Fordul a piac, megszólaltak Magyarország legprofibb befektetői: fájdalmas kijózanodás vár ránk

Fordul a piac, megszólaltak Magyarország legprofibb befektetői: fájdalmas kijózanodás vár ránk

Az infláció tetőzésével, majd csökkenésével párhuzamosan beindult a kötvénypiaci hozamok csökkenése is tavaly, mindez pedig évek óta nem látott magas hozamokat jelentett a magyarok egyik kedvenc befektetésévé avanzsáló hazai kötvényalapoknál. A tavalyi jó széria azonban úgy tűnik, idén nem folytatódik, a kötvénypiac túlzottan optimista a hozamkörnyezettel kapcsolatban a hazai alapkezelők szerint, a tavalyi hozamlefordulást idén egy ellenkező irányú fordulat követheti, ami rossz hír lehet a kötvényalapok szempontjából. Megkérdeztük a hazai kötvényportfólió-menedzsereket, milyen stratégiákat vesznek fel a rövid, illetve hosszú kötvényalapoknál, hogyan és melyik befektetésialap-kategóriával lehet pénzt keresni 2024-ben.

Ezekkel a befektetésekkel lehetett idén a legjobban keresni a tőzsdén

Ezekkel a befektetésekkel lehetett idén a legjobban keresni a tőzsdén

Nvidia, narancslé, Opus - nem egy szokványos trió, mégis összeköti őket, hogy a maguk kontextusában az év eddigi legjobb befektetései közé tartoznak. Az Nvidia a tőzsdéket is felforgató AI-forradalom zászlóshajója, míg a narancslé nemcsak a mezőgazdasági termékek, de a szélesebb nyersanyagpiacon is kiugróan nagy áremelkedést tapasztalt, miközben az Opus a magyar tőzsde legizgalmasabb nyári sztorija volt, egy ponton négyszereződő árfolyammal. Persze ezeken kívül is történtek izgalmak az év első nyolc hónapjában, így megnéztük, hogyan mozogtak idén a fontosabb tőkepiaci eszközök az események tükrében.

Teljesülhet az Orbán-kormány nagy ígérete, de a magyaroknak ettől csak kicsit lesz könnyebb

Teljesülhet az Orbán-kormány nagy ígérete, de a magyaroknak ettől csak kicsit lesz könnyebb

Ma még sokaknak talán nehezen tűnik elképzelhetőnek, hogy a kormány célja az egy számjegyű inflációról év végéig teljesüljön, hiszen márciusban 25% felett volt az áremelkedés mértéke idehaza. Pedig a cél könnyebben teljesíthető, mint gondolnánk, hiszen az év hátralevő hónapjaiban a két számjegyű év végi inflációhoz hónapról hónapra jelentős drágulásra lenne szükség. S bár az egy számjegű infláció jól hangzik a mai helyzethez képest, valójában ez még nem eredmény: ahhoz, hogy az árstabilitás helyreálljon Magyarországon, már komolyabb erőfeszítésekre lenne szükség. Ma még nem látszik, hogy az árstabilitás helyreállása mikor valósulhat meg, de ami nagyobb baj, hogy még az ezzel kapcsolatos szándék sem tűnik egyértelműnek.

Nincs megállás, leszakadt a forint

Nincs megállás, leszakadt a forint

Rendkívül jó napja van ma a forintnak, már bőven eltávolodott a 380-tól az euróval szemben, és napközben 374-öt is átvitte. A forinterősödés mögött alapvetően a nemzetközi hangulat javulása áll, és az MNB tegnapi kamatdöntése is segíthetett. A folyamatokba ezúttal nem rondított bele egy adatközlés sem, a német infláció az euró erősödését támogatta, a semmitmondó amerikai BMI-adatok nem hoztak piacmozgást. Holnap kiderül, hogy a mai dollárgyengülés csak egy korrekció volt-e, vagy fordulatról beszélhetünk, és ez a forint árazását is eldöntheti.

Erősödik a forint, az MNB jelzése állhat mögötte

Erősödik a forint, az MNB jelzése állhat mögötte

Virág Barnabás MNB-alelnök csütörtökön azt nyilatkozta, hogy Magyarországnak nagyobb szigorításra van szüksége, mint ami szeptemberben látszott. A jelzésre azonnal erősödésbe kezdett a forint, amely a reggeli órákban markánsan gyengült az euróval szemben.

Háromhavi csúcson a forint, de mi hajtja?

Háromhavi csúcson a forint, de mi hajtja?

A forint a pénteki határozott erősödéssel háromhavi csúcsra ért 355 közelében az euróval szemben és ezzel meggyőzően letörte azt a hároméves forintgyengülési trendvonalat, ami 356-nál húzódik. Röviden összeszedtük a három főbb okot, ami a forintot mostanában hajtja.

Még tovább erősödött a forint, de miért? - Összeszedtük a lényeget

Még tovább erősödött a forint, de miért? - Összeszedtük a lényeget

A forint pénteken újabb fél százalékkal 362,5 körülig erősödött az euróval szemben, így a keddi MNB-döntés óta már mintegy 4 egységgel jutott közelebb a 360-as szinthez. Úgy látjuk, hogy a napokban kibontakozott forinterősödésben több fundamentális és technikai tényező játszhat fontos szerepet.

Gyengülnek a régiós devizák, velük együtt a forint is

Gyengülnek a régiós devizák, velük együtt a forint is

A forint tegnapi erősödésével visszajött a történelmi mélypont közeli szintről, szerda napközben változatos, de nem túl intenzív mozgást látunk. A régiós devizák viszont minimálisan gyengülnek, és a dollár is erősödik az euróval szemben, ez pedig általában a forint leértékelődését hozza.

Szárnyalhat az arany, ha beindul az infláció

Szárnyalhat az arany, ha beindul az infláció

Hosszabb távon jól jön az aranynak, ha van gazdasági fellendülés és az embereknek van félretett pénze. Rövid távon pedig egyfajta alternatíva eszköznek is tekintik, főként, ha más befektetési eszközökhöz képest vonzóbb hozamot kínál. A Portfolio Öngondoskodás konferenciájának délutáni lakossági rendezvényén az aranybefektetések mellett a piacokon most zajló eseményekre is kitértek az előadók, Joe Biden győzelme és a kedvező vakcinahírek a régiós piacokra is pozitívan hathatnak.

Mindjárt kiderül, mit lép a jegybank a rekordgyenge forintra

Mindjárt kiderül, mit lép a jegybank a rekordgyenge forintra

A korábbinál is nagyobb figyelmet kap a forint gyengülése, hiszen hétéves csúcson jár az infláció. Bár az MNB-nek hivatalosan nincs elvárása, hogy miként alakuljon a forint árfolyama, nyilvánvaló, hogy annak alakulását nem tudja figyelmen kívül hagyni, amikor az inflációt próbálja a cél közelébe kormányozni. Éppen ezért izgalmas kérdés, hogy mennyire zavarja a jegybankot a forint rekord gyenge szintje, és akar-e rá reagálni.

Belehúzott pénteken a forint, de még így is 330 felett ragadt az euró

Röviddel dél előtt határozott erősödésbe kapcsolt a forint az euróval szemben 332,8-ról 331,5-ig, aztán kora estig több hullámban további erősödés következett be. Elkerülte tehát ma az újabb történelmi mélypontot a forint, és főként a dollárral szemben jelentősen távolodni tudott a minap megjárt mélypontoktól.

Kulcsszintek alatt a forint, további erősödés jöhet

Határozottan javult hajnal óta a nemzetközi kockázati étvágy arra a hírre, hogy újra összeülnek az amerikai és kínai szakértők a kereskedelmi háború kérdésében előkészíteni az októberi miniszteri szintű találkozót. Közben az is javítja főleg Európában a piaci hangulatot, hogy a tegnap éjjeli brit alsóházi fejlemények mellett nőtt az október 31-i Brexit elhalasztásának esélye, azaz a rendezetlen kilépés esélye csökkent. Ez a külpiaci környezet segíthet abban a forintnak, hogy a kulcsszintek alatti pozícióból további lendületet vegyen a mai kereskedés során.

Elképesztő, mit művel a forint - Közel 9 éve nem volt ilyenre példa

Nagyon erős formában van a forint. Az euróval szembeni már 313 alatt jár, az elmúlt hónapok dinamikus erősödése miatt pedig a széles körben figyelt RSI momentum indikátor értéke (a napos grafikonon) olyan mértékben a túlvett tartományba került, amire 2010. október 5-e óta nem volt példa. Rövid távon ez növeli egy korrekció esélyét, a sorsdöntő esemény azonban a jövő heti MNB-ülés lesz.

Évtizedes áttörés határán a forint - Most dőlhet el a sorsa

Az elmúlt időszak erősödését követően nagyon fontos szint közelébe érkezett a forint az euróval szemben, amely hosszabb távon meghatározhatja a hazai fizetőeszköz mozgását. A 2008-as történelmi forintcsúcsot a 2017 augusztusi lokális forintcsúccsal összekötő emelkedő trendvonal (ami az utóbbi évek gyengülési irányát meghatározta) ugyanis most kerülhet először tesztelésre. A Magyar Nemzeti Bank küszöbön lévő monetáris szigorításával elméletileg elhárult a forint erősödésének egyik legfontosabb akadálya, azonban könnyen lehet, hogy túlszaladtak a szigorítást övező piaci várakozások, emiatt pedig nem tud majd tartósan a jelenleginél erősebb szinten ragadni a forint. Nagyon sok múlik azon, hogy a hazai inflációs folyamatok mennyire állítják kényszerpályára a jegybankot.

Lepattant a falról a forint - Visszagyengült 316-ig az euróval szemben

A tegnapi Fed-döntés újabb lendületet adott a forint erősödésének, ezzel pedig közel kilenc hónapos csúcsra kapaszkodott az euróval szemben. A szerdai menetelést azonban megállította a 315 közelében húzódó fontos technikai szint, ma pedig visszakerült az euró-forint árfolyam a 316-os szint fölé.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a kormánydöntés az üzemanyagárak szabályozásáról
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.