Február 14-én reggel gyorsan végigsöpört a világsajtón a hír, miszerint találat érte Ukrajnában a csernobili atomerőművet. Az esetről készült felvételeken látható volt, hogy az 1986-ban leolvadt blokkot védő betonszarkofág külső része rongálódott meg, és lángok csaptak fel az épület külső falán. Az Ukrajna által gyanúsított Oroszország nem vállalta a felelősséget a történtekért, a Kreml álláspontja szerint kijevi provokációnak tudható be a támadás. A hír nagy hullámokat generált a Google-keresésekben is, jelen cikkünkben a Google Trends segítségével nézzük meg a keresési intenzitás alakulását az eset kapcsán.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatójával egyeztetett a csernobili erőmű elleni támadásról.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) szakértői bejárást tartottak a csernobili atomerőmű helyszínén, ahol a február 14-i dróntámadást követően megsérült a fémszarkofág - írja az Országos Atomenergia Hivatal.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elmondta, hogy Donald Trumppal és csapatával tárgyalt az atomenergiáról és a Zaporizzsjai Atomerőmű orosz megszállásáról - írja az Ukrainszka Pravda.
Az Országos Atomenergia Hivatal közleménye szerint azt követően, hogy az éjszaka folyamán pilóta nélküli légijármű csapódott a csernobili atomerőművet védő fémszarkofágba, a helyszíni sugárzási szint nem emelkedett meg.
Oroszország tagadja, hogy ők robbantották volna fel a csernobili atomerőmű betonszarkofágját, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ezen állítását “provokációnak” nevezte a Kreml a RIA Novosztyi beszámolója szerint.
Robbanás történt a csernobili atomerőműben, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint egy orosz drón csapódott be a létesítmény leolvadt blokkját védő betonszarkofágba és súlyos károkat okozott. A sugárzásveszély szerencsére nem nőtt.
Ismét tűz ütött ki a kijevi régióhoz tartozó csernobili zónában, ahol már második napja csaknem négyszáz tűzoltó igyekszik megfékezni a lángokat - hozta nyilvánosságra hétfőn a Telegramon az ukrán katasztrófavédelmi szolgálat.
Alekszej Lihacsov, a Roszatom orosz állami atomenergetikai vállalat vezérigazgatója arra figyelmeztetett, hogy egy, a kurszki atomerőműre mért katonai csapás súlyosabb következményekkel járna, mint az 1986-os csernobili katasztrófa.
Erdőtűz keletkezett a csernobili zárt övezetben – közölte Szlavutics város önkormányzata, ahol a csernobili atomerőmű sok dolgozója él.
Ukrajna közölte vasárnap, hogy a szomszédos Fehéroroszország katonákat csoportosít az ukrán határ közelébe, és óva intette a minszki vezetést az esetleges "barátságtalan lépésektől".
A csernobili farkasok rákkal szembeni ellenállóképessége új lehetőségeket nyithat az emberi rákgyógyítás területén - jelentette a Sky News.
Az ukrán energiaügyi minisztérium leállította a csernobili atomerőművet ellátó kulcsfontosságú távvezetéket, mert annak egy része megsérült – számolt be róla a Sky News.
Az ukránok szerint engedély nélküli változtatást hajtanak végre a megszálló oroszok a Zaporizzsjai Atomerőműben. Európa legnagyobb atomerőműve hónapok óta orosz ellenőrzés alatt áll, és továbbra is aggódnak az állapota miatt - írja a Skynews.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) Ukrajna kérésére helyszíni támogatást nyújt négy atomerőműnél – írja a CNN.
Az orosz RIA Novosztyi állami hírügynökség azt állítja meg nem nevezett eredetű, bennfentes információk alapján, hogy Ukrajna Csernobil térségében tervez felrobbantani egy Tocska-U rakétarendszerhez való, radioaktív anyagokkal töltött rakétát, majd Oroszországra tervezi kenni a dolgot.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.
Csorba Gyulával és Lackó Péterrel beszélgettünk.
Valószínűleg célzott támadás történt.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit