Tényleg annyira csodálatos volt ez a sok kamatcsökkentés?
Kedden lezárult a Magyar Nemzeti Bank 2012-ben megkezdett, maratoni kamatcsökkentési ciklusa, amit Matolcsy György jegybankelnök óriási sikernek aposztrofált. Külön méltatta a Monetáris Tanács külső tagjainak 2012 augusztusában mutatott bátorságát, hogy leszavazták az MNB akkori vezetését, fordulatot hozva a kamatpolitikában. Miféle bátorságról beszélt a jegybankelnök, és egyáltalán mióta érdem a monetáris politika világában a bátorság?
"Jól kell indítani!"
A történet már lerágott csont, de a jegybankunk mai vezetése nagyon szereti a hatalom székéből hangoztatni igazát. Állításuk szerint a tények igazolják őket, hiszen a kamatvágások kezdetét követően nem sokkal valóban visszaesett az infláció, ami ex post igazolja a lazítást. Csakhogy fel kell tenni a kérdést: mióta kaszinó a jegybank? Ha a szakértői stáb (akkor még Csermely Ágnessel az élen), arról tart előadást a Monetáris Tanácsnak, hogy az inflációs kilátások egyáltalán nem indokolnak kamatcsökkentést, akkor az erre való fittyet hányásra nem a bátorság a jó szó, hanem a hazardírozás.
Nézzünk csak rá az MNB által közreadott háttéranyag legutolsó ábrájára:

kamatcsökkentési ciklus hatásai" című háttéranyaga.
Tehát nem is történt a kezdésnél semmi baj, mindenki hajtson csak fejet? Sajnos azért az már nem igaz, hogy egyáltalán nem történt semmi. A jegybanki világban elképesztően kényes kérdés az adott intézmény hitelessége a mandátumával kapcsolatban. Gondoljunk csak a legendás Paul Volckerre, hogy mekkora növekedési áldozat árán tudta csak megregulázni az amerikai inflációs várakozásokat a 80-as években. Ha egy jegybank kellően hiteles, akkor pusztán az üzeneteivel is befolyásolhatja a piaci várakozásokat, ezért aztán nagyon érdemes vigyázni erre a nehezen megszerezhető kincsre. Itthon pedig mi történt a kamatvágási ciklus elején? Rögvest elszabadult egy olyan vélemény, hogy a jegybank semmibe veszi az inflációs célkövetés rendszerét, és nem a mandátumában foglalt árstabilitásra törekszik, hanem szimplán önkényesen élénkít. Mi ez, ha nem súlyos csapás a magyar jegybak - historikusan rossz céltartása miatt egyébként sem túl erős -, hitelességére?
"Volt szerencsénk..."
A jegybank szerencséjére hamar olyan helyzet alakult ki, hogy az esésnek induló infláció mellett a kamatcsökkentések már megfeleltek az inflációs célkövetés rendszerének. Az elkövetkező időszakban a csökkentés folytatását a rendkívül kedvező nemzetközi hangulat (pl. tengerentúli mennyiségi lazítás) segítette, amikor is a magyar országkockázat érdemben csökkent, míg inflációs nyomás sem itthon, sem a környezetünkben nem alakult ki. Tehát azt hangsúlyosan le szeretnénk szögezni, hogy a kamatok csökkentése teljesen indokolt volt ezen időszakban.
Magyarország viszont egy kis és nyitott ország, aminek kötvénypiaca és devizapiaca rendkívül ki van téve a nemzetközi hangulatváltozások keltette dühös szeleknek. A helyzetet csak tovább cifrázza, hogy a devizahitelektől nyomott hazánk pénzügyi stabilitására komoly csapást képes mérni a forint esetleges hirtelen gyengülése. Ezen tényezők mind abba az irányba hatnak, hogy a hazai monetáris politikában rendkívüli óvatosság indokolt, és különös figyelmet kell szentelnünk a nemzetközi folyamatoknak. Noha a stáb munkája erre kétséget kizáróan alaposan kiterjed, nézzük csak meg, hogy a kamatvágások mennyire rendületlenül jöttek egymás után, a nemzetközi kockázatokra különösebb tekintet nélkül:

- (1) Tavaly május 22-én Ben Bernanke Fed-elnök a fél világot megijesztette, amikor az USA eszközvásárlásainak leállítását helyezte kilátásba, az MNB pedig 25 bázisponttal vágott május 28-án.
- (2) Hosszú spekulációt követően a Fed végül december 18-án kezdte meg a globális tőkepiaci hangulatot évekig domináló eszközvásárlásainak a lassítását. Az MNB egy nappal a Fed ülését megelőzve 20 bázisponttal vágta a kamatokat.
- (3) Idén januárban a Fed lassítása mellett, és a feltörekvő piaci válság kibontakozásának közepén, az óvatosság jegyében az MNB 5 bázisponttal lassított és már csak 15 bázispontos vágást hajtott végre.
- (4) Március 25-én a Krím félsziget szította geopolitikai feszültségek sem voltak elegendőek, hogy a jegybank beiktasson egy tartást, inkább újabb 5 bázispontról lemondva 10 bázisponttal vágott tovább.
- (5) A maláj gép katasztrófáját követően és a Fed vártnál korábbi kamatemelésre tett utalása mellett, a jegybank úgy döntött, vág még egyet, aztán megáll a kamatvágásokkal. Csakhogy pont a megállásnál valami oknál fogva visszatértek a 20 bázispontos vágáshoz, ami az egész piacot meglepte.
"...és jól kell lezárni!"
Ezennel elértünk a jelenbe, amikor is 2,10 százalékos irányadó rátával büszkélkedhetünk, amit Matolcsy elmondása szerint egészen jövő év végéig meg szeretnének tartani, ha lehet. Az MNB szerint az inflációs célunkat jövő év végére közelíthetjük meg endogén kamatpályát feltételezve. Olyan mintha Matolcsy ezt a legvalószínűbbnek gondolt - természetesen nem nyilvános -, kamatpályát adta volna közre. A nyilvános kamatpálya azért nem szerencsés, mert a piaci szereplők elköteleződésként értékelhetik, ami az irányváltásoknál fájó meglepetéseket okozhat. Persze van az a helyzet, amikor a rendkívüli körülmények hosszútávú elköteleződést kívánnak meg. Az EKB például pontosan ebben a helyzetben van: a nulla alsó korlátnál nem tudnak igazán lejjebb menni a kamatokkal (noha egy kényszeredett kamatvágást még végrehajtottak idén), ezért úgy próbálnak még nagyobb lazítást eszközölni, hogy az elköteleződésükkel a hosszú hozamokra próbálnak hatni. Az MNB, ha még nagyobb lazítást szeretne, egész egyszerűen tovább vághatná a kamatokat. Le is út, föl is út, de a pont másféléves lehorgonyzás szándéknyilatkozata, még ha nem is konkrét elköteleződés, mindenképpen rossz üzenetnek tűnik.
Bártfai-Mager Andrea, a Monetáris Tanács egyik külső tagja az örömünnep hangulatú sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy szerinte a kamatcsökkentést "jól kell elindítani és jól is kell lezárni" , amiben "volt szerencséjük", de azért "némi tudásnak" is jutott szerep. A magyar jegybank döntéshozója nem volt rest megosztani a közönséggel, hogy "jó az örömben együtt részesedni". Mi is vele örülünk, hogy nem egy viharosabb időszak során kellett vezetniük a jegybankot.
Lázár János bejelentette: helytállási pénzt kapnak azok, akik a vihar elhárításán dolgoztak
"Most már csak a hétköznapokban kell ugyanígy helytállni."
Szíria az ENSZ Biztonsági Tanácsának az összehívását kéri az izraeli légicsapások miatt
Megvitatnák a következményeket.
Légy Te az év pénzügyi vezetője! Már lehet nevezni a CFO of the year 2025 díjra
Idén is díjazzuk a vállalatok legjobb pénzügyi-gazdasági vezetőit.
Túlfeszítette a húrt Brüsszel, belháború indult az uniós pénzek miatt
Ursula von der Leyen terve az új hétéves költségvetésről egyelőre csak feszültségeket hozott felszínre.
Kormányzati döntés: több tucat vasúti és közúti fejlesztés kapna kiemelt státuszt
Meglepő listát tett közzé a Lázár János vezette minisztérium.
Új szabályok jönnek a rezsicsökkentésben: 2025 végéig biztosított a hatósági ár, változik a rendszer
Megjelent a kormány rendelettervezete a veszélyhelyzet utáni időkről.
Törökország szerint Izrael szabotázsakciót hajtott végre
A béke, a stabilitás és a biztonság ellen.
Önazonossági törvény: megvan az első település, amelyik kiteheti a megtelt táblát
A helyi lakosokat viszont kizárták az elővásárlási jogból.
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
SPB: Szigorító intézkedések és növekvő infláció határozhatja meg a román kötvénypiacot a közeljövőben
A román kötvénypiacot a közeljövőben várhatóan egyrészt a növekvő infláció, másrészt a költségvetési hiány csökkentésére irányuló szigorító intézkedések határozzák meg. A kis
Végre kimondták: nem kell tovább fenntartani a projekteket
Miközben sok pályázó már túl van a projektje fenntartásán, a Hatóság csak most tisztázta a legfontosabb kérdést.
Miért nem emelkedik mindig az infláció, ha vámot emelnek?
Súlyos inflációt jósoltak az elemzők, amikor Donald Trump áprilisban bedurrantotta a vámháborút, és jogosan: a vámok növelik az importált termékek árát, ami végső soron a... The post Mié
Szegény, de szexi...
Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról
Top 10 osztalék részvény - 2025. július
Július elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatbanElőző hón


Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
Vége a pénzesőnek? Fájni fog a kiszivárgott EU-s agrárreform
Teljesen más világ jöhet, ha megvalósulnak a brüsszeli tervek.
Pokoli hónapok után vérszegény időket várnak az elemzők
Érkeznek a második negyedév amerikai vállalati beszámolói.
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?