
A Go egy ősi kínai játék, időszámításunk előtt több évszázaddal kezdték játszani. Az emberiség ekkor már régóta ismert olyan eljárásokat – nevezzük őket technológiáknak – mint a tűz, az öntözésre épülő mezőgazdaság, vagy a vas megmunkálása és szerszámokká alakítása. Messze voltunk még azonban olyan eszközöktől, mint a 11. században megjelenő iránytű vagy a 15. században információs robbanást hozó nyomtatás.
A technológiai forradalmak eljövetelét évszázadokban mértük, és a Go közben maradt, ami volt: a világ egyik legkomplexebb játéka, amelynek a megértésére egyedül a homo sapiens volt képes. Egészen a 21. századig, 2016-ban ugyanis a mesterséges intelligencia (a Google AlphaGo szoftvere) megverte a legjobb Go játékost. Ekkor még az emberi játékok ezreinek tanulmányozásával nyert a program, egy évvel később már elegendő volt az új verziónak a szabályok betáplálása és 72 óra tanulás. A korábbi változat, amellyel a világbajnokok nem bírtak, 100:0-ra kapott ki a 3 napos bébitől.
Ami korábban évszázadok alatt történt meg, most évek, hónapok alatt játszódik le a szemünk előtt. Hasonlóan ahhoz, ahogyan a mesterséges intelligencia meghódította a Go-t, ezt a logikai táblajátékot, éppúgy fénysebességgel érti meg az életünk legtöbb területét. Csakhogy, miközben az évezredes Go szabályai vélhetően nem változnak, máshol arra számíthatunk, hogy az AI igazi game changer lesz, és alapjaiban alakítja át a világunkat. Nem lesznek kivételek ebben a pénzügyi szolgáltatások és a bankolás sem, a mérték és a sebesség azonban sok tényezőtől, így például a status quo-ban érdekeltek és a szabályozói oldal erejétől is függ.
Óvatosan azonban már meg lehet fogalmazni néhány olyan területet, ahol biztosan számíthatunk változásra, kihívásokra a pénzügyi szolgáltatások területén a mesterséges intelligencia korában. Nézzünk ezek közül hármat.
1. Átalakuló ügyfélélmény, fokozódó biztonságtechnológiai kihívások
A banki ügyfelek az elmúlt években már találkozhattak a mesterséges intelligenciával anélkül, hogy észrevették volna. Mindannyian észleltük, hogy nem kell bankfiókba menni, igazolványokat mutogatni, sokszor elég az azonosításhoz egy arcfelismerő szoftver. Megjelentek a chatbotok is, amelyek részben ki tudják váltani az ügyfélszolgálatok szerepét. Ebben rohamos fejlődés várható, az ügyfélazonosítás még gyorsabb és kényelmesebb lesz, a virtuális asszisztensek segítségével pedig lényegében megszűnhetnek a hagyományos ügyfélszolgálatok.
Kevésbé van szem előtt a biztonság kérdése. Az AI-t ugyanis nemcsak a jó fiúk fogják használni, hanem azok is, akik rossz szándékkal érkeznek, és ez új kihívások elé állítja majd az egész jelenlegi banki biztonságtechnológiát. Ebben a szabályozói oldalnak is komoly szerepe van, nem véletlen, hogy akkora figyelem övezi az Európai Parlament mesterséges intelligencia rendeletét, különösen annak a kockázati kategóriákra vonatkozó szabályozását. Nem mindegy ugyanis, milyen technológiát enged piacra az EU, és milyen szabályok vonatkoznak majd például a távoli biometrikus azonosításra.
2. Változó termékstruktúra és szolgáltatások
Nemcsak a pénzintézetekkel történő kapcsolattartást változtatja majd meg az AI, hanem a termék- és szolgáltatásstruktúrát is. A banki üzemet, ha tetszik a bankok DNS-ét ez már jobban érinti, igaz, a fintech startupok már évekkel ezelőtt elkezdték kikezdeni a korábban megingathatatlannak vélt alapokat.
A mesterséges intelligencia segítségével személyre szabott termékek alakíthatóak ki az „off-the-self” megoldások helyett, és ennek hatására az értékesítési lánc is várhatóan változik majd. A pénzügyi viselkedés elemzése, a hitelesítéshez szükséges kockázatelemzés szintén új dimenziókat nyit. Ezen a területen az adatbiztonság, személyes adatok kezelése a mumus: a jogi szabályozás lesz majd az, ami a képzeletnek remélhetőleg gátat szab.
3. Hatékonyabb adatelemzés, tervezés
Az inkumbens bankok, felvértezve a megfelelő mesterséges intelligenciával, előnybe kerülhetnek az adatelemzésben, tervezésben. Hatalmas mennyiségű információval rendelkeznek ugyanis az ügyfeleikről, ami segíti a személyre szabott ajánlatok kialakítását, a termékstruktúra tervezését és a hatékony kommunikációt. Az AI ugyanakkor a saját működéssel és teljesítménnyel kapcsolatos adatok elemzését is lehetővé teszi. A bankok így optimalizálhatják erőforrásaikat, folyamataikat és költségeiket, valamint felismerhetik és kihasználhatják az új lehetőségeket vagy piaci réseket.
A pénzügyi közvetítő rendszer, és benne a bankok, a gazdaság alapvető építőkövei. A kölcsönnyújtás, a banki szolgáltatások előzményei legalább olyan régiek, mint a Go játék, és biztosak lehetünk benne, hogy alapmechanizmusaikban nem változnak. A mesterséges intelligencia korában azonban minden banknak fel kell készülnie arra, hogy az új technológia az elmúlt években végbement digitális átalakulásnál még mélyebb struktúrákat érint. Jó hír az ügyfeleknek, hogy a ChatGPT kora remélhetőleg még kényelmesebb, hatékonyabb és biztonságosabb bankolást jelent majd mindenkinek.
EZ ITT AZ ON THE OTHER HAND, A PORTFOLIO VÉLEMÉNY ROVATA.
A cikk a szerző véleményét tükrözi, amely nem feltétlenül esik egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A Portfolio Vélemény rovata az On The Other Hand. A megjelent cikkek itt olvashatók.
Címlapkép: Getty Images
Kinevezte új helyettesét Mahmúd Abbász palesztin elnök
A 89 éves Abbász két évtizede vezeti a Palesztinai Felszabadítási Szervezetet.
Trump kemény üzenetet küldött Putyinnak, fontos tárgyalások zajlottak – Háborús híreink szombaton
Trump szerint ő nem felelős a helyzetért.
Kreml: Moszkva kész előfeltételek nélkül tárgyalni Kijevvel a rendezésről
Vlagyimir Putyin a Kremlben fogadta Donald Trump különmegbízottját.
Nagyon olcsó elektromos autót dobnak piacra, a vásárlók szerelhetik össze
Az alap verzió eléggé fapados lesz.
Idén akár még kétszer vághat kamatot az EKB
Gediminas Simkus szerint tovább kell csökkenteni a kamatokat.
Kanadai miniszterelnök: Trump tényleg az 51. amerikai állammá tenné Kanadát
Szó szerint kell venni, amit az amerikai elnök mond.
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.