
Kedvezőbbé válhat-e a hazai agrárvállalkozásokat is alapvetően érintő makrogazdasági környezet a következő időszakban, illetve milyenek a magyar gazdaság fejlődési kilátásai? Ezekre a kérdésekre keresték a választ a pénzügyi szektor vezetői, de elemezték a mezőgazdasági ágazat szereplőinek hitelhez jutási esélyeit, illetve a hitelkondíciókat befolyásoló legfontosabb tényezőket is.
Krisán László, a KAVOSZ vezérigazgatója úgy vélte, hogy a vállalkozókat nem az érdekli elsősorban, mennyi is a GDP. A szakember szerint 4-5 éve folyamatosan sújtják a gazdaságot külső körülmények, válság, covid, háború és az agrárium emellett még ki volt téve aszálynak, illetve az ukrán árudömpingnek. Az ágazat szereplői kiköltekeztek, most a tartalékok visszaépítése folyik. Mindenkinek nem lehet adni pénzt, és erősíteni kell a kkv-szektort, de nem a cégek számának növelésével, hanem méretbeli erősítésükkel. Krisán László szerint az az elsődleges kérdés, hogy az ágazat szereplőinek lesz-e piaca, lesz-e forgalom, megindul-e a nagyobb mértékű fogyasztás? A szakember szerint a banki hitelezési képesség és készség eltérő lehet, és a hitelezési hajlandóság az egy évvel korábbi 65%-hoz képest is visszafogottabb, most csak 50%-os, és reméli ez az év végére javulni fog. Krisán László arra is felhívta a figyelmet, hogy az agráriumban majdhogynem 0%-os volt a bedőlés, és a Széchenyi Kártyás ügyfelek általánosan erősebb bonitásúak és az adatok alapján megbízható adósok. A Széchenyi Kártya kamatát levitték 3,5%-ra, aki egy ilyen lehetőséggel nem él, az komoly esélyt szalaszt el.
A szakember beszélt arról is, hogy a kis- és közepes vállalkozások bekerültek a kormányzati programokba, és fontos, hogy a kkv-k erősebbek lehessenek a tőke-és hitelprogramon keresztül a Demján Sándor Program keretében. Az EU januártól kivezeti a TCTF nevű krízistámogatást, onnan a de minimis tér vissza, és a Széchenyi Kártya hitellel minden vállalkozás tud élni.
Laurinyecz Anita, az UniCredit Bank Hungary igazgatója elmondta, hogy rövid távon stagnáló gazdasági kilátásokkal számolnak. 2,1%-os GDP-növekedést várnak a jövő évre, ennek oka a belső fogyasztói bizalom állapota, és a bizonytalanság a nemzetközi helyzetet illetően. Az amerikai választások és Donald Trump második elnöksége, valamint az Európai Unión belüli helyzet a fogyasztás csökkenését hozza magával. Az ő inflációs előrejelzésük 4,4%-os, és csak a második félévben enyhülhet az inflációs nyomás itthon. A bankszektor arra számít, hogy a vidékfejlesztési pályázatoknak 2026-ra lesz hatása a hitelezésre. A szakember szerint hitelkínálat van, keresleti problémákkal szembesülnek. Az agráriumra és az élelmiszeriparra van kihelyezhető limitjük a következő évre. Laurinyecz Anita üdvözölte az élelmiszeripar támogatását, a kkv-knál is erősödést, termelékenység- és hatékonyságnövekedést várnak.
Szabó Balázs, a CIB Bank vállalati vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy egyes jóslatok szerint szerencsés esetben a GDP-növekedés 1-1,5% között lesz, de a CIB Bank prognózisa 2-2,5%. A tavalyi évhez képest jóval nagyobb a bizonytalanság, a szakember szerint indokolt a bankok óvatossága, de a cél az, hogy a hitelezés minél aktívabb legyen. Szabó Balázs szerint az a kérdés, hogy elég ügyfélnek adnak-e hitelt, illetve, akinek adnak, az eleget kap-e? A szakember szerint van rá megoldás, hogy akiknek hitelre van szükségük, azok kapjanak.
