Az Európai Unió és az eurózóna gazdasági hangulata 2024 harmadik negyedévében alig mozdult el, még most is kifejezetten negatív a Gazdasági Hangulatmutató (Economic Sentiment Indicator – ESI) adatai alapján. A legnagyobb uniós gazdaságok közül Németország továbbra is szenved, ami Magyarország számára is rossz előjel.
A vártnál érdemben magasabb, 54,9 pont lett az ISM szolgáltatószektori beszerzésimenedszerindexe. Ezen belül a foglalkoztatottsági komponens romlott, az árkomponens pedig nőtt. Ez az adat a tegnapi erős ADP-vel együtt azt mutatja, hogy nincsen semmi gond az amerikai gazdaságban. Ezzel pedig lehet, hogy el is dőlt, hogy érdemes-e a következő ülésen 50 ponttal csökkenteni a kamatokat.
Az elmúlt napok sorozatos forintgyengülése folytatódott kedden is. A kora délutáni órákban a forint 398 felett az euróval szemben, ami új kéthavi forintmélypont. Ebben a Fed-elnök lassabb kamatvágásra utaló tegnapi beszéde, a dollár határozott erősödése, és az is szerepet játszik, hogy a Fehér Ház információi szerint Irán rövidesen ballisztikus rakétákkal fogja megtámadni Izraelt. A dollár ereje miatt a dollár/forint jegyzések 360-ig ugrottak, ami új egyhavi forintmélypontot jelent.
A vártnál is nagyobb mértékben csökkent a német üzleti bizalom szeptemberben. Ez nem vetít jól előre a német gazdaság kilátásaival, ami már így is számos problémával küzd.
Összességében kissé jobb lett az augusztusi ISM szolgáltatószektori beszerzésimenedzserindex. Azonban a részletes adatokból látható, hogy a foglalkoztatottsági komponens gyengült, míg az árnyomás kissé erősödött.
Augusztusban a kínai szolgáltatóipar teljesítménye már a huszadik egymást követő hónapban nőtt, bár a vártnál kisebb mértékben, és lassabb ütemben, mint az előző hónapban – derül ki a Caixin gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexéből (BMI).
Augusztusban a júliusival és a júniusival megegyező mértékben csökkent a feldolgozóipar teljesítménye az euróövezetben a londoni S&P Global Market Intelligence és a Hamburg Commercial Bank AG beszerzésimenedzser-indexe (BMI) alapján.
Több mint egy éve a leglassabban nőtt a feldolgozóipari tevékenység Oroszországban idén augusztusban, amikor lassult a termelés, az új megrendelések és a foglalkoztatás növekedése a londoni S&P Global gazdaságkutató intézet hétfőn ismertetett beszerzésimenedzser-indexe (BMI) alapján.
A francia szolgáltatószektor valósággal kilőtt augusztusban, miközben az ipar szenved – ilyen elválást nagyon ritkán láttunk a múltban. Németországban a szolgáltastószektor teljesítménye egészséges, ám az ipar helyzete ott sem jó, és összességében a bmi mindkét ágazatban csökkent.
Júliusban immár a 27. egymást követő hónapban zsugorodott az építőipari teljesítmény az euróövezetben a Hamburg Commercial Bank (HCOB) és a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kedden közzétett felmérése szerint.
Júliusban gyorsuló ütemben - immár a 19. egymást követő hónapban - nőtt a szolgáltatóipar teljesítménye Kínában a Caixin gazdaságkutató intézet hétfőn közzétett beszerzésimenedzser-indexe (BMI) alapján.
A vártnál érdemben jobbak lettek az ISM szolgáltatószektori beszerzésimenedzserindexe és újra az aktivitás bővülését jelző 50 pont fölé emelkedett. Amikor a befektetők a recesszió miatt aggódnak, akkor a vártnál jobb adat kifejezetten kedvező a mostani helyzetben.
Mind a feldolgozóipari, mind a szolgáltatói beszerzésimenedzser-index süllyedt júliusban Kínában, és a két mutatóból képzett kompozit index 2022 decembere óta nem látott szintre süllyedt, azaz összességében borús adatok érkeztek.
Az euróövezet üzleti tevékenysége ebben a hónapban megtorpant, mivel a blokk domináns szolgáltatási ágazatának gyenge bővülése nem tudta ellensúlyozni a gyártók körében tapasztalható mélyebb visszaesést - derült ki egy szerdán közzétett felmérésből.
Németország gazdasága gyengébben teljesített júliusban, mint az előző hónapban, az ipar helyzete egyre rosszabb. Franciaországban a szolgáltatószektor éledezik, de érdemi felpattanás itt sincs. A friss beszerzésimenedzser-index adatok szerint az eirópai növekedés visszatérésére még várnunk kell.
A vártnál rosszabbul alakult az ISM szolgáltatószektori beszerzésimenedzser-indexe, de legalább az árnyomás is csökkent valamelyest.
A Moody's-tól, így már az elsőrendű A kategóriában van az adósbesorolása.
Növelhetik a költségvetésre nehezedő nyomást.
Nő a szálló por koncentrációja.
Milyen ballasztok lassítják a gazdaságot?
A hatásokat elemezzük.
Lehet izgulni.