A kormány új EU-s fronton találhatja magát szemben a tagállamokkal
Uniós források

A kormány új EU-s fronton találhatja magát szemben a tagállamokkal

Az Európai Unió azon döntései, amelyek lehetővé tették, hogy a kormányok pénzügyi támogatást nyújtsanak vállalatoknak a közelmúlt válságai alatt, „túl messzire mentek”, és most veszélyeztetik az egységes piacot – mondta Wille Rydman, Finnország gazdasági minisztere. A politikus szerint ezek a tagállamok közötti versenyt erősítették csak és nem javították a versenyképességet. A magyar kormány viszont teljesen más stratégiát alkalmazna, míg az Európai Bizottság is átalakítaná az ösztönzőrendszereket.
Megkezdődtek az EU következő közös költségvetéséről szóló tárgyalások az uniós intézményrendszerben. Most még bárki beleszólhat a döntéshozatalba – regisztráljon következő webinárunkra, hogy első kézből értesüljön a jövő uniós pályázatait és forráselosztását érintő legfontosabb változásokról!

Rydman szerint a Covid-19 világjárvány és az Ukrajna elleni orosz invázió okozta energiaválságok kezelésére bevezetett állami támogatási szabályok hosszú távon károssá váltak. Az EU tagállamai ugyanis most versengenek egymással, hogy ki tud több pénzt adni a cégeknek, ami torzítja az egységes piacot és veszélyezteti a versenyképességet – írja a Politico.

Míg olyan nagy EU-tagállamok, mint Németország, Spanyolország és Olaszország, az állami támogatási keretek meghosszabbítását szeretnék, addig a takarékosabb országok, mint Finnország és Svédország, szigorúbb szabályok visszaállítását követelik. Benjamin Dousa, Svédország külkereskedelmi minisztere szintén arra figyelmeztetett, hogy

szükség van a szigorúbb állami támogatási szabályozás visszaállítására, hogy megóvják az EU piacán az egyenlő versenyfeltételeket.

A kritikusok szerint a bőkezű állami támogatások a nagyobb gazdaságok számára előnyt biztosítanak, amelyek könnyebben finanszírozhatják saját „nemzeti bajnok” vállalataikat, ezzel hátrányba hozva a kisebb, kevésbé tehetős országokat. De mint arról részletesen írtunk, a magyar kormány is az egyik legaktívabb volt az állami ösztönzők kifizetésében, ami megterhelte a költségvetést is.

Az EU egyes országai, különösen a nagyobb gazdasági erővel rendelkező államok, azt szorgalmazzák, hogy a válság idején megengedett állami támogatások rendszere továbbra is fennmaradjon, különösen a zöld átmenet támogatása érdekében. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke

egy új, állami támogatási keretrendszert javasolt, amely elősegítené a megújuló energia és tiszta technológia fejlesztését.

Ezen túlmenően egy új EU Versenyképességi Alap létrehozását is szorgalmazza, amely stratégiai iparágakba csatornázna forrásokat. Mario Draghi, volt EKB-elnök az Európai Bizottságnak készített versenyképességi reformjában szintén visszavágná az állami támogatásokat, helyette a kohéziós források célzott, uniós szintű ösztönzőit alkalmazná.

Brüsszelben úgy látják, hogy miközben az állami támogatások fenntartása szükséges lehet az innováció előmozdításához és a kevésbé fejlett régiók támogatásához, a túlzott állami támogatások versenytorzító hatással bírhatnak. Margrethe Vestager, az EU versenyügyi biztosa, arra figyelmeztetett, hogy az állami támogatásoknak egyensúlyban kell lenniük:

meg kell akadályozniuk a verseny torzulását, miközben biztosítják, hogy a finanszírozás segítse a zöld átmenet költségeinek fedezését.

A támogatások túlzott bővítése állandó vitaforrás marad az EU-ban, különösen a gazdagabb országok és a kisebb gazdaságok között. Ezt orvosolnák úgy, ahogy Draghi is javasolja, és az EU-s kohéziós politikát alakítanák át egy új, uniós bajnokokat támogató rendszerré, amiben a szerényebb költségvetéssel bíró országok versenyhátrányát is kiegyensúlyozzák.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Holdblog

A piacok bosszúja: késik de nem múlik

Más országok hasonló teljesítménnyel egy gyenge B-besorolásra lennének csak jók, valahol a feltörekvő gazdaságok szintjén - erős kijelentés az USA adósságáról, de igaz lehet. A... The pos

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Az egész világ egyetlen vadászgépről beszél: azt mondják, a legmodernebb európai gépeket győzte le a J-10C
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum 2025
2025. június 4.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes előadás

Divat vagy okosság? ETF-ek és a passzív befektetések világa

Fedezd fel az ETF-ek izgalmas világát, és tudd meg, miért válhatnak a befektetők kedvenceivé!

Ez is érdekelhet