Hogyan születik meg egy készpénzmentes gazdaság, és hogy áll most ebben Magyarország?
Bank

Hogyan születik meg egy készpénzmentes gazdaság, és hogy áll most ebben Magyarország?

Portfolio
Tíz fizetési tranzakcióból kilenc digitálisan zajlik Dániában, a világ egyik leginkább készpénzmentes országában. Ez nem csupán a véletlen műve: a dánok élen járnak a kényelmes és biztonságos fizetési technológiák korai bevezetésében, és szédületes sebességgel veszik őket használatba. Magyarországon már más a helyzet: a kereskedők jóval alacsonyabb arányban fogadnak el kártyát, mint az európai átlag, és még mindig nagy divat az utánvét is. A digitális fejlődés azonban már megállíthatatlan, és a kereskedők nagy része már most sem a készpénzre esküszik, sőt, kriptopénzekkel is sokan kísérleteznének. A Budapesti Corvinus Egyetem és a Mastercard közös rendezvényein tartott nyitóelőadások nyomán mutatjuk, hol jár most Magyarország a fejlődés útján, és mit tanulhatunk a dánok példájából.

Készpénzmentes Dánia

Bár a dánok elsők között rögzítették jogszabályban a készpénzhasználat jogát Európában (Magyarország ezt nemrég tette meg), a nem egészen 6 millió fős ország mégis az egyik leginkább készpénzmentes gazdasággá vált az egész világon, így sokat tanulhatunk a példájukból. Május 8-án a Corvinus és a Mastercard közös rendezvényén a dán jegybank szabályozás és policy területért felelős vezetője, Morten Hedegaard tartott izgalmas előadást a közel készpénzmentes ország digitális fizetési infrastruktúrájának fejlődéséről.

Dánia ma a világ leginkább készpénzmentes országai között szerepel azzal, hogy

tíz fizetési tranzakcióból kilenc digitálisan zajlik Dániában.

A következőkben azt mutatjuk be, hogyan jutottak el idáig.

Forrás: Danmarks Nationalbank

Kártyák és mobilfizetés

A fejlett kártyás fizetési infrastruktúra egyértelműen az egyik fő alapköve a digitális fizetéseknek. 2024-ben a dán bankok által kibocsátott kártyákkal több mint 2,7 milliárd fizetést hajtottak végre, ami fejenként évi 461 tranzakciót vagy heti 9 fizetést jelent.

Ez Dániát a kártyahasználat tekintetében világviszonylatban is az élmezőnybe helyezi.

A kártyás forradalom még mindig zajlik, hiszen a kártyás forgalom 2024-ben közel 831 milliárd dán koronát tett ki, ami 38 százalékos növekedésnek felel meg 2016 óta.

Forrás: Danmarks Nationalbank

A dán jegybank tanulmánya szerint az országban 2014-ben jelentek meg először az érintésmentes kártyás fizetési megoldások, majd 2017 végétől az olyan digitális pénztárcák, mint az Apple Pay és a Google Pay, illetve a helyi, személyek közötti fizetésekre is használt mobilfizetési app, a MobilePay. Bár kezdetben – ahogy Magyarországon is – nem minden banknál volt mobilfizetési lehetőség, 2019-re minden pénzintézet ügyfelének lehetősége volt már az Apple Pay-jel vagy a Google Pay-jel fizetnie.

A hatás nem maradt el, 2024-re

a fizikai boltokban történő kártyás fizetések mintegy 38 százalékát már mobilos pénztárcákkal bonyolították, annak ellenére, hogy a lakosság kevesebb mint fele tárolta digitálisan fizetési kártyáit.

mobiltárca
Forrás: Danmarks Nationalbank

Az e-kereskedelem is nagyban támogatta a kártyás fizetések terjedését: az online fizetések értéke 2024-ben körülbelül 278 milliárd dán koronára rúgott, ami 2016 óta megduplázódott. A fejlett helyi e-kereskedelemről árulkodik, hogy az online kártyás forgalom 71 százaléka, mintegy 200 milliárd korona dán vállalatoknál keletkezett.

Személyek közötti fizetések

Az instant fizetési rendszerre épülő MobilePay 2013-as bevezetése óta a dánok mobiltelefon segítségével is utalhatnak pénzt egymásnak, ami osztatlan sikert aratott a dánok körében:

2023-ra a dánok 91 százalékának volt MobilePay alkalmazás a telefonján, és a személyek közötti fizetések esetében a mobilfizetések aránya 75 százalékra emelkedett.

A MobilePay a jegybank tanulmánya szerint elsősorban a készpénzes fizetéseket váltotta ki, nem a kártyás fizetéseket "kannibalizálta". A mobilfizetési megoldás a helyi azonnali fizetési rendszerre épül, az elküldött összeg másodperceken belül megérkezik a címzetthez. A megoldás népszerűségét az is növeli, hogy összeköti a felhasználók számlainformációit a telefonszámukkal, így egyszerűen, a címzett telefonszámának vagy nevének megadásával lehet fizetni. 2024-ben Dániában körülbelül 600 millió azonnali fizetést hajtottak végre, ami fejenként évi 100 tranzakciót jelent

A telefonszámra történő mobilos utalás a magyar Azonnali fizetési Rendszerben a 2020-as indulás óta szerepel, ám a mobilbankok mindegyikében elérhető másodlagos azonosítók egyelőre nem terjedtek el széles körben. A szolgáltatás korábban jelent meg a Revolut ügyfeleinek itthon, és bár erről nincs statisztikánk, minden bizonnyal ők dominálják ezt a piacot.

Az idősek is digitálisan fizetnek

Más országból nézve az is furcsa lehet, hogy a digitális fizetési megoldások használata széles körben elterjedt Dániában, mind földrajzi, mind életkori szempontból. 2023-ban a boltokban a 60-69 éves korosztályban is 84 százalékos volt a digitális fizetések aránya, ami csak 10 százalékponttal marad el a 15-29 éves korosztály 94 százalékos arányától.

Forrás: Danmarks Nationalbank

Hogyan fizet a magyar?

A Corvinus és a Mastercard rendezvénysorozatának második állomásán, június 17-én ismét egy neves külföldi előadó tartott nyitóelőadást: Marta Testagrossa, a brüsszeli Payments Europe magas rangú vezetője a digitális fizetésekkel foglalkozó szervezet Magyarországon is elvégzett kutatásának eredményeiről számolt be.

Kutatásaik szerint a magyar kereskedők forgalmának 40%-át a készpénz teszi ki, ami 7%-kal magasabb az európai kereskedők átlagánál, vagyis mi magyarok jobban ragaszkodunk a bankjegyekhez, mint európai társaink teszik. Ám előrejelzésük szerint

Magyarországon a következő öt évben a készpénzes fizetések aránya várhatóan 23%-ra csökken.

Ez szerintük annak lesz a következménye, hogy a kártyás fizetések, a banki átutalások és a kriptovaluták jobban elterjednek.

A kereskedők kifejezetten nyitottak a digitális fizetésekre:

  • 69%-uk gondolja úgy, hogy inkább elektronikus fizetést fogadna el, mint készpénzt,
  • 90%-uk egyetért azzal, hogy az elektronikus fizetés kulcsfontosságú a szervezetük számára, ami megfelel az európai átlagnak,
  • magyar kereskedők európai társaiknál tájékozottabbak a digitális euró fejlődéséről, 29%-uk nyilatkozott úgy, hogy tájékozott a témában és figyelemmel kíséri azt,
  • 53% pedig támogatná a készpénzes fizetés visszautasításának lehetőségét.

Ennek ellenére Magyarországon a kártyaelfogadás aránya alacsonyabb, mint bármely más európai országban:

a kereskedők mindössze 57%-a fogad el betéti kártyát, szemben az európai 79%-os átlaggal, és csak 75%-a fogad el hitelkártyát, szemben az európai 81%-os átlaggal.

Az e-kereskedelemben továbbra is divat az utánvét, a magyar fogyasztók 41%-a az online vásárlásoknál inkább készpénzzel fizet (előre vagy utánvétellel), ami majdnem kétszerese az európai átlagnak.

A kutatás egyik további érdekes eredménye, hogy meglepően magas arányban fogadnának el kriptopénzt a kereskedők a kasszáknál: a megkérdezettek 22%-a tervezi, hogy el fog fogadni kriptopénzt a következő 12 hónapban, ez az arány meghaladja az európai átlagot.

Bár még csak félúton jár a magyar gazdaság, a digitális fejlődés és a hazai pénzügyi innovációk egyértelműen kijelölték az utat egy közel készpénzmentes gazdaság felé. Már csak az a kérdés, mikor érünk célba.

A cikk megjelenését a Mastercard támogatta.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet