
Mik a fejlesztés főbb jellemzői?
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) és a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (FETIVIZIG) együttműködésében megvalósult beruházás az ország árvízveszélynek leginkább kitett térségében, azon belül a Felső-Tisza legkeskenyebb szakaszán, a tivadari közúti hídnál lévő folyószűkületnél valósult meg.
A két évvel ezelőtt indult kivitelezés során a Tisza jobb és bal partján lévő árvízvédelmi töltéseket csaknem tíz kilométer hosszban fejlesztették, négy helyen partvédelmi rekonstrukciót végeztek, védelmi raktárat építettek, valamint korszerűsítettek két gátőrházat. Kisar külterületén Tisza bal parti töltésnyomvonalát a folyómedertől távolabbra helyezték át, jelentősen növelve a hullámteret, amelynek árvízszintcsökkentő hatása a tivadari hídnál is érzékelhető lesz.

Emellett a Kisar és Tivadar belterületén lévő töltést úgy alakították ki, hogy arra árvíz idején egy méter magasságban mobil árvízvédelmi falat lehessen felépíteni.
A projekt a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztése és a magyar-ukrán közös árvízvédelmi fejlesztési programokkal összhangban, a Széchenyi 2020 program támogatásával valósult meg.

A közelmúltban egy nagy balatoni vízügyi EU-s projekt szomorú fejleményéről is beszámoltunk:
Egy nagyobb projekt részéről van szó
A konzorcium egyik tagjának, a FETIVIZIG-nek az oldalán az „Árvízvédelmi védvonalak mértékadó árvízszintre történő kiépítése, védvonalak terhelésének csökkentése” című, KEHOP-1.4.0-15-2015-00006 azonosító számú projekt zárási eseményéről megtalálható egy cikk, de abban a fenti összegnél, illetve beruházási munkálatoknál tágabb fejlesztésekre utalnak, hiszen 13,6 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatás van a cikkben. Feltehetően a fenti projektzáró közlemény ennek a nagyobb projektnek egy részére vonatkozik.
Azt is tartalmazza a cikk, hogy:
- a megvalósított fejlesztés eredményeként Tiszakóród, Tiszacsécse, Milota, Tiszabecs, Uszka és Magosliget lakosainak élet- és vagyonbiztonságát sikerült jelentősen növelni. Olyan szakaszon került megerősítésre a töltés, ahol a Tisza hazánkba érkezik, s ahol a legkevesebb idő áll rendelkezésre, hogy veszély esetén ideiglenes védműveket lehessen kiépíteni, az árvíz idején magasítani a töltéseket. A beruházás fontosságát alátámasztja az is, hogy az elmúlt 25 évben 10 nagy árvíz vonult le a Felső-Tisza vidékén, s ezekből négy alkalommal rendkívüli helyzet is kialakult.
- A fejlesztések tartalma: a Tisza bal parti, valamint a Batár bal parti árvízvédelmi töltéseinek fejlesztésére mintegy 22 km hosszban Tiszakóród és Magosliget települések között került sor. A beépített földanyag mennyisége meghaladta az 1,0 millió m3-t. Az építési munkálatok eredményekképpen a töltések magassága több, mint 1,5 méterrel, a keresztmetszetük pedig 25 %-kal nőtt. A töltések koronáján sor került burkolat kiépítésére is, amely a biztonságos kerékpáros közlekedést is lehetővé teszi a vízfolyások mentén lévő települések között.
- Megújultak a töltésekben lévő műtárgyak is. A fejlesztés biztosította 5 db zsilip teljeskörű átépítését. Ezen létesítmények közül kiemelkedik a Tisza bal parti töltésben lévő Tiszakóródi zsilip, amely a Palád-csécsei öblözet belvízmentesítését biztosítja. A töltést veszélyesen megközelítő folyószakaszok stabilitásának érdekében Milotánál és Tiszabecsnél 4 db szabályozási mű is megújult közel 7,0 km hosszban.
- A rekonstrukciós munkák során a védművek megerősítésére beépített kőanyag mennyisége meghaladta az 5.700 m3-t. A kor kívánalmainak megfelelően, az árvízi infrastruktúra fejlesztése érdekében sor került a tiszabecsi gátőrház és védelmi központ, valamint az uszkai gátőrház (ld. alább) felújítására is.

A cikk hangsúlyozza a Felső-Tisza-vidék árvízvédelmi fejlesztései a mostani beruházás után sem állnak meg, folytatódnak a Felső-Tiszán a Tisza-Túr tározó megépítésével. Tervezik a töltésépítések fejlesztését a Túr folyó bal partján és a Tisza folyó jobb és bal partján a töltések megerősítését, valamint az árvízvédelmi szempontból kritikus pontnak számító tivadari híd átépítését, sőt a Tivadar alatti szakaszok fejlesztését is.
A Tisza-Túr tározóról a minap már írtunk, amikor egy civil ellenőrzési mechanizmus egyik mintaprojektjeként mutatták be. Ennél a projektnél a kivitelezési szerződés értéke 89 millió, azaz mai árfolyamon közel 30 milliárd forint. Itt a kivitelezés monitorozásába tudtak bekapcsolódni a Transparancy International Magyarország munkatársai és most helyszíni ellenőrzéseket végeznek saját mérnökkel, így gyakorolják a civil kontrollt a projekt során.
Címlapkép forrása: MTI/Czeglédi Zsolt, cikkbeli képek forrása: FETIVIZIG

Súlyos vonatbaleset rázta meg Németországot, halálos áldozatok is vannak
A mentés folyamatban van.
Rendkívüli bejelentés: megállapodott az EU és Amerika a vámok ügyében
„Ez minden idők legnagyobb megállapodása."
Elképesztő mennyiségű eső zúdult le egy magyar településre, ami komoly felfordulást okozott
Szélsőséges időjárás sújtja Magyarországot.
Ez nem tartott sokáig: lemondott a román kormány botrányba keveredett miniszterelnök-helyettese
Korrupció gyanúja merült fel.
Újabb fordulat a Kína–USA kereskedelmi háborúban: jöhet a következő hosszabbítás
Mindenki ragaszkodik a saját igazához.
Egyszerűen megőrülnek érte a magyarok: itt a nagy személyikölcsön-táblázat
Még így sem elég erős a kamatverseny a bankok között?
Kolnai, utópia, ChatGPT
Egy irányított "csevegés" a ChatGPT és köztem Kolnai Aurél utópiafelfogásáról, ami egy kis esszével végződik. A ChatGPT-nek az esszéíráshoz elég volt három idézet és négy általam te
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.


Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.