Miért drágul a gáz idén? Mit éreznek ebből a magyar cégek?

Milyen főbb okai, jelei, következményei vannak a gázárak emelkedésének?
- A februári hidegek hatására majdnem kiürültek a nyugat-európai gáztárolók.
- 4 éves csúcsot ért el a jövő évi TTF gáz ára az elmúlt időszakban, ami az előző év hasonló időszakához képest 40%-os emelkedést jelent (a TTF Európa legfontosabb és leglikvidebb elszámolási pontja Hollandiában).
- Elősegítette az áremelkedést az, hogy Angliában április második felében nem várt hideg volt, emiatt a tradicionális betárolási szezon kezdetén folyamatos kitárolás volt a tárolókból, ami azóta is folyamatosan magasan tartja a gáz iránti keresletet.
- A földgázt egész évben és minden időszakra vonatkozóan rendkívül magas árak mellett kereskedték és kereskedik. A földgáz árának emelkedése mellett, a szén-dioxid kvóta két és félszeres, vagy a szén 30 százalékos drágulásának hatására meredek emelkedésnek indult az áram ára is.
- A hosszantartó, meleg nyár és hőhullámok hatására az európai nagyobb folyók vízállása drasztikusan lecsökkent, ami miatt előfordult, hogy a nagy szénszállító hajók nem tudtak eljutni németországi szenes erőművekhez. Franciaországban olyannyira felmelegedtek a több atomerőmű hűtővizeként szolgáló folyók, hogy az atomerőművek termelését korlátozni kellett. A vizek felmelegedése a fosszilis erőművek hatásfokát is rontotta, a környezetvédelmi előírások miatt pedig ebben a körben is sor került a termelés korlátozására.
- Az árak emelkedéséhez az egészséges gazdasági növekedés is hozzájárul a kereslet bővülése révén, miközben a kínálatot például a holland gázkitermelés csökkentése szűkíti. A földgáz keresletét hosszabb távon is támogathatja, hogy az Európai Unióban a dekarbonizációs célokkal összhangban egyre inkább háttérbe szorulnak a szénerőművek és ezek elsődleges helyettesítője ma a földgáz-alapú villamos energia termelés. Meglepő módon az ingadozó rendelkezésre állású megújuló energiaforrások terjedése is támogatja a földgáz keresletét, hiszen a gázalapú energiatermelés rugalmasságánál fogva alkalmas a megújulók okozta kiszámíthatatlan termelés rendszerszintű kiegyenlítésére is.
A magyar cégek is megérzik?
A gázárak nemzetközi emelkedése a magyar fogyasztói árakba is begyűrűzik, ám a vállalkozásoknak is van lehetőségük arra, hogy spóroljanak gázszámlájukon. Ennek egyik iránya az energiahatékonyság növelése. Az épületek (pl. iroda) teljes körű szigetelésével akár 50 százalékkal is csökkenthetők a fűtési költségek. Csak a tető, födém hőszigetelésével is 25 százalékos energia és költségmegtakarítást érhetünk el. Egy átlagos, nem szigetelt 100 négyzetméteres épület fűtésköltsége az 50 ezer forintot is meghaladhatja havonta.
Fontos, hogy irodánk, üzlethelyiségünk fűtési rendszere jól szabályozható, a hőmérséklet pedig az egyes helyiségekben külön-külön is állítható legyen. A hőmérséklet egy fokkal történő csökkentésével ugyanis 6 százalékkal csökkenthetjük energiafelhasználásunkat és fűtési költségünket. Amíg nincs túl hideg, addig akár klímával is fűthetünk, ami a fűtési szezon elején olcsóbb megoldást jelent, mintha bekapcsolnák a fűtést.
Személyre szabott ajánlattal is lehet spórolni a gázfogyasztáson
A vállalkozásoknak lehetőségük van személyre szabott ajánlatot kérni az E.ON-tól, ami azt jelenti, hogy az ajánlat minden esetben igazodik az adott cég igényeihez, gázfogyasztásához. Az E.ON a Portfolio-t arról tájékoztatta, hogy náluk a legegyszerűbb módja az ajánlatkérésnek az online felület használata. Az ajánlatkérést követően a szolgáltató munkatársai 3 munkanapon belül jelentkeznek, majd megküldik az ajánlatukat.
Az E.ON munkatársai átvállalják ügyfeleiktől a szolgáltatóváltással járó ügyintézést, illetve minden új ügyfélnek saját személyes kapcsolattartót biztosítanak.
TÁMOGATOTT TARTALOM
A cikk megjelenését az E.ON támogatta.
Halálos hajóbaleset Vietnamban - Legalább 27 áldozat, köztük gyerekek
A Wipha vihar turistákat sodort a halálba.
Elektromosautó‑botrány: kozmetikázták a számokat a kínai gyártók
Felfújt számok, becsapott vevők.
Saját szövetségese túrja ki az oroszokat az egyik legzsírosabb fegyverbizniszből
Ezzel valószínűleg nem sokan számoltak.
Átnevezik az ukránok a külföldi városokat: jön Dobrocsin Debrecen helyett
"Ez az egész a tiszteletről szól."
Videón a bizarr baleset: nekiment egy hajó a USS Midway repülőgép-hordozónak
Le is csukták az elkövetőt.
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.


Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén?
Hogyan ismerd fel, hogy épp emelkedő (bull) vagy csökkenő (bear) piacon jársz? Megtanulhatod, mikor érdemes növelni a kockázatvállalást, és mikor jobb óvatosan hátrálni.