A kínai gyáripari aktivitás májusban nyolc hónap után először zsugorodott, ami arra utal, hogy az amerikai vámok már közvetlenül károsítják a gyártási szuperhatalom gazdaságát. Egyre erősödnek a deflációs félelmek is az országban.
Az európai gyártás stabilizálódik, miközben az amerikai és ázsiai termelés tovább zsugorodik a kereskedelmi feszültségek közepette – számolt be a Reuters.
A legfrissebb adatok szerint a globális gyártószektor egyre inkább megsínyli Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborúját, miközben a vállalatok bizonytalanságban várják a vámok alakulását. Egyelőre Európa tűnik ellenállónak, míg India kifejezetten nyertese a káosznak – tudósított a Bloomberg.
A múlt heti esések után a befektetők most a kereskedelmi tárgyalások alakulására és a friss makroadatokra figyelnek. Az USA-ból és Európából érkező konjunktúraindexek, valamint az IMF új előrejelzése fontos iránymutatást adhatnak a piacoknak. Különösen nagy figyelmet kapnak majd a pénteki amerikai fogyasztói hangulatindex és a magyar költségvetési adatok.
Felemás üzleti hangulatot mutatnak az S&P amerikai beszerzésimenedzser-index adatai: a feldolgozó ipar jóval rosszabbul teljesített, mint várták, míg a szolgáltató szektor sokkal magasabb aktivitást mutat.
Az euróövezet üzleti aktivitása hét hónapos csúcsra emelkedett márciusban, amit a feldolgozóipar hosszan tartó visszaesésének enyhülése támogatott, miközben a szolgáltatószektor növekedése lassult.
Felemás képet mutatnak a márciusi német és francia beszerzésimenedzser-indexek: Németországban az ipari termelés közel két év után először nőtt, így az összevont bmi 50,9 pontra emelkedett, jelezve a gazdasági aktivitás bővülését. A szolgáltatási szektor azonban szinte stagnált, az új megrendelések pedig tízedik hónapja csökkennek. Franciaországban ugyan tovább tart a visszaesés, de a bmi 47 pontra ugrott, ami a vártnál jobb eredmény, és a feldolgozóiparban enyhült a hanyatlás üteme.
Volatilis és turbulens héten vagyunk túl, de a következő napok még ennél is izgalmasabb fejleményeket tartogatnak a befektetők és döntéshozók számára. Kedden érkezik az MNB első kamatdöntése Varga Mihály elnöksége alatt, miközben részletes képet kapunk a költségvetés állapotáról is. A világból sorra jelennek meg a friss bmi-adatok, pénteken pedig érkezik a Fed által leginkább figyelt PCE-inflációs mutató. Geopolitikai szinten is feszültséggel teli napok következnek: Rijádban újabb amerikai–ukrán–orosz tűzszüneti tárgyalásokat tartanak, Budapestre látogat az EU igazságügyi biztosa, Párizsban pedig ismét egyeztetnek Európa vezetői az ukrajnai katonai szerepvállalásról. A piaci szereplőknek tehát nem lesz könnyű dolguk a héten: a makroadatok és a geopolitikai hírek egyaránt nagy kilengéseket hozhatnak. Választ kapunk arra is, hogy a most elért fontos technikai szintek vagy a diplomáciai események, geopolitikai fejlemények meghatározóbbak a forint és a befektetések jövőjében.
Kína februári feldolgozóipari beszerzési menedzserindexe (bmi) 50,2 pontra emelkedett a januári 49,1 pontról, meghaladva a piaci előrejelzéseket, amelyek 49,9 pontot prognosztizáltak. A másik bmi mutató (Caixin) szintén növekedést jelez, így elmondható, hogy a feldolgozóipar ismét a bővülési tartományba került a gyenge januári adatokat követően.
A kínai gyártási aktivitás három hónapos csúcsra emelkedett februárban, ami a gazdaságélénkítő intézkedések sikerességét jelzi, miközben az ország a kereskedelmi feszültségek és külső nyomás kezelésével küzd.
Tavaly augusztus óta nem látott, azaz öthavi csúcsra ugrott januárban az eurózóna kompozit beszerzésimenedzser-indexe a feldolgozóipari mutató meglódulása és a szolgáltatószektori mutató kis süllyedése mellett – derült ki az S&P Global Market Intelligence és a Hamburg Commercial Bank AG közös felmérésének eredményéből.
Az amerikai feldolgozóipar januárban 26 hónapos visszaesés után ismét növekedési pályára állt, a gyártás és a kereslet élénkülésével. Az Institute for Supply Management (ISM) friss jelentése szerint a feldolgozóipari bmit 50,9 pontra emelkedett, jelezve a szektor bővülését.
Az amerikai feldolgozóipar januárban ismét növekedési pályára állt, a termelés és az új megrendelések emelkedése mellett a vállalati bizalom is meredeken javult, pedig a az S&P Global feldolgozóipari bmi adatfelvételekor még nem volt biztos, hogy Donald Trump elnök vámokkal sújtja az ország legnagyobb kereskedelmi partnereit. Az index hét hónap után először lépte át az 50-es küszöböt, jelezve a szektor javuló helyzetét.
Az amerikai vámfenyegetés árnyékában növekedett a kanadai feldolgozóipar, de a bizonytalanság erősödik a legfrissebb bmi-adatok szerint.
Az eurózóna gazdasága visszatért a növekedési pályára 2025 januárjában, bár az expanzió csak marginális volt, derül ki a HCOB és az S&P Global által közzétett előzetes bmi-adatokból.
Az eurózóna két legnagyobb gazdasága, Franciaország és Németország, januárban biztató jeleket mutatott a gazdasági helyzet stabilizálódására. Franciaországban a magánszektor teljesítménye tovább csökkent, de a visszaesés üteme lassult, míg a feldolgozóipar jelentős javulást ért el. Németországban a gazdasági aktivitás enyhe növekedést mutatott, a BMI index hét hónap után először lépte át az 50-es határt, jelezve a recesszió mérséklődését. Mindkét ország feldolgozóipara a legjobb teljesítményét érte el hónapok óta, és a szolgáltatási szektor is javuló kilátásokkal néz szembe.
A technológiai megoldásokon lesz a hangsúly.
A techmilliárdos az amerikai kétpártrendszert haladná meg.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az EU egészében jóval kevesebb menedékkérelmet adtak be az év első felében, mint tavaly ilyenkor.
Humanitárius együttműködés ürügyén.
A brit külügyminiszter Damaszkuszba utazott.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!