Nincs könnyű helyzetben a magyar borágazat, a csökkenő borfogyasztás és az újvilági borok térnyerése egyre nagyobb versenyre készteti a termelőket, akik a klímaváltozás hatásait is egyre inkább a bőrükön érzik, miközben a fiatalok szinte teljesen elfordultak a borivástól. Ugyanakkor az idei szüret az átlagosnál jobbnak bizonyult, a reprezentációs adó tavalyi eltörlésével pedig nőtt az ünnepi időszakban értékesített borok száma, és az exportpiacok tekintetében is biztatóak a kilátások a Magyar Bormarketing Ügynökség szerint.
Az OTP montenegrói leánybankja, a CKB eladhatja részesedését Délkelet-Európa egyik legnagyobb borászatában, írja a Reuters.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsorban a reggel közzétett augusztusi inflációs mutatókkal és a headline adat mögötti folyamatokkal foglalkoztunk. Vendégünk volt Trippon Mariann, a CIB Bank vezető makrogazdasági elemzője. A műsor második részében azt a kérdést jártuk körbe, hogy milyen nyara volt idén a magyar borágazatnak, és persze, hogy milyen lesz a 2024-es évjáratú bor. Erről Braunmüller Lajost, az Agrárszektor főszerkesztőjét kérdeztük.
A világ bortermelése idén 60 éve a legalacsonyabb lehet a déli féltekén és néhány vezető európai országban visszaeső termelés miatt - közölte a Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet (OIV) kedden első becslésként.
Októberben jelenik meg a 2023-as Tokaj Guide: a 2014 óta magyarul és angolul is kiadott kalauz független kiadványként jelenik meg, és vonultatja fel hazánk talán legismertebb borvidékének értékeit. Heti podcastünkben a szerzővel, Ripka Gergely borszakíróval beszélgettünk.
Magyarország a világ 16. legnagyobb bortermelője, 2022-ben 2,9 ezer hektolitert állítottunk elő. Tavaly kiugróan nagy volt a magyar borexport, de mely országokba kerül a legtöbb magyar bor? Ennek járt utána a Pénzcentrum.
A borkészítés egyes régészeti leletek szerint több mint 8000 éves múltra tekint vissza. Ősi jellege ellenére a borászat mindig is élen járt a legújabb technológiai vívmányok hasznosításában, és talán nem túlzás, hogy ez a leginnovatívabb tradicionális ágazat a világon. Cikkünkben összegyűjtöttük, hogyan hasznosítja a borszakma az élvonalbeli technológiákat a robotizációtól a mesterséges intelligencián át a blokkláncig.
Majdnem hárommillió forintba kerül átlagosan egy hektár szőlő a Balatoni borrégióban, ez a legdrágább térség a hazai bortermő területek között. De nemcsak szőlősök, hanem lakóingatlanok ára is borsos: a Balatonfüred-Csopaki borvidéken kérik átlagosan a legtöbbet a lakásokért és a házakért, tavaly négyzetméterenként csaknem 660 ezer forintot. Ez az ár éppen félmillióval több mint a legolcsóbb, Tokaji borvidéken. A legdrágább és a legolcsóbb bortermő település között pedig több mint tizennyolcszoros a különbség - a Takarék Index legújabb elemzésének adatai alapján.
Az idei francai bortermelés 1945 óta legalacsonyabb lehet - idézte a francia mezőgazdasági minisztérium adatait a BFMTV hírtelevízió.
Az extraprofitadó eltörlését kérik a piacon dolgozó hazai kkv-k.
Akik 12%-kal többet költöttek az első 3 hónapban, mint tavaly.
Rómában és a Vatikánban soha nem látott biztonsági intézkedések lépnek életbe.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Legalább 27 katona életével fizetnek minden négyzetkilométerért.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.