Jön a nagy visszatelepítés: ez lehet a jövő gazdaságainak egyik legmeghatározóbb trendje

Jön a nagy visszatelepítés: ez lehet a jövő gazdaságainak egyik legmeghatározóbb trendje

Az utóbbi évtizedben számos kihívás késztette arra a vállalatokat, hogy visszatelepítsék működésüket saját hazai piacukra. Donald Trump és más protekcionista kereskedelempolitikai szemléletű vezetők megválasztása, a kereskedelmi konfliktusok gyakoribbá válása, a nyugati hatalmak és Kína közt fokozódó feszültség, a Covid19-járvány során tapasztalt ellátási zavarok és a vállalati zöldítési törekvések mind hozzájárultak ahhoz, hogy a privát szektor is egyre inkább a rugalmasságra és ellenállóképességre fókuszáljon. Mindez a termelés áthelyezésének különböző formáiban valósul meg, amelyek közül kiemelkedik a reshoring, a vállalati tevékenységek hazai piacokra való visszatelepítése. Az Energiastratégia Intézet nearshoring sorozatának 6. része.

Fűnyírás mindenáron? Kényszeres kertrendezés helyett megéri kicsit lustának lenni

Fűnyírás mindenáron? Kényszeres kertrendezés helyett megéri kicsit lustának lenni

Miközben a rendszeres fűnyírás és a rövidre nyírt gyep a társadalmi elvárások egyik szimbólumává vált, a természetes élőhelyek eltűnésével jelentősen csökkent a beporzó rovarok száma és sokfélesége is. Bár a rovarcsípésektől és az allergiás reakcióktól tartva sokan vannak olyanok, akik nem szeretik maguk közelében tudni a különféle beporzókat, fontos tudni, hogy azok bizony kertünk, sőt tulajdonképpen a jövőnk alappilléreit is jelentik. Erről a témáról beszélt az Agrárszektor Alapvetés podcast műsorában Kovács-Hostyánszki Anikó, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa és Dezsényi Péter, a FŐKERT kertészeti főigazgatója.

Az energiatároló piacon a söptei projekt hozhatja el a nyarat

Az energiatároló piacon a söptei projekt hozhatja el a nyarat

A Vas vármegyei Söptén egy olyan innovatív hibrid erőművi egységet avattak fel, amely a napelemes energiatermelést Vanadium Redox Flow technológián alapuló energiatárolással egészíti ki. A projekt előremutató példája annak, hogyan kapcsolható össze a megújuló alapú energiatermelés – jelen esetben egy fotovoltaikus rendszer – ipari léptékű, korszerű tárolási megoldással. Az 5,8 millió eurós beruházás nemcsak technológiai mérföldkő, hanem választ ad a hazai villamosenergia-rendszer egyik legnagyobb kihívására is: miként hasznosíthatók hatékonyan és rendszerszinten a megújuló energiaforrások. Bár egyre több naperőmű működik, a termelés időbeli ingadozása és az ehhez kapcsolódóan hiányzó tárolási kapacitás továbbra is szűk keresztmetszetet jelent, amely a villamosenergia-piac áringadozásaiban is érezhető. A Portfolio ennek kapcsán Mihalovics Pétert, az Ideona Zrt. igazgatóságának elnökét kérdezte, aki a projekt szakmai hátteréről és a rendszerintegrációs kihívásokról is beszélt.

Az EU egyik legerősebb országa támadta be Brüsszel terveit

Az EU egyik legerősebb országa támadta be Brüsszel terveit

Benjamin Haddad francia Európa-ügyi miniszter szerint az EU-nak radikálisan fel kell gyorsítania a szabályozások egyszerűsítését és a belső piac egységesítését, ha versenyben akar maradni Kínával és az Egyesült Államokkal. A politikus az uniós vállalati átvilágítási törvény (Corporate Sustainability Due Diligence Directive, CSDDD) eltörlését és a klímaszabályozások szüneteltetését is támogatja a versenyképesség jegyében. Emellett sürgette a tőkepiaci unió megvalósítását és egy új, választható európai céges jogrendszer létrehozását.

Ez a két új adatközpont mutatja meg, hogy miért az adat a jövő valutája

Ez a két új adatközpont mutatja meg, hogy miért az adat a jövő valutája

A mesterséges intelligencia és a felhőalapú szolgáltatások robbanásszerű terjedése soha nem látott fejlesztési hullámot indított el az adatközpont-piacon. Európa két új, stratégiai fontosságú létesítménye most új mércét állít a hatékonyságban, skálázhatóságban és a fenntarthatóságban. A digitális gazdaság infrastruktúrája már épülőben van – az Atlanti-óceántól a Földközi-tengerig.

Fontos újítások jönnek az ESG szabályozásban: mutatjuk a részleteket

Fontos újítások jönnek az ESG szabályozásban: mutatjuk a részleteket

A tavasz nemcsak EU-s szinten hoz változásokat a fenntarthatósági jelentések terén, hanem hazai szinten is számos jelentős újítás és módosítás várható a 2023 év vége óta folyamatosan fejlődő magyar fenntarthatósági és ESG szabályozásban. Ennek részeként a magyar kormány 2025. május 13-án két törvényjavaslatot terjesztett az Országgyűlés elé a hazai fenntarthatósági szabályozás továbbfejlesztése érdekében - írja elemzésében Nagy Julianna, a KPMG senior menedzsere és Szöllősi Kristóf a KPMG tanácsadója.

Melyik hozza el az áttörést: elektromos autó vagy közösségi közlekedés?

Melyik hozza el az áttörést: elektromos autó vagy közösségi közlekedés?

Az elmúlt hetekben újabb tíz évre az immár a MÁV Személyszállítási Zrt. részének számító Volán nyerte el a hazai helyközi busz-szolgáltatás biztosításának kizárólagos jogát, miközben az Országgyűlés afféle „közlekedési alkotmányként” elfogadta a személyszállítási törvény átfogó módosítását. Ezalatt a köztudatban az egyre terjedő elektromos autózás a személyközlekedés fenntarthatóbbá tételének legfőbb, szinte egyedüli megoldásaként él, a közútfejlesztési beruházások pedig még ma is dominánsak a szintén jelen lévő vasútfejlesztés felett. Látható tehát, hogy a (személy)közlekedés esetén egy olyan szektorról beszélhetünk, amelyben komoly változások zajlanak, de még komolyabbra lenne szükség. Mi lenne a valóban legkedvezőbb irány, ha az ágazat üvegházhatásúgáz-kibocsátásainak csökkentésére törekszünk? Miért nem old meg minden problémát az elektromos autózásra váltás, és mi segíthet még?

Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld

Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld

Egy új, online elérhető nyílt forráskódú eszköznek köszönhetően a korábbiaknál jóval frissebb adatok váltak elérhetővé a világ jelentősebb üvegházgáz-kibocsátó forrásainak szennyező tevékenységéről. A műholdakra, érzékelőkre és mesterséges intelligencia modellekre támaszkodó fejlesztés gyökeres változást ígér a kibocsátáscsökkentéssel kapcsolatos elszámoltathatóság területén, illetve abban, hogy hogyan reagál a világ a klímaválságra. 2025 első havi adatai pedig azt mutatják, hogy bekövetkezett a rég várt fordulat, és elkezdődött a globális ÜHG-kibocsátás csökkenése.

Komoly tervek a biogáz területén – Miért éri ez meg a Molnak?

Komoly tervek a biogáz területén – Miért éri ez meg a Molnak?

A régió vezető szereplőjévé tervez válni a Mol a biometán területén, ezzel kapcsolatban Horváth Ádámmal, a Mol csoport Downstream Új és Fenntartható Üzletágak igazgatójával készítettünk egy interjút. A vezető többek között a szabályozási és támogatói rendszer fókuszait részletezte, de szó volt a biometán-termelés költséghatékonyságának javításáról és a szűk keresztmetszetekről is, de a regionális terjeszkedésről és a beruházások megtérüléséről is beszélt.

A hulladékcsökkentésen túl: ezért érdemes újratölteni a kozmetikai flakonokat (+Videó)

A hulladékcsökkentésen túl: ezért érdemes újratölteni a kozmetikai flakonokat (+Videó)

Évente több mint kétmilliárd fújós dezodor fogy el csak Európában, miközben az elhasznált flakonok hat Eiffel-toronynyi alumíniumhulladékot termelnek – ez a sokkoló adat világosan mutatja, hogy miért sürgető a kozmetikai ipar fenntarthatóbbá tétele. A Respray rendszere azonban nemcsak akár 80%-kal csökkenti a dezodorhasználat karbonlábnyomát, hanem lehetővé teszi a palackok többszöri újratöltését is. A technológia sűrített levegőt használ hajtóanyagként, elkerülve a környezetkárosító gázokat, miközben a hazai gyártás és forgalmazás tovább zöldíti a megoldást. Az együttműködés részleteiről a fejlesztőket és a Rossmann drogérialáncot kérdeztük.

Ez a sorompómegoldás jelentheti a parkolóautomaták végét

Ez a sorompómegoldás jelentheti a parkolóautomaták végét

Miközben a globális gazdasági környezet nem növeli a vállalatok beruházási kedvét, a Hörmann Hungária stabil növekedési pályán maradt. 2023-as év nehézségei után új lendületet adtak a nagy ipari beruházások, de továbbra is komoly kihívásokkal néznek szembe – az építőipari visszaesés, a geopolitikai feszültségek és a szigorodó fenntarthatósági elvárások egyaránt folyamatos alkalmazkodásra kényszerítik a céget, amit úgy tűnik sikerül megugrani: a vállalat szállítja a kapuk és rakodástechnika nagy részét a debreceni BMW és CATL beruházásaihoz vagy a kecskeméti Mercedes gyárbővítéséhez is. Folyamatos akvizíciókkal növeli termékportfólióját, amelynek eredményeképpen egyre többször találkozhatunk majd a parkolókban olyan Hörmann sorompókkal, ahol érintésmentes NFC fizetéssel lehet közvetlenül kiegyenlíteni a parkolódíjat. A Portfolio Szujó Lászlót, a vállalat ügyvezető igazgatóját kérdezte az ipari és lakossági nyílászáró piacról, az ázsiai nagyberuházásokban való részvételről, és arról, hogy milyen szegmensekben kíván erősíteni a közeljövőben a vállalat.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Az egész világ egyetlen vadászgépről beszél: azt mondják, a legmodernebb európai gépeket győzte le a J-10C
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.