
Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletág ügyvezető igazgatója, a Magyar Bankszövetség agrár munkabizottság elnöke 10 dolgot ismertetett, amelyek fontosak annak érdekében, hogy a következő beruházási program sikeres legyen.
1. Gazdasági környezet
A következő években mérsékelt gazdasági növekedés várható, amelyet magas kamatszintek kísérhetnek, így a beruházások kiemelt figyelmet igényelnek. Az agrárium számára különösen fontos a tőkeberuházások folytatása, amely egy hosszú távú fejlődési program része. Bár az alapkamatok jelentős csökkenése nem valószínű, az ágazat számára kulcsfontosságú, hogy az elérhető forrásokat hatékonyan használják fel a piaci körülmények között.
2. Túlpályázás szűrése
A pályázati kedv kiemelkedően magas, különösen az állattenyésztés és az élelmiszeriparhoz kapcsolódó támogatási jogcímek esetében.
Hihetetlen kemény túlpályázási kedv van a piacon
– fogalmazott Hollósi Dávid, utalva arra, hogy az első kiírások óriási érdeklődést generáltak, 1760 milliárd forint értékben érkeztek be igények. Az államkincstár és az irányító szervezetek döntései nyomán intenzív szűrés várható, amely során a beruházási és támogatási hitelek igénylői közül a legversenyképesebb szereplők kerülhetnek kiválasztásra.
3. A nagyobb gazdaságok pályázása
A nagyvállalatok és nagyüzemek előnyösebb feltételekkel tudnak pályázni, akár 10 milliárd forintos projekteket is megvalósítva. Bár a nagyobb ügyfelek számára kedvezőbbek a feltételek, a kisebb szereplők is lehetőséget kapnak, így a program széles körben támogatja a fejlődést.
4. Állami források rendelkezésre állása
Az állami költségvetés az elmúlt években deficites helyzetbe került, ami kihívást jelent a pályázati források biztosítása terén – ismertette Hollósi Dávid. A szakértő reméli, hogy a 2019-es vállalások teljesülnek, és a források a megfelelő ütemben lesznek elérhetők a pályázók számára.
5. Intézményrendszerek
Az elkövetkező időszakban az intézményrendszerre óriási koordinációs és irányítási feladatok várnak.
Minden beruházási jellegű pályázat kiírásra kerül az idei év és a jövő év elején
– hangsúlyozta. A 2025-ös évben a köztisztviselők és a bankszektor is „kegyetlen módon” fognak dolgozni, miközben az új projektek feldolgozása mellett még az előző uniós program zárása is hátra van, ami duplázott terhelést jelent majd.

6. Ki fizeti a számlát?
A Közös Agrárpolitika 2027-ig tartó jelenlegi időszakában a maximális, 80%-os hazai társfinanszírozásnak köszönhetően rekordot jelentő 1500 milliárd forint fejlesztési forrás és új elemként kamattámogatás áll a magyar agrár- és élelmiszeripar rendelkezésére. Az 1500 milliárd forint pályázati pénzhez az ügyfeleknek önerőt is biztosítaniuk kell. Ez komoly kihívást jelent, mivel az agráriumban rendelkezésre álló 500-700 milliárd forintnyi megtakarítás nem elegendő.
7. Banki finanszírozási étvágy
Az agrárium és az élelmiszeripar hitelállománya az elmúlt két évben stagnált, sőt, a harmadik negyedéves adatok szerint 1781 milliárd forintra csökkent, ami példa nélküli visszaesés – ismertette Hollósi Dávid. Az ágazat reálértékben is veszít a finanszírozási lehetőségekből az infláció hatására. A piaci körülmények helyzete is hozzájárul a kihívásokhoz, ami az ágazat lassú, de folyamatos gyengülését mutatja.
8. Nem lesz olcsó a forrás
Az amerikai pénzpiac továbbra is meghatározó, de
nem számítunk arra, hogy a következő 5-10 évben visszatérnének az olcsó források.
-vélekedett a szekértő. A 10 éves államkötvények magas hozamai és a 400 ezer milliárd dolláros globális piac körülményei nehezítik a finanszírozást.
9. Kivitelezési kapacitások
Az elmúlt öt évben drámai áremelkedés zajlott le, például az építőiparban is. Az infláció és a pályázati források közötti egyensúly megteremtése komoly kihívás, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy az 1500 milliárdos érték is veszít vásárlóerejéből – ismertette Hollósi Dávid.
10. Időfaktor
Ha ez a beruházási program megvalósul, akkor 11 ezer milliárd forint támogatás érhető el 2002-óta az ágazatban, ami az elmúlt húsz év mezőgazdasági fejlődésének alapját is képezte. Az akkori kis léptékű kezdetekhez képest ma már óriási számokról beszélünk, amelyek reálértéken is meghatározók. Hollósi Dávid úgy fogalmazott:
„Én azt kérem és azt szeretném, hogy ezt a forrást most ne csak elköltsük, hanem fektessük be az ágazatba!”
Címlapkép forrása: Mónus Márton/Portfolio
Jön! - Exkluzív interjú a Portfolio-n Donald Trump Jr.-ral
Hétfő reggel várható a videós beszélgetés publikálása.
Kemény üzenetet küldött Trump, váratlan bejelentést tett Putyin - Háborús híreink vasárnap
Cikkünk folyamatosan frissül.
A valaha volt egyik legnagyobb támadást indítottak az oroszok Ukrajna ellen
Egy állattartó telepet is eltaláltak, ahol 500 szarvasmarha pusztult el.
Hatalmas robbanás Iránban, rengeteg a sérült
A hatóságok szerint a detonációt valószínűleg a konténerekben tárolt vegyi anyagok nem megfelelő kezelése okozta.
Új értelmet nyer a „Made in America” - A nearshoring jelenség Közép-Amerikában
Trump vámintézkedéseinek árnyékában.
Európa szép csendben pénzügyi csodafegyvert tervez, a függetlenség a tét
Lendületet kaphat a digitális euró projekt.
Kinevezte új helyettesét Mahmúd Abbász palesztin elnök
A 89 éves Abbász két évtizede vezeti a Palesztinai Felszabadítási Szervezetet.
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen