Portfolio signature

Nagy válságban van az EU legfontosabb gazdasági modellje

Szabó Dániel, Brüsszel
Az EU kohéziós politikája, amely az uniós költségvetés egyik legnagyobb és legpolitikusabb tételét képezi, évtizedek óta a szegényebb régiók gazdasági felzárkóztatását célozza. Azonban egyre látványosabban bukik ki, hogy a rendszer folyamatosan csökkenő hatásfokkal éri el a kitűzött célokat, mivel nem a megfelelő földrajzi területekre fókuszál és nem azoknak nyújtja a legnagyobb támogatást, akiknek valóban szükségük lenne rá. Európai Bizottság már dolgozik a fejlesztéspolitika reformján, amely a kisebb területi egységek és régiók bevonására fókuszálna. Csakhogy a Jacques Delors Intézet szakértői szerint nem elég módosítgatni, hanem újra kell írni az egész kohéziós politikát, hogy az valóban hatékony legyen.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, Varga Mihály pénzügyminiszter, Zsiday Viktor portfóliókezelő, Virág Barnabás MNB-alelnök. Többek között ők is ott lesznek az október 17-i Budapest Economic Forum gazdasági csúcskonferenciánkon. Kiemelt témáink között szerepel természetesen a forint helyzete, a magyar fizetőeszköz kilátása, az árfolyamra ható legfontosabb tényezők részletes tárgyalása.

Az EU kohéziós politikája az egyik legnagyobb és legpolitikusabb tétel az uniós költségvetésben. Az évek során számos célt szolgált – a szegényebb régiók gazdasági felzárkóztatásától kezdve az EU versenyképességének erősítésén és a klímaváltozás elleni küzdelmen át. Alapvető célja azonban az, hogy csökkentse a gazdasági egyenlőtlenségeket a különböző fejlettségi szinten lévő régiók között, és amikor EU-támogatásokról beszélünk a hétköznapokban, akkor 90 százalékos valószínűséggel a kohéziós politikáról van szó.

A Jacques Delors Intézet (JDI) új tanulmánya azonban rámutat, hogy az uniós felzárkóztatási rendszer gyakran nem éri el a kitűzött alapvető célokat, mivel

nem a megfelelő helyekre fókuszál, és nem azoknak nyújtja a legnagyobb támogatást, akiknek valóban szükségük lenne rá.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés