Rydman szerint a Covid-19 világjárvány és az Ukrajna elleni orosz invázió okozta energiaválságok kezelésére bevezetett állami támogatási szabályok hosszú távon károssá váltak. Az EU tagállamai ugyanis most versengenek egymással, hogy ki tud több pénzt adni a cégeknek, ami torzítja az egységes piacot és veszélyezteti a versenyképességet – írja a Politico.
Míg olyan nagy EU-tagállamok, mint Németország, Spanyolország és Olaszország, az állami támogatási keretek meghosszabbítását szeretnék, addig a takarékosabb országok, mint Finnország és Svédország, szigorúbb szabályok visszaállítását követelik. Benjamin Dousa, Svédország külkereskedelmi minisztere szintén arra figyelmeztetett, hogy
szükség van a szigorúbb állami támogatási szabályozás visszaállítására, hogy megóvják az EU piacán az egyenlő versenyfeltételeket.
A kritikusok szerint a bőkezű állami támogatások a nagyobb gazdaságok számára előnyt biztosítanak, amelyek könnyebben finanszírozhatják saját „nemzeti bajnok” vállalataikat, ezzel hátrányba hozva a kisebb, kevésbé tehetős országokat. De mint arról részletesen írtunk, a magyar kormány is az egyik legaktívabb volt az állami ösztönzők kifizetésében, ami megterhelte a költségvetést is.
Az EU egyes országai, különösen a nagyobb gazdasági erővel rendelkező államok, azt szorgalmazzák, hogy a válság idején megengedett állami támogatások rendszere továbbra is fennmaradjon, különösen a zöld átmenet támogatása érdekében. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke
egy új, állami támogatási keretrendszert javasolt, amely elősegítené a megújuló energia és tiszta technológia fejlesztését.
Ezen túlmenően egy új EU Versenyképességi Alap létrehozását is szorgalmazza, amely stratégiai iparágakba csatornázna forrásokat. Mario Draghi, volt EKB-elnök az Európai Bizottságnak készített versenyképességi reformjában szintén visszavágná az állami támogatásokat, helyette a kohéziós források célzott, uniós szintű ösztönzőit alkalmazná.
Brüsszelben úgy látják, hogy miközben az állami támogatások fenntartása szükséges lehet az innováció előmozdításához és a kevésbé fejlett régiók támogatásához, a túlzott állami támogatások versenytorzító hatással bírhatnak. Margrethe Vestager, az EU versenyügyi biztosa, arra figyelmeztetett, hogy az állami támogatásoknak egyensúlyban kell lenniük:
meg kell akadályozniuk a verseny torzulását, miközben biztosítják, hogy a finanszírozás segítse a zöld átmenet költségeinek fedezését.
A támogatások túlzott bővítése állandó vitaforrás marad az EU-ban, különösen a gazdagabb országok és a kisebb gazdaságok között. Ezt orvosolnák úgy, ahogy Draghi is javasolja, és az EU-s kohéziós politikát alakítanák át egy új, uniós bajnokokat támogató rendszerré, amiben a szerényebb költségvetéssel bíró országok versenyhátrányát is kiegyensúlyozzák.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio