
Készpénzmentes Dánia
Bár a dánok elsők között rögzítették jogszabályban a készpénzhasználat jogát Európában (Magyarország ezt nemrég tette meg), a nem egészen 6 millió fős ország mégis az egyik leginkább készpénzmentes gazdasággá vált az egész világon, így sokat tanulhatunk a példájukból. Május 8-án a Corvinus és a Mastercard közös rendezvényén a dán jegybank szabályozás és policy területért felelős vezetője, Morten Hedegaard tartott izgalmas előadást a közel készpénzmentes ország digitális fizetési infrastruktúrájának fejlődéséről.
Dánia ma a világ leginkább készpénzmentes országai között szerepel azzal, hogy
tíz fizetési tranzakcióból kilenc digitálisan zajlik Dániában.
A következőkben azt mutatjuk be, hogyan jutottak el idáig.

Kártyák és mobilfizetés
A fejlett kártyás fizetési infrastruktúra egyértelműen az egyik fő alapköve a digitális fizetéseknek. 2024-ben a dán bankok által kibocsátott kártyákkal több mint 2,7 milliárd fizetést hajtottak végre, ami fejenként évi 461 tranzakciót vagy heti 9 fizetést jelent.
Ez Dániát a kártyahasználat tekintetében világviszonylatban is az élmezőnybe helyezi.
A kártyás forradalom még mindig zajlik, hiszen a kártyás forgalom 2024-ben közel 831 milliárd dán koronát tett ki, ami 38 százalékos növekedésnek felel meg 2016 óta.

A dán jegybank tanulmánya szerint az országban 2014-ben jelentek meg először az érintésmentes kártyás fizetési megoldások, majd 2017 végétől az olyan digitális pénztárcák, mint az Apple Pay és a Google Pay, illetve a helyi, személyek közötti fizetésekre is használt mobilfizetési app, a MobilePay. Bár kezdetben – ahogy Magyarországon is – nem minden banknál volt mobilfizetési lehetőség, 2019-re minden pénzintézet ügyfelének lehetősége volt már az Apple Pay-jel vagy a Google Pay-jel fizetnie.
A hatás nem maradt el, 2024-re
a fizikai boltokban történő kártyás fizetések mintegy 38 százalékát már mobilos pénztárcákkal bonyolították, annak ellenére, hogy a lakosság kevesebb mint fele tárolta digitálisan fizetési kártyáit.

Az e-kereskedelem is nagyban támogatta a kártyás fizetések terjedését: az online fizetések értéke 2024-ben körülbelül 278 milliárd dán koronára rúgott, ami 2016 óta megduplázódott. A fejlett helyi e-kereskedelemről árulkodik, hogy az online kártyás forgalom 71 százaléka, mintegy 200 milliárd korona dán vállalatoknál keletkezett.
Személyek közötti fizetések
Az instant fizetési rendszerre épülő MobilePay 2013-as bevezetése óta a dánok mobiltelefon segítségével is utalhatnak pénzt egymásnak, ami osztatlan sikert aratott a dánok körében:
2023-ra a dánok 91 százalékának volt MobilePay alkalmazás a telefonján, és a személyek közötti fizetések esetében a mobilfizetések aránya 75 százalékra emelkedett.
A MobilePay a jegybank tanulmánya szerint elsősorban a készpénzes fizetéseket váltotta ki, nem a kártyás fizetéseket "kannibalizálta". A mobilfizetési megoldás a helyi azonnali fizetési rendszerre épül, az elküldött összeg másodperceken belül megérkezik a címzetthez. A megoldás népszerűségét az is növeli, hogy összeköti a felhasználók számlainformációit a telefonszámukkal, így egyszerűen, a címzett telefonszámának vagy nevének megadásával lehet fizetni. 2024-ben Dániában körülbelül 600 millió azonnali fizetést hajtottak végre, ami fejenként évi 100 tranzakciót jelent
A telefonszámra történő mobilos utalás a magyar Azonnali fizetési Rendszerben a 2020-as indulás óta szerepel, ám a mobilbankok mindegyikében elérhető másodlagos azonosítók egyelőre nem terjedtek el széles körben. A szolgáltatás korábban jelent meg a Revolut ügyfeleinek itthon, és bár erről nincs statisztikánk, minden bizonnyal ők dominálják ezt a piacot.
Az idősek is digitálisan fizetnek
Más országból nézve az is furcsa lehet, hogy a digitális fizetési megoldások használata széles körben elterjedt Dániában, mind földrajzi, mind életkori szempontból. 2023-ban a boltokban a 60-69 éves korosztályban is 84 százalékos volt a digitális fizetések aránya, ami csak 10 százalékponttal marad el a 15-29 éves korosztály 94 százalékos arányától.

