FONTOS Akkora tűz tombol Vas vármegyében, hogy a Magyar Honvédség gépei is bekapcsolódtak az oltásba
Leválás az orosz gázról: pozitív hitelminősítői döntést kapott Ausztria azért, amit tesz

Leválás az orosz gázról: pozitív hitelminősítői döntést kapott Ausztria azért, amit tesz

Az S&P Global Ratings hitelminősítő intézet stabilról felminősítést valószínűsítő pozitívra módosította Ausztria hosszú távú adósbesorolásának kilátását. A döntés hátterében elsősorban az ország javuló energiaellátási helyzete és stabil költségvetési pozíciója áll. A hitelminősítő külön kiemelte, hogy az ország lépéseket tett az orosz gázról leválás felé, így akkor is „nagyrészt ellenálló” lenne a gazdaság, ha az orosz-ukrán tranzitszerződés év végi lejártakor megszakadna az orosz gázszállítás az országba. Ezzel az S&P lényegében visszaigazolta az elmúlt hónapok osztrák erőfeszítését, és kommunikációját, miszerint a diverzifikáció miatt akkor sem lenne gond a gázellátás terén, ha az említett tranzit megszakadna.

Gazprom-kártérítésből húz be eurómilliárdokat a német állam

Gazprom-kártérítésből húz be eurómilliárdokat a német állam

Az Uniper SE, az államosított német közműszolgáltató, 2,2-ről 3,4 milliárd euróra megemelte a céltartalékait a javuló üzleti eredményeivel párhuzamosan a most közzétett gyorsjelentésében, így várhatóan még többet tud befizetni a szövetségi költségvetésbe a jövő év elején. Ezen felül egyre nagyobb az esélyes, hogy a német állam sikeresen tudja majd privatizálni a céget, és így abból is további pénzhez juthat majd.

Megszakadhat az orosz gázellátás, a szomszédban már komoly lépéseket tettek

Megszakadhat az orosz gázellátás, a szomszédban már komoly lépéseket tettek

Az OMV osztrák energetikai vállalat további 29 terawattóra (TWh) gázvezeték-kapacitást szerzett Németországból Ausztriába egészen 2029-ig, az ország orosz gáztól való függőségének csökkentésére irányuló stratégiája részeként. Az ausztriai gázcég készül arra, hogy a Gazprom ellen meghozott választottbírósági ítéletek miatt leállhat az orosz gázellátás – számolt be a Reuters.

Nagy fordulat érik az európai gázpiacon

Nagy fