Durva díjak bevezetése érik az uniós határátlépésnél
Uniós források

Durva díjak bevezetése érik az uniós határátlépésnél

Portfolio
Az Európai Unió megemelné a vízummentes országokból érkező utazók belépési díját, hogy ezzel is enyhítse a közös uniós helyreállítási hitel terhét. A lépés főként a brit és amerikai turistákat érintené, és újabb feszültségeket hozhat a posztbrexiti kapcsolatokban. Emellett új adókat is kivethet az Európai Bizottság – számolt be a Politico.
Hogyan teljesített a 2021–2027-es uniós költségvetés, és milyen irányba tart a 2028–2034-es ciklus? Az EUYOU záróeseményén bemutatjuk a projekt eredményeit és javaslatcsomagját, valamint szakpolitikai vitát szervezünk a kohéziós politika jövőjéről.

Az Európai Unió a külföldi turistákra kivetett magasabb belépési díj bevezetését fontolgatja, hogy részben ebből törlessze a 2021-ben kibocsátott, 350 milliárd eurós közös, NextGenerationEU programban kibocsátott helyreállítási hiteleket.

A leginkább érintett csoportba a brit és amerikai látogatók tartoznak, akik már most is hosszabb útlevél-ellenőrzési eljárásokkal és szigorúbb belépési szabályokkal szembesülnek, különösen a brexit következményeként.

A javasolt díjemelést az ETIAS nevű új rendszeren keresztül vezetnék be, amely jelenleg 7 eurós díjat irányoz elő, de a Politico diplomáciai forrásai szerint ez az összeg emelkedhet.

Az ETIAS 2026 utolsó negyedévétől lép életbe, és 60 olyan vízummentességet élvező ország utazóira vonatkozik majd, mint az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság. Bár az intézkedés politikailag viszonylag könnyen elfogadtatható, pénzügyileg korlátozott hozadékkal járna:

a várható bevétel alig éri el az évi 1 milliárd eurót, miközben az EU éves adósságtörlesztése 2028-tól már 25–30 milliárd euróra rúg.

A lengyel soros elnökség egy belső jegyzetben utalt rá, hogy a díj fokozatos emelése növelheti a hosszú távú bevételi potenciált.

A brit turisták különösen érzékenyen érintettek, mivel a brexit miatt már most is hátrányosabb helyzetben vannak, és a díjemelés alááshatja a Brüsszel és London közötti, épp csak enyhülni kezdő kapcsolatok javulását is. Ugyanakkor a Bizottság szóvivője a Politicónak megerősítette:

az inflációs hatások miatt a díj emelése logikus lépés lehet, tekintve, hogy a jelenlegi 7 eurós összeget még 2018-ban állapították meg.

Az Egyesült Államok például 21 dollárt, az Egyesült Királyság pedig 16 fontot kér az EU-s állampolgároktól – ezekhez képest az uniós díj továbbra is alacsonynak számít.

A belépési díj mellett más új bevételi forrásokról is szó esett: ilyen például a kínai online kereskedőktől (mint a Shein és a Temu) érkező kiscsomagokra kivetendő 2 eurós díj, amit Maroš Šefčovič kereskedelmi biztos is támogatott.

Emellett az EU a digitális és kripto cégekre, légitársaságokra vagy a multinacionális vállalatok nyereségére kivetett új adókat is fontolgatja.

Ezek ugyan jelentősebb bevételt hozhatnának, de sokkal erősebb politikai ellenállásba ütköznek, mivel az ilyen típusú adóztatás jelenleg a tagállami hatáskörbe tartozik, és befektetési visszaeséstől is tartanak.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
EUYOU – Mit tanultunk, és merre tovább az EU kohéziós politikájában?

EUYOU – Mit tanultunk, és merre tovább az EU kohéziós politikájában?

2025. július 14.

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet