
Michael O'Leary a 2016-os Brexit-népszavazás előtt a maradáspártiak táborát erősítette, most pedig arra figyelmeztetett szókimondó stílusban, hogy a brit kormány EU-val folytatott kereskedelmi tárgyalásainak csak két gyászos kimenete lehet az ország szempontjából, hiszen „a briteknek nincs semmiféle alkupozíciója a tárgyalásokon.”
A légitársaság vezére szerint a Brexit-tárgyalások
csak kétféleképpen végződhetnek.A britek vagy felállnak az asztaltól, így magukra maradnak, és nem lesz élelmiszer a boltok rohadt polcain. Lázadások lesznek az utcákon és Boris Johnson megbukik. Vagy pedig végül megadják magukat, és belemennek bármilyen megállapodásba, amit csak egyáltalán el tudnak érni.
Az Egyesült Királyság 2020. január 31-én éjfélkor 47 év tagság után kilépett az Európai Unióból, de a gyakorlatban még tag, hiszen tagja a közös piacnak, az vámuniónak, vonatkozik rá az Európai Bíróság joghatálya és be kell fizetnie a közös uniós költségvetésbe. Közben nincs már képviselete az uniós intézményekben és minden uniós jogszabály vonatkozik még rá. Mindez legalább idén év végéig így van, ameddig a tervek szerint meg kellene állapodnia a briteknek és az EU27-nek egy 2021-től érvénybe lépő kereskedelmi megállapodás minden részletéről.
Az EU már sokszor jelezte, hogy ez a 11 hónap (valójában csak 10, hiszen most hétfőn indultak el a tárgyalások a friss mandátumok birtokában) nem lesz elég minden ügy kitárgyalására, csak egy alapvető megállapodás esélyes, ráadásul szakadék látszik az uniós tárgyalási mandátum és a brit kormány elképzelései között. Utóbbi azt szeretné, hogy miközben vám- és kereskedelmi akadályok nélkül hozzáfér továbbra is az uniós közös piachoz, aközben alávághat majd az állami támogatási, környezetvédelmi, munkavállalói, bevándorlási szabályoknak. Az EU ezt sokszori fogadkozás alapján nem fogja hagyni jól felfogott érdeke miatt, hiszen nem akar közvetlen külső határán konkurenciát teremteni magának azzal, hogy teljes piaci hozzáférés mellett valaki tisztességtelenül lazább szabályok mellett működhet.
A brit pénzügyi szektor uniós piaci hozzáférése bizonyára sérülni fog, a vám- és akadálymentes kereskedelem pedig csak akkor történhet meg, ha bizonyos garanciákat aláír a brit kormány. Ezek végülis a nagy szabályozási szabadságot, ami az egész Brexit fő ígérete, alapvetően le fogják majd korlátozni.
Enélkül csak az az út járható, hogy a britek kereskedelmi megállapodás nélkül zuhannak ki év végén az EU-ból és így a normál WTO kereskedelmi szabályrendszer szintjére kerülnek az EU szemében, akivel szemben igenis lehet vámokat és kereskedelmi akadályokat alkalmazni és ez (időlegesen) tényleg okozhat akár olyan zavarokat is, mint amikre Michael O'Leary utalt.
A két fél tárgyalási mandátumáról és az emiatt előrevetíthető nehéz egyeztetésekről az alábbiakban írtunk bővebben:
Címlapkép forrása: Horacio Villalobos - Corbis/Corbis via Getty Images

Itt vannak a szuperbaktériumok, és letarolhatják az egész világot
Nagyon aggasztó képet festenek a legfrissebb kutatások.
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.
Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