Hogyan fizet a magyar?
A Corvinus és a Mastercard rendezvénysorozatának második állomásán, június 17-én ismét egy neves külföldi előadó tartott nyitóelőadást: Marta Testagrossa, a brüsszeli Payments Europe magas rangú vezetője a digitális fizetésekkel foglalkozó szervezet Magyarországon is elvégzett kutatásának eredményeiről számolt be.
Kutatásaik szerint a magyar kereskedők forgalmának 40%-át a készpénz teszi ki, ami 7%-kal magasabb az európai kereskedők átlagánál, vagyis mi magyarok jobban ragaszkodunk a bankjegyekhez, mint európai társaink teszik. Ám előrejelzésük szerint
Magyarországon a következő öt évben a készpénzes fizetések aránya várhatóan 23%-ra csökken.
Ez szerintük annak lesz a következménye, hogy a kártyás fizetések, a banki átutalások és a kriptovaluták jobban elterjednek.
A kereskedők kifejezetten nyitottak a digitális fizetésekre:
- 69%-uk gondolja úgy, hogy inkább elektronikus fizetést fogadna el, mint készpénzt,
- 90%-uk egyetért azzal, hogy az elektronikus fizetés kulcsfontosságú a szervezetük számára, ami megfelel az európai átlagnak,
- magyar kereskedők európai társaiknál tájékozottabbak a digitális euró fejlődéséről, 29%-uk nyilatkozott úgy, hogy tájékozott a témában és figyelemmel kíséri azt,
- 53% pedig támogatná a készpénzes fizetés visszautasításának lehetőségét.
Ennek ellenére Magyarországon a kártyaelfogadás aránya alacsonyabb, mint bármely más európai országban:
a kereskedők mindössze 57%-a fogad el betéti kártyát, szemben az európai 79%-os átlaggal, és csak 75%-a fogad el hitelkártyát, szemben az európai 81%-os átlaggal.
Az e-kereskedelemben továbbra is divat az utánvét, a magyar fogyasztók 41%-a az online vásárlásoknál inkább készpénzzel fizet (előre vagy utánvétellel), ami majdnem kétszerese az európai átlagnak.
A kutatás egyik további érdekes eredménye, hogy meglepően magas arányban fogadnának el kriptopénzt a kereskedők a kasszáknál: a megkérdezettek 22%-a tervezi, hogy el fog fogadni kriptopénzt a következő 12 hónapban, ez az arány meghaladja az európai átlagot.
Bár még csak félúton jár a magyar gazdaság, a digitális fejlődés és a hazai pénzügyi innovációk egyértelműen kijelölték az utat egy közel készpénzmentes gazdaság felé. Már csak az a kérdés, mikor érünk célba.
A cikk megjelenését a Mastercard támogatta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Három prioritást nevezett meg Zelenszkij, mielőtt tárgyalóasztalhoz ül Ukrajna és Oroszország
Hamarosan jöhet a következő kör.
Rossz hír Kijevnek: az oroszok minden eddiginél jobban felpörgették a Gerány-2-esek képességeit
Robog az orosz hadiipar.
Világrekorder beruházásba kezd a keleti nagyhatalom: készül a pusztító „vízbomba”
Több ország is ideges.
Újabb részleteket árult el Scott Bessent a kereskedelmi tárgyalásokról
Nem fognak sietni csak azért, hogy legyen megállapodás.
Megszületett a megállapodás, Kijev fellélegezhet: hamarosan érkeznek a kulcsfontosságú fegyverek az országba
Égető szüksége van erre az országnak.
VIDEÓ! Politika, piac, infláció: Miért érdemes most Japánra figyelni?
A 2025-ös japán választások rendkívüli feszültség közepette zajlottak: az inflációs bizonytalanság, a gyenge jen és az emelkedő állampapírhozamok megrendítették a lakosság és a befekte
A vírusok nehezebbek, mint a teljes emberiség
Imádom az adatvizualizációkat - egy-egy jól eltalált infografikával több hasznos tudást lehet átadni, mint több tízezer karakternyi szöveggel. Ilyen az e heti grafikonunk is: egész... The post
Zsiday Viktor a "butább" gazdaságok felelőtlenségéről
Egészen elképesztő tendenciák alakulnak költségvetési politika területén az egész világon, de különösen az Egyesült Államokban, aminek igen súlyos hosszú-, vagy akár már középtávú k
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős


Elhullottak a forint támadói – Meddig tarthat ki ez a hihetetlen erő?
Páratlan évet fut a magyar deviza.
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?