetesen ez a figyelem kiterjed arra...
SAP bérszámfejtés: kihívások, megoldások és szakemberhiány Magyarországon
Az SAP az egyik legelterjedtebb vállalati szoftvercsomag a világon, amelyet a vállalkozások különböző folyamataik...
Csődbe menni nem jó, de utána is jöhetnek a sikerek
Számos fociklub jut csődközelbe, egyesek konkrétan át is élik, vagy tulajdonosuk jut hasonló sorsra. Még a legmélyebb...
Tudod, hogy nem engedheted meg magadnak!
Már rég nem újdonság a buy now, pay later fizetési séma, de most találtam egy terméket, ami több szempontból is...
USA munkaerőpiac: közelgő elbocsátási hullám?
Makrogazdasági területen az elmúlt hét nem okozott számottevő meglepetést. Az USA, Kína és az eurózóna gazdaságát...


- Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz
- Felszámolták az önjelölt király birodalmát Európa legerősebb országában: bilincsben vitték el I. Pétert
- Amióta világ a világ, ilyen még nem történt az amerikai részvénypiacokon
- Megrettent Amerika az üres polcoktól - Hamarosan nagy bejelentések jönnek a vámháborúban
- Kihúzzák a szőnyeget a magyar szankciós vétók alól
Ingatlanpiaci elemző
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Válaszút előtt Románia – küszöbön az összeomlás?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
Egyedi kormánydöntésen alapuló támogatások – Mit kell tenni értük?
A WTS szakértőivel beszélgettünk.
Világbotrány az élelmiszerpazarlás, de a változás a konyhánkban kezdődik
Játékosság, kreativitás és pozitív hozzáállás a kulcs a Munch és a Maradék nélkül csapata szerint.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.