Egy olasz kutatócsoport állítja, egy hatalmas földalatti város nyomaira bukkant a gízai piramisok alatt. Eközben viszont sok tudós már kikezdte a bejelentésüket.
A NASA Curiosity marsjárója minden eddiginél nagyobb szerves vegyületeket talált a Marson, ami izgalmas kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy létezhetett-e élet a vörös bolygón korábban - tudósított a The Guardian.
Egy évtizede azonosított rejtélyes rádiójelek eredetét sikerült nemrég megfejtenie a csillagászoknak. Úgy tűnik, hogy a Nagy Medve csillagkép irányából érkező jelek két, egymás körül keringő, az életpályája vége felé járó csillag mágneses mezejének kölcsönhatásából származnak - írta meg az Independent.
A NASA tudósai az élet alapvető alkotóelemeit fedezték fel a Bennu aszteroida felszínéről gyűjtött mintákban. Az 500 méter átmérőjű objektum felszínéről 2023-ban sikerült a kutatóknak kőzeteket hazahozniuk, amelyekben most a DNS és az RNS építőköveiként szolgáló mind az öt nukleobázist, valamint a földi fehérjéket alkotó aminosavak döntő többségét is felfedezték. A szakemberek szerint azonban a kőzetekben talált aminosavak szerkezeti felépítésüket tekintve egy fontos tényezőben mások, mint a Földön élő organizmusokban megtalálható ugyanilyen molekulák - számolt be a kutatásról készült összefoglalójában a Nature.
A NASA Magnetospheric Multiscale műholdjai az univerzum váratlan szegmenséből érkező kozmikus hullámokat észleltek, amelyeket hangjelekké alakítva madárcsicsergésre emlékeztetnek. A kutatók ezeket a plazma kitöréseket kórushullámoknak nevezik, és először sikerült őket a Földtől több mint 100 ezer kilométer távolságban detektálni. A szakemberek szerint az új felfedezés számos kérdést vet fel a jelenség fizikájával kapcsolatban - írta meg az AP News.
A Naprendszer két külső óriásbolygójáról, az Uránuszról és a Neptunuszról napjainkig keveset tudunk más, közelebbi égitestekhez képest. A NASA közel 50 éve útnak indított Voyager 2-es űrszondájának megfigyelései óta rejtély övezi például a két óriás belső szerkezetét és mágneses mezejét. Egy frissen megjelent kutatás elméletei szerint a két, Naptól távoli óriásbolygó belsejében hatalmas óceánok rejtőzhetnek, amely magyarázatot adhat a különleges mágneses mezőjükre. A tudósok szerint ez a hipotézis új megvilágításba helyezi a Naprendszer külső bolygóinak kialakulásáról és fejlődéséről alkotott tudásunkat - számolt be a New York Times.
A nyugat.hu számolt be az ELTE szombathelyi oktatójának felfedezéséről.
A Nobel-bizottság a stockholmi Svéd Királyi Akadémián bejelentette, hogy idén David Baker amerikai biokémikus, Demis Hassabis brit informatikus és John M. Jumper amerikai kutató kapta a kémiai Nobel-díjat. A fehérjék kutatása területén elért eredményeikkel érdemelték ki az elismerést – számolt be a Reuters.
A kutatóknak sikerült fényképeket készíteniük az Egyesült Államokbeli Michigan-tó mélyén két éve felfedezett rejtélyes kráterekről. A világ ötödik legmélyebb tavában lévő víznyelők izgalmas kutatóhelyet jelentenek a tudósok számára - számolt be a CBS News.
Bár leghűségesebb négylábú barátaink, a kutyák nem tudnak emberi hangokat kiadni, más jelekkel képesek reagálni az emberi beszédre. Egy a Plos Biology folyóiratban megjelent új kutatás eredményei szerint a kutyák jobban megértik az emberi beszédet, ha lassabban beszélünk hozzájuk - tudósított az Independent.
Több száz újabb, csak madártávlatból látható talajrajzot fedeztek fel a régészek a mesterséges intelligencia segítségével a perui Nazca-sivatagban.
Az amerikai Cornell Egyetem és az olaszországi Firenzei Egyetem kutatói úttörő kísérletet hajtottak végre, amelyben gombák elektrofiziológiai aktivitását használták fel robotjárművek irányítására. A kutatócsoport a Pleurotus eryngii, más néven királykagylógomba egymásba fonódó micéliumhálózatával hoztak létre egy olyan rendszert, amely képes fogadni a környezet jeleit, akár az emberi agy. A környezeti jelzéseket pedig a gomba akár mechanikus eszközök mozgatására is képes jelekké tudja alakítani - számolt be a Science Robotics folyóiratban megjelent eredményekről a ScienceAlert.
A CNN riportja szerint egy víz alá süllyedt barlangban fedeztek fel egy legalább hatezer éves hidat. Az építmény felbukkanása merőben megváltoztatja az emberiség eddigi történelméről alkotott képet.
Az Eseményhorizont Távcső (Event Horizon Telescope, EHT) új mérföldkövet ért el a fekete lyukak megfigyelése terén. A nyolc földi rádióteleszkóp együttműködésében üzemeltetett távcső a valaha készült legnagyobb felbontású képet alkotta meg egy távoli galaxis közepén található fekete lyukról - írta meg az Interesting Engineering.
A valaha talált második legnagyobb, 2492 karátos, vagyis fél kilogrammos gyémántot tárták fel az afrikai Botswanában, a kanadai Lucara Diamond cég 100%-os tulajdonában álló Karowe bányában – számolt be a BBC.
A tudósok egy apró termetű, mindössze 1 méter magas ősi emberi faj tagjának maradványaira bukkantak egy indonéz szigeten. A régészek által feltárt fosszilis karcsont egy olyan felnőtt emberé volt, aki körülbelül 700 ezer évvel ezelőtt élt Flores szigetén, ahol törpeelefántokkal, komodói sárkányokkal és nyúlméretű óriáspatkányokkal osztozott az élőhelyén - írta meg a The Guardian.
Nem hosszabbítanánk meg.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Látványos csapatösszevonásokat látni a frontok mögött.
Minimum kérdéses, mi lesz a tárgyalásból.
Összességében mégis nőtt a cég profitja.
Játékosság, kreativitás és pozitív hozzáállás a kulcs a Munch és a Maradék nélkül csapata szerint.
A háború kezdete óta nem találkozott az ukrán és az orosz vezető.
Az OTP lehet a nap nyertese?