
Európa történelmi fordulóponthoz érkezett, és ebben a helyzetben különösen fontos az együttműködés, a tapasztalatok megosztása – kezdte előadását Sofia Alves, az Európai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatóságának igazgatója „A kohéziós politika jövője” című konferencián.
Mint mondta, az elmúlt évtized válságokkal teli időszaka megmutatta, mennyire szükséges, hogy a szakpolitikai szereplők közösen keressenek megoldásokat: „Szükségünk van arra, hogy megosszuk egymással a tapasztalatokat – mi működik, mi nem – és hogyan tudunk a legjobban segíteni a tagállamoknak a terepen.”
Alves kiemelte, hogy a kohéziós politika az európai gazdasági és társadalmi átalakulás egyik kulcseleme, amely hozzájárul a stratégiai ellenállóképesség megerősítéséhez is. Mint fogalmazott, ez „rendkívüli feladat, és senki nem képes egyedül elvégezni”.
A Bizottság a közelmúltban tette közzé a kohéziós politika félidős felülvizsgálatára vonatkozó javaslatát, amelynek célja, hogy rugalmasabban tudjon reagálni a változó globális környezetre, és új prioritásokat határozzon meg.
A felülvizsgálat során különös figyelmet fordítottak az érintettek véleményére: „Konzultáltunk veletek, konzultáltunk a Régiók Bizottságával – és amit hallottunk, az egyértelmű: a kohéziós politikának új prioritásokra kell koncentrálnia.”
A kiemelt területek között említette az energiaátmenetet, a megfizethető lakhatást, a vízgazdálkodás megerősítését, valamint a klímaváltozás hatásaira – például árvizekre, aszályokra, erdőtüzekre – való reagálást. Hangsúlyozta: „Most van itt az idő és a lehetőség arra, hogy egyszerűsített szabályokkal és ösztönzőkkel könnyebbé tegyük a beruházásokat.” Ugyanakkor figyelmeztetett arra is, hogy a félidős felülvizsgálat csupán a kezdet:
Sokkal nagyobb kihívás előtt állunk: ez a következő többéves pénzügyi keret.
Beszédében kitért arra is, hogy a jövőbeli kohéziós politikának szerves részévé kell válnia Európa ipar- és technológiai stratégiájának, és a régióknak vezető szerepet kell vállalniuk a kritikus ágazatokban, mint például a hidrogénenergia vagy a mikroelektronika. Különös fontosságot tulajdonított az innovatív vállalatok támogatásának, valamint a digitalizáció, a mesterséges intelligencia és a magas hozzáadott értékű termelés elősegítésének. „Ha azt akarjuk, hogy az Európai Unió erős ipari bázissal rendelkezzen, és kevésbé függjön a globális értékláncoktól, akkor ezekbe kell fektetnünk.”
Alves emlékeztetett arra, hogy a Bizottság nemrég elfogadta a versenyképességi iránytűt („competitiveness compass”), amely meghatározza azokat az irányvonalakat, amelyek mentén Európa gazdasági dinamizmusát újjá lehet éleszteni. A dokumentum négy fő pillért emel ki:
- termelékenység,
- ellenállóképesség,
- méltányosság
- és fenntarthatóság.
Mint mondta: „Nem csak gazdasági eredményeket akarunk – egy ellenállóképes, inkluzív és fenntartható európai gazdaságot akarunk építeni.”
A jövő kohéziós politikája – mondta – csak akkor lehet sikeres, ha célzott, technológia-vezérelt beruházásokra és magas szintű készségek fejlesztésére épül. Említést tett a „Stratégiai Technológiák Európáért Platformról” (STEP), amelyet egyre több tagállam és régió illeszt be programjaiba. Mint megjegyezte:
eddig több mint 7 milliárd eurót irányítottak át más területekről ezekre az új típusú beruházásokra.
Az új javaslatok még több forrást nyithatnak meg hasonló célokra, ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a kohéziós politika „helyalapú”, ezért a befektetéseknek illeszkedniük kell az európai stratégiához.
Az igazgató szerint kulcsfontosságú a különböző régiók közötti együttműködés, az európai szintű szinergiák kiépítése, valamint az olyan kezdeményezésekbe való bekapcsolódás, mint a Horizont Európa vagy az európai érdekeket szolgáló közös beruházási projektek. „Koordináció nélkülözhetetlen – akár Európa ipari kapacitásait építjük, akár a digitális átmenetet mozdítjuk elő, akár a klímacélokat akarjuk elérni.”
Zárásként hangsúlyozta, hogy a jövő kohéziós politikája nem lehet olyan, mint eddig.
A Bizottság célja, hogy egyszerűbb, rugalmasabb, hatékonyabb és jobban összehangolt rendszert alakítson ki. Mint idézte Johannes Hahn biztost: „A status quo nem opció.” Ezért már most együtt dolgoznak a tagállamokkal és a kezelő hatóságokkal azon, hogyan lehet egyszerűsíteni a szabályokat, például az elszámolható költségek vagy az auditálás terén. „Minél korábban kezdjük el ezt a munkát, annál jobb.”
Végezetül arra emlékeztetett, hogy a beruházások csak akkor lehetnek hatékonyak, ha megfelelő reformokkal társulnak.
Nincs értelme iskolát építeni, ha nincs, aki tanítson benne. Nincs értelme kórházat építeni, ha nincs orvos, aki ott dolgozzon.
Ezért fontos a befektetések és a reformok összehangolása regionális, helyi és nemzeti szinten. „Ti vagytok azok, akik a terepen dolgoztok – ti tudjátok a legjobban, mi működik, és mi nem.” A Bizottság – ígérte – nyitott a párbeszédre, és elkötelezett abban, hogy a következő szabályozási ciklus valóban megfeleljen a gyakorlati igényeknek.
Címlapkép forrása: Portfolio
Bivalyerős páncélja van a forintnak – Át lehet ezt egyáltalán ütni?
Elmagyarázzuk, miért fagyott be az árfolyam.
Vészjósló tanulmány: milliók halhatnak meg a szuperbaktériumok miatt a következő évtizedekben
Nagy árat fizet az emberiség.
Rejtélyes égitestet találtak a Naprendszer peremén: ezt lehet eddig tudni róla
Rendkívül ritka objektumként azonosították.
Káosz Moszkvában: négy repteret lezártak az ukrán dróntámadások miatt
Gyakorlatilag leállt a légiközlekedés az orosz fővárosban.
Rendkívül káros folyamatot indíthat be a Földön a sok űrrakéta-indítás
Új tanulmány jelent meg a témában.
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén?
Hogyan ismerd fel, hogy épp emelkedő (bull) vagy csökkenő (bear) piacon jársz? Megtanulhatod, mikor érdemes növelni a kockázatvállalást, és mikor jobb óvatosan hátrálni.
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
