Brexit: magának is megtiltja Johnson a további halasztást
Mit jelent ez a megkötés?
Ez azt jelenti, hogy a múlt heti választásokon jelentősen megerősödött Boris Johnson miniszterelnök saját magát is beszorítja egy rendkívül feszes, mindössze 11 hónapos időintervallumba, ameddig meg kellene egyezni az EU többi tagállamával a 2021-től induló kereskedelmi viszonyrendszer minden részletéről.
Ez minimális esélyűnek tűnik, ráadásul a további halasztást 2020. június végéig kellene kérnie Johnsonnak, így mindez növeli az esélyét annak, hogy az átmeneti időszak lejárta után (ameddig az Egyesült Királyság a vámunió és a közös piac tagja marad, befizet az EU közös költségvetésébe és az uniós bíróság joghatálya kiterjed rá) hirtelen harmadik külső félként találja magát az Egyesült Királyság. Azaz a normál WTO-tagság szintjén kereskedhetnek csak vele az uniós szereplők, ami olyan, mintha kereskedelmi megállapodás nélkül zuhanna ki az ország az unióból 2020 végén.
Az átmeneti időszak kinyújtásának szükségességéről, a vele járó dilemmákról és lényeges következményekről külön elemzést és videóelemzést is készítettünk:
Mi a potenciális menetrend?
Boris Johnson miniszterelnök sokszor hangoztatott célja az, hogy az Egyesült Királyság a Brexit jelenleg érvényes január 31-i határnapján kilépjen az Európai Unióból, és addig a kormány végig akarja vinni a feltételekről szóló megállapodás ratifikációs folyamatát.
A kormányfő a pénteki alsóházi vita előtti nyilatkozatában úgy fogalmazott: a törvényhozók januárban, "az új évtized és az ország új hajnalának" kezdetén be is fejezik a Brexit-megállapodás ratifikációjának munkálatait és így az Egyesült Királyság január 31-én kiléphet az EU-ból.
A Downing Street a pénteki alsóházi vitanap és szavazás előtt ismertetett programtervezetében megerősítette: a kormány a Brexit-megállapodás ratifikálása mellett jogi erővel tiltaná meg saját magának és a parlamentnek a Brexit után tervezett átmeneti időszak meghosszabbításának lehetőségét.
A brit alsóházi képviselők várhatóan szavaznak is már pénteken a Brexit feltételeit rögzítő egyezményről, de ez még csak az első lépés lesz a ratifikálás felé. Alsóházi jóváhagyás esetén a tervezet a felső kamara, a Lordok Háza elé kerül, és ha e kamara tagjai módosításokat fűznek az indítványhoz, akkor ismét az alsóház tárgyalja a törvénytervezetet.
A képviselők a pénteki - várhatóan az idei utolsó - vitanap után január 7-én, 8-án és 9-én is tárgyalják a Brexit-megállapodás ratifikálását célzó indítványt.
Mi ez az átmeneti időszak?
Az átmeneti időszak - amely csak akkor lép életbe, ha a londoni parlament a Brexit napjáig ratifikálja a kilépés feltételrendszerét rögzítő megállapodást - 2020. december 31-ig tartana, és ennek időtartama alatt jórészt a jelenlegi szabályrendszer maradna érvényben az Európai Unióval fennálló kétoldalú viszonyrendszerben.
Az átmeneti időszak elsősorban arra szolgál, hogy a brit kormány és az EU szabadkereskedelmi megállapodást köthessen. Uniós részről azonban többször is hangoztatták, hogy ez ilyen rövid idő alatt gyakorlatilag lehetetlen, és az EU hajlandó lenne az átmeneti időszak meghosszabbítására.
A Brexit-megállapodásban szerepel is egy olyan záradék, amely kölcsönös szándék esetén lehetővé teszi az átmeneti időszak meghosszabbítását kétszer egy-egy évre. Az első hosszabbításról 2020. június végéig kellene dönteni. Boris Johnson londoni hivatalának péntek hajnali tájékoztatása szerint azonban a kormány ezt akarja törvényben megtiltani.

Külföldre talicskázzák a pénzüket a magyarok? – Minden eddiginél durvább, amit látunk
Hová "szivárgott el" 5000 milliárd forint?
Vége a nagy menetelésnek az USA-ban, 6 napos sorozat szakadt meg az amerikai tőzsdéken
Európában kitartott az emelkedés.
Hetekre vagyunk egy hatalmas polgárháborútól? Veszélyre figyelmeztet az amerikai külügyminiszter
Potenciális összeomlásról, új polgárháborúról beszélt.
Román elnökválasztás: itt a fordulat, Simion nem adja fel, megóvja az eredményt!
Elárulta, korábban miért ismerte el Nicușor Dan győzelmét.
Ungvári találkozó: F–16-os vadászgéppilótákról egyezett meg Ukrajna és Csehország
Az EU-csatlakozási tárgyalásban is segítséget nyújtanak.
Fontos hírt közölt a Wizz Air, sokan örülhetnek
Hosszú távú járatok teljesítésére képes repülőt vettek át.
Kémkedéssel gyanúsítanak egy ukrán férfit, indítványozták a letartóztatását
Megszólalt a Fővárosi Főügyészség.
Horvátországi ingatlanbefektetés
Az elmúlt hetekben többen is érdeklődtek horvát ingatlanbefektetésről, mivel vagy megtalálták őket a nagyszerű lehetőséggel, vagy ők találtak nagyszerű lehetőségeket az interneten. Sokan
Brüsszel 2025-re elszórja az innovációs milliókat
2025 új lehetőségeket tartogat a kutatás-fejlesztés és innováció területén: az Európai Bizottság több mint 400 új pályázati felhívást tesz közzé a Horizont Európa keretprogramban.
Üzleti rapid randik egy lemaradó-feltörekvő gazdaságban
A korábban gazdasági páriaként kezelt Görögország kezd végre ébredezni évtizedes hibernációjából. A kilátások egyre jobbak, és igazán értékes befektetési célpontokat is lehet találni
Fenntartható-e az észak-afrikai földgázexport?
Észak-Afrika továbbra is meghatározó szereplő lehet a globális földgázpiacon, ha sikeresen lépést tud tartani a növekvő kihívásokkal.
Az osztalék könyvelése és az osztalék adózása - útmutató vállalatoknak
Az osztalékról szóló döntést évente egyszer a beszámoló elfogadásakor lehet meghozni, amikor a társaság legfőbb szerve dönt az osztalék mértékéről, és az osztalék kifizetéséről. A h
A dollár világpénzszerepe alapjaiban kérdőjeleződik meg
Az Egyesült Államok fizetőeszköze manapság egyértelműen a világgazdaság első számú devizája. A dollár központi szerepe azonban a világgazdaság strukturális változásával meginogni láts
Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit!
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit! Az ingatlanvásárlás sokkal komolyabb döntés, mint gondolnánk Miközben egy használt autót alapos
Követett részvények - 2025. május
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért


- Extraprofitadók: megjöttek a kormány legújabb tervei
- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld
- Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet
- Érdekesen takarítanak meg a magyarok: olyat műveltek, mint Európában senki
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Lemond a kormány több száz milliárdról a választások után – Mi történik?
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Lantos Csaba: történelmi hétvége volt a magyar árampiacon, de van még teendő
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit
Történelmi pofont kapott az USA: fel lehet ebből állni?
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.