Szerdahelyi Róbert, az Erste Bank KKV Igazgatóságának kis- és középvállalati igazgatója szerint a Covid óta sokkal volatilisebb a piac. Ők is a kevésbé optimisták, 2%-os GDP-növekedést várnak, 3,6-3,9%-os inflációval. Egy ilyen időszakban felértékelődnek azok a bizalmi indexek, amik jobban előrejelzik a várakozásokat. Erős visszaesést tapasztaltak, de ha nincsenek ügyféligények, a bank nem tud finanszírozni. Négy olyan év után, mint ami mögöttünk van, teljesen normális az óvatosság, ami kockázatkezelői oldalról felvetődik. Az Erste megbarátkozott a túlfinanszírozás gondolatával, és igaz, hogy nem több, hanem erősebb vállalkozásokra van szükség.
Takáts Zsolt, a Raiffeisen Bank igazgatója elmondta, hogy GDP-növekedés 2-3% között várható, mindkét szélső értékre van esély és az infláció a prognosztizált felső sáv felé mutat, az élelmiszerárak tekintetében főleg. A szakember szerint az agráriumban is volt átrendeződés: három éve azt látták, hogy a profittömeg 80%-a a szántóföldi növénytermesztésnél landolt, mostanra azonban kiegyensúlyozottabb a helyzet.

Rendkívül rossz hangulat, csökkenő üzleti bizalom
Szabó István, az OTP Agrár agrárgazdasági értékesítési igazgatója, a 2025-ös évre vonatkozó előadásában kiemelte, hogy a gazdák helyzetének javításához a versenyképesség javítására van szükség, amelyet a Közös Agrárpolitika biztosítani tud. Szabó István szerint ugyanakkor az elmúlt időszakban rengeteg olyan kihívás volt, ami negatív irányba tolta az ágazat szereplőinek hangulatát: magas kamatkörnyezet, forint-euró árfolyam, valamint Trump elnöksége körüli bizonytalanságok.
Szabó István hangsúlyozta, hogy
a beruházási költségek elképesztően megnőttek az elmúlt időszakban.
Az üzleti bizalom lefelé tendál. A világ agrártermelése elment Magyarország mellett. Mindig csak azt hallani, hogy óriási potenciál van a magyar agráriumban, de még nem tudunk élni vele. Szabó István szerint a bankok szeretnének és tudnak is hitelezni. Ha az ágazat szereplői most nem élnek a pályázati lehetőségekkel, akkor később nem biztos, hogy lesz még egy ilyen kedvező környezet. Azzal a kamattámogatással, amit a pályázók kaphatnak, a beruházási hitelekhez kapcsolódóan 2,5%-os kamat is elérhető.

Most folyamodjon hitelért, aki csak tud
Demeter Zoltán, a K&H Csoport agrárüzletág vezetője szerint a pályázatok száma jó indikátor az ügyfelek szándékára. A szakember elmondta, hogy a pályázatok elbírálásánál négy fontos dolgot viszgálnak: erős, megvalósítható-e a beruházási terv; ad-e választ a környezeti kihívásokra; milyenek voltak a vállalkozás elmúlt 5-6 évének eredményei; illetve, hogy a vállalkozás a közvetlen támogatások nélkül eredményes-e, vagyis önmagában élet- és versenyképes-e. Demeter Zoltán elmondta, hogy nem tesznek különbséget a pályázók között azok mérete alapján, csak a hatékonyságot nézik. Fontos, hogy nagyobb hozzáadott értéket érjenek el. A szakember szerint nem kritikusan rossz a helyzet az ágazatban, a kérdés az, hogy képesek-e válaszokat adni a kihívásokra.
Herczegh András, az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) ügyvezető igazgatója elmondta, hogy az előző Vidékfejlesztési Programban is sok pénzre lehetett pályázni, és pályáztak is rá, de ez nem jelenti azt, hogy mindegyik projekt meg is valósult. Itt viszont, ha a pályázatot elnyerő ügyfél képes hitelhez jutni, akkor a kamat- és garanciadíjtámogatást is megszerezheti. Az agrárvállalkozások egy részének banki adós-besorolása romlott, ugyanakkor az AVHGA-nál meglepő módon a kisebb szereplők között kevesebb a nem teljesítő adós. Herczegh András rámutatott, hogy ha a KAP Stratégiai Tervbe nem épült volna be a kamattámogatás, akkor januártól az orosz-ukrán átmeneti támogatás kivezetése miatt, az agrár de minimis szabályok alapján a nagyobb szereplők nem juthatnának hitelekhez.
Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója, a Magyar Bankszövetség agrár munkabizottságának elnöke szerint a kamattámogatás egy pénzügyi eszköz, de valamennyi uniós jogszabály vonatkozik rá. Legfeljebb 10 éves beruházási hitelhez max. 3,5%-os kamattal igénybe lehet venni a kamattámogatást. A szakember szerint a kiíró hatóságok se számítottak a mostani pályázati dömpingre: felértékelődött az ingyen pénz szerepe, boldog-boldogtalan adott be pályázatokat. Most az ágazat nagyobb szereplői is beadhattak pályázatokat, akik hitelképesebbek, mint a kisebbek. A kamattámogatás nem csodafegyver: aki a tőkét nem tudja kigazdálkodni, azon ez se fog segíteni. Hollósi Dávid hangsúlyozta, hogy történelmi mélyponton van az Agrár Széchenyi Kártya kihasználtsága, pedig ez egy olyan lehetőség, ami után mindenkinek kapkodnia kellene. A szakember szerint a szántóföldi növénytermesztés pozíciója romlott, a „nagyon jó” kategóriából lecsúszott a „jó” kategóriába. Az állattenyésztés viszont megerősödött, a kertészeti ágazatban is vannak lehetőségek. Az élelmiszeripar viszont kockázatosabb, ezen a téren voltak nagy bedőlések is az elmúlt 20-30 évben. Hollósi Dávid ugyanakkor egyetértett azzal az állásponttal, hogy a magyar élelmiszeripar fejlesztése egy kitörési pont lehet a következő időszakban.
Szabó István szerint az elmúlt öt évben kiszámítható lett a kiszámíthatatlanság. Azt viszont nem lehet megmondani, hogy a KAP keretén belül mi lesz 2027-től, ezért most mindenki, aki tudott pályázni, adott is be ilyet. A bankszektor a korábbiaknál nagyságrendekkel nagyobb befektetésekkel és kockázatokkal fog találkozni. Az elmúlt időszakban a Vidékfejlesztési Programnál a pályázók 90%-a nyert is, most viszont 4-5-szörös túljelentkezés van a meghirdetett keretösszegekre. Szabó István rámutatott, hogy a bankszektor különbözőképpen szolgálja ki a kisebbeket, mint a nagyokat. A szakember beszélt arról is, hogy az elmúlt 3-4 évben jelentősen nőtt az agrár-ügyfelek száma a monitoring fórumokon. A bankok folyamatosan figyelik az ügyfeleiket.

Mire készüljenek az ágazat szereplői?
Szabó István szerint régen rossz, ha a bankszektor mondja meg az ügyfélnek, hogy merre menjen. Ha az ügyfélnek van egy célja, akkor abban tudnak segíteni neki. De ehhez az is szükséges, hogy tudja és lássa, milyen formában működik a vállalkozás, hogy áll a generációváltás terén. Aki egy 10-15-20 éves tervet fel tud vázolni, annak van esélye. Hollósi Dávid szerint mindenkinek törekednie kell arra, hogy a „táplálékláncban” felfelé lépjen, aki viszont nem tudja, hogy mit akar, az hagyjon fel a tevékenységével. Herczegh András szerint az átmeneti támogatás alapján december 31-ig már aligha érdemes új hitelt igényelni, viszont január elsejétől mind az ASZK és az ASZB hitelprogramok, mind a KAP Stratégiai Terv támogatásai rendelkezésre állnak. Az uniós beruházási támogatásokra pályázók mielőbb tájékozódjanak bankjuknál és az Alapítványnál is. Demeter Zoltán szerint az ügyfeleknek foglalkoznia kell az ESG-kérdéssel, mert azok a következő években egyre fontosabbak lesznek. A szakember szerint aki nagy, az diverzifikálódjon, aki kicsi, az pedig specializálódjon.
Címlapkép forrása: Portfolio/Mónus Márton
Megdöbbentő részletek derültek ki az ibériai áramkimaradásról: 20 másodperc alatt 2200 MW tűnt el
12 óra kellett a helyreállításhoz.
Most rohanjunk albérletet keresni? 3 éves csúcson a lakáskínálat
Kijöttek a KSH és az ingatlan.com friss számai.
Történelmi lépés a kereskedelmi háborúban: Kína és az USA ideiglenes megállapodásra jutott
Így is akár 60 százalékkal csökkenhet a két ország közötti kereskedelem.
Drasztikus lépésre szánta el magát Trump: beavatkozna a gyógyszerárakba az USA-ban
Rendeletben szabályozná az árakat.
Ma eldőlhet, vége lesz-e a háborúnak Ukrajnában: Putyin kezében a nagy döntés
Nagy döntéseket mérlegelnek a Kremlben.
491 milliárd forintos energialöket: tarol a Jedlik Ányos Program
2025-ben a hazai energetikai fejlesztések soha nem látott mértékű támogatást kapnak.
Egyre kínosabb lehetőségek közül kell választani az USA államadóssága miatt
Az Egyesült Államok reálgazdaságának és részvénypiacának tartós szárnyalása az elmúlt másfél évtizedben nagyrészt a kirívó állami költekezésnek volt betudható. A költekezés által
Buffett 30 évig alázta a piacot, aztán csak hozta, akkor nem ő a legnagyobb?
- Miután nyugdíjba megy, sosem lesz hasonló, Buffett 60 éven keresztül évi 20 (!) százalékot hozott, a piaci átlag dupláját! - Hagyjál már, csak a...
The post Buffett 30 évig alázta a piacot
Ez történt a héten 0511
Trump elnök rácsodálkozott, hogy a karácsonyi játékokat már májusban behozzák az országba az importőrök és nem karácsony előtti napon érkeznek az országba. A gond az, hogy a játékok 80-9
Cégeladás bizalmi vagyonkezelésből - Mire figyeljen eladó és vevő?
A bizalmi vagyonkezelési (BVK) struktúrák az elmúlt években egyre hangsúlyosabb szereplőivé váltak a vagyontervezésnek - nemcsak családi célú, hanem adózási, befektetési és üzleti tranzak
Balásy Zsolt: Leérvelni a populistát
Tegyük fel, hogy egy amerikai cég importál egy láda juharszirupot Kanadából, amiből boldog amerikai nagymamák, szép nagy unokák és Merry Christmas lesz. Trump narratívájában juharszirup,...
T
A mester és a vállalkozó dilemmája
Feszült a viszony a világot jobbá tevő újítások két főszereplője, a tehetséggel érvényesülő mester és az emberi viszonyok alakításával sikert elérő vállalkozó között. Miért van ez
Az osztalék portfólióm - 2025. április
Kicsit megkésve, de itt vannak az áprilisi adatok. VáltozásokNem adtam és vettem semmit.Osztalékok: MO, T.Osztalékhozam (12 havi előretekintő): 5,47%.A portfóliómCompany NameSymbolCurrencyA


- Megrettent Amerika az üres polcoktól - Hamarosan nagy bejelentések jönnek a vámháborúban
- Kihúzzák a szőnyeget a magyar szankciós vétók alól
- Pápaválasztás 2025: Elhangzott a habemus papam, az új pápa: XIV. Leó, Robert Francis Prevost bíboros
- Megszólalt a szakértő: hónapokon belül 30 ezer forint lesz az OTP
- Bejelentették Brüsszelben: megkerülik Magyarországot, teljesen leválik az orosz olajról és gázról az EU!
Ingatlanpiaci elemző
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Pannonhalmi főapát: komoly egyetértés lehetett a bíborosok között
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Jó menedék az agrárrészvény? Ha minden zuhan, ez lehet a megoldás
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Bod Péter Ákos: mik a GDP-csökkenés tanulságai?
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen