A földrengések kialakulásának új elméletét dolgozták ki izraeli kutatók. A Jeruzsálemi Héber Egyetem fizikusai által végzett kísérletek rávilágítottak arra, hogy a földrengéseket megelőzheti egy lassú, "kúszó mozgás", amely nem jár észlelhető rengéssel. Ez az új felismerés hozzájárulhat a földrengések előrejelzésének fejlesztéséhez - közölte a Live Science.
Bár folyamatosan hallhatunk az űrkutatás újabb és újabb áttörő sikereiről, még mindig csak a Föld közvetlen környezetébe tudtunk ember alkotta eszközöket küldeni. A Naprendszeren kívüli csillagközi térbe, más csillagrendszerekhez való eljutáshoz még nincs meg a technológiánk, azonban tudósok és mérnökök folyamatosan dolgoznak olyan megoldásokon, amelyek lehetővé tennék egy űrszonda eljuttatását más csillagok közelébe. Egy új tanulmány szerint egy úgynevezett relativisztikus elektronsugárral működő eszköz megoldást jelenthet a problémára - írta meg a ScienceAlert.
A NASA James Webb űrteleszkópjának (JWST) kétéves mérési adatai alapján a kutatók megerősítették, hogy az univerzum nagyjából 8%-kal gyorsabban tágul, mint azt az asztrofizikusok a korai világegyetemről szerzett tapasztalatok alapján gondolták. A teleszkóp eddigi legnagyobb mintáján végzett elemzés eredményei alapján a kutatók szerint felül kell vizsgálni a világegyetemről alkotott tudományos modellünket.
Az Arizonai Egyetem kutatói egy újszerű, ultragyors elektronmikroszkópot használó "attomikroszkópiás" technikát fejlesztettek ki, amely a mozgó elektronokat soha nem látott részletességgel rögzíti - számolt be a Scitechdaily.com tudományos témákat feldolgozó szaklap. Az új technika a remények szerint tudományos áttörésekhez nyithatja meg az utat a fizikában és akár más területeken.
Az Arizonai Egyetem fizikusai kifejlesztették a világ leggyorsabb transzmissziós elektronmikroszkópját, amely képes elképesztő időbeli részletességgel rögzíteni a vizsgált mintákat. Az "attomikroszkópnak" elnevezett eszköz képes mindössze egy trilliomod másodpercig, vagyis egy attoszekundumig tartó események rögzítésére is - írta meg a New Atlas.
Magyarországi településeken is érezhető, 4,4-es magnitudójú földrengés volt kedd reggel Horvátországban, a magyar-horvát határ közelében.
A Tokiói Egyetem mérnökei olyan, külső energiaforrás nélkül működő apró robotokat (mikrobotokat) hoztak létre, amelyeket egysejtű algák használatával bírnának mozgásra - írja a ScienceAlert.
A Coloradói Egyetem JILA intézetének kutatói megalkották a világ eddigi legpontosabb atomóráját. A tudományos kísérletekhez használható eszköz elméletben 30 milliárd évente mindössze egy másodperc eltérést produkál - jelentette a New Atlas.
A testedzés hiánya miatt világszerte csaknem 1,8 milliárd felnőtt van kitéve olyan betegségeknek, mint a rák, stroke, demencia és cukorbetegség, és a helyzet csak egyre romlik - figyelmeztetett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) friss jelentése.
Exkluzív interjút adott az InfoRádiónak a friss Nobel-díjas Krausz Ferenc. A fizikus arról beszélt, hogy az elismerésre nem lett volna esélye a magyarországi tanárai nélkül, de hozzátette, azért kellett elmennie az országból, mert a kutatásnak nem volt meg a feltételei, most viszont Szegeden kezdett új projektbe.
11 millió svéd koronával, vagyis mintegy 368 millió forint pénzjutalommal jár egy idei Nobel-díj. A fizikai Nobel-díjat hárman kapták megosztva, ők fejenként 122 millió forinthoz jutnak így. Köztük a magyar Krausz Ferenc, aki ma azt is elárulta: jótékony célra fordítja az elnyert összeget.
Krausz Ferenc, magyar származású kutató kapta az idei fizikai Nobel-díjat megosztva két tudóstársával. A Mórról származó, jelenleg Németországban élő szakember, az attofizika egyik úttörője, kutatási eredményeit számos területen hasznosítják, köztük a gyógyászatban és a lézeres vizsgálatoknál. A 2023-as fizikai Nobel-díj hivatalos indoklása szerint a kitüntettek „az anyagban lévő elektronok dinamikájának tanulmányozására szolgáló attoszekundumos fényimpulzusokat létrehozó kísérleti módszerekért” kapják az elismerést.
Vajon meddig élhet még az emberiség? Magunk forraljuk fel a bolygót, vagy csak a Nap perzsel fel minket egymilliárd év múlva? Netán azt is túléljük? Senki sem tudja, de az emberi lét elméleti maximumáról még így is lehet némi sejtésünk a tudománynak köszönhetően. A jelenlegi tudásunk szerint addig élhet ember a világon, ameddig képes a gondolkodásához szükséges energiához jutni. Ez ugyanakkor a távoli jövőben elképesztő kihívást jelent majd. A tudósokat nem érheti az a vád, hogy ne gondolkoznának előre: már most is vannak olyan vad ötletek, hogy a csillagok kimúlása után miként nyerhetünk energiát a fekete lyukakból. Ha ez sikerül, azzal drámaian megnövelhetjük az élettartamunkat, jó időre elhalasztva a világunk végét - már ha az nem szakad magától szét, és még a protonok is egyben maradnak. A történetünk így csak valamikor egy googol (10100) év múlva érhet véget, amikor már a fekete lyukak is elpárologtak. Az alábbi cikkben ezt a futurisztikus világot nézzük meg, gondolatban elutazva az utolsó lehetséges állomásig.
Google a barátod - hangzik a mondás mindenki kedvenc keresőjéről, de vajon hányan tudják, hogy a név igazából mit takar? Most eláruljuk, hogy az egész egy elírásból született, valójában a googol szám, vagy más néven a tíz szexdecilliárdra akartak utalni az alapítók. Úgy gondolták, hogy ezzel egy olyan szám fémjelzi majd a keresőjüket, amely az internet végeláthatatlan méretére utal. Olyasmire, amit semmi máshoz nem lehet kötni. Csakhogy lehet. Méghozzá egy megdöbbentő, ijesztő dolog élettartamához, amiről éppen nemrég közöltek képet a tudósok. Az alábbi cikkben felfedjük, hogy mi is a kapcsolat a Google és a lélegzetelállító fekete lyukak között.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Állítólag területi követeléseiből is hajlandó engedni Oroszország.
A korábbi várakozásokkal ellentétes hírek érkeztek.
Az amerikai pénzügyminiszter szerint hamarosan jöhet a fordulat.
Megvitatták az iráni és az amerikai képviselők közötti megbeszélések menetét.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.