Összeroppanhat Irán: már tervezik a jegyrendszer bevezetését
Dzsahancsahi a száműzetésben élő iráni ellenzékiekből álló Zöld Hullám nevű mozgalom alapítója. A 2010 márciusában létrehozott szervezet célja a teheráni kormány hatalmának megdöntése.
Az egyik nyilvánosság elé tárt dokumentum állítólag az iráni központi bank vezetőjétől, Mahmúd Bahmanitól származik. A 2013. április 4-én kelt jelentés a gazdasági összeomlás rémét vetíti az irániak elé.
A dokumentum szerint "a bankrendszer egyszerre küzd hitel- és likviditási válsággal, negatív kamatrátákkal és tőkehiánnyal". Ehhez társul még az iráni atomprogram miatt kiszabott nemzetközi szankciók következtében lelassult gazdaság, amely miatt a kereskedelmi bankok teljesen kiszolgáltatottak a jegybanknak, amely viszont forráshiány miatt képtelen kisegíteni azokat. A központi banknak mintegy negyvenmilliárd dollárra lenne szüksége ahhoz, hogy 2013-ban finanszírozza az iráni pénzintézeteket.
Eközben a munkanélküliségi ráta 25,4 százalék, a 15 és 29 év közötti korosztályban pedig 38,8 százalék, míg az infláció meghaladja a 30 százalékot, és az iráni valuta csaknem 80 százalékkal értékelődött le az utóbbi másfél évben.
A válságra az iráni nemzetbiztonsági tanács április 10-ei jelentése drákói megszorításokat javasol. A többi között 20 százalékos adót vetne ki a bankbetétekre, jegyrendszert vezetne be az élelmiszerekre, és a bankokat a Forradalmi Gárda felügyelete alá utalná.
"Az ország a csőd szélén áll" - összegezte Dzsahancsahi, aki azt várja a rezsimtől, hogy az igazat mondja az elnökválasztási kampány alatt.
A nem túl fényes gazdasági helyzetet tovább nehezíti, hogy a szunnita többségű Kuvait szerdán bejelentette: bojkottálja az iráni élelmiszeripari termékeket, mivel az iszlám köztársaság nyíltan támogatja a több mint két éve a felkelőkkel küzdő Bassár el-Aszad szíriai elnök alavita rezsimjét.
Egy üzletlánc jelezte, végső megoldásként kész elbocsátani iráni alkalmazottait és visszavonatni tartózkodási engedélyüket. Kuvaitban mintegy ötvenezer iráni dolgozik. Az iszlám köztársaság szinte kizárólag élelmiszeripari termékeket exportál az arab országba.
Mint ismeretes, Iránnal szemben szigorított nemzetközi szankciók vannak érvényben annak érdekében, hogy a perzsa állam ne juthasson nukleáris fegyverhez. Teherán elutasítja az Amerika által bevezetett szankciókat, és azzal érvel, hogy nukleáris programja tisztán békés célokat szolgál. A szankciók érintik az ország hajózási, hajóépítési és energiaipara mellett a bankrendszert is. A büntetőintézkedéseket az Egyesült Államok azon országokra és társaságokra is alkalmazza, amelyek az érintett területeken együttműködnek a perzsa állammal.

Videón ahogy darabokra robbantják az FSZB bázisát az ukrán vadászbombázók
Brjanszkban repült levegőbe a központ.
Meglepő fordulat: Washington egyidejűleg tárgyal a rivális felekkel a polgárháború sújtotta országban
Eddig kifejezetten az ENSZ által elismert kormányt támogatták.
Holnap kiderül, komolyan gondolja- legnagyobb ígéretét Amerika ősellensége
Fontos határidő közeleg.
Fordulat a tragikus indiai légikatasztrófa ügyében: nem az történt, amire mindenki gondolt
Sötétben tapogatóznak.
Egyetlen mozdulattal rúgta ki a széket a béketárgyalások alól a Hamász - Teljesen új követelésekkel álltak elő
Ha az izraeliek nem gáncsolják el az alkut, akkor megteszik az iszlamisták.
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Nulla kamat, nulla önerő - és most indul az aranyroham!
KKV-k, figyelem! Elindult a történelmi lehetőség: pénzhez juthatsz úgy, hogy közben egy fillért sem kell kockáztatnod.

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.
Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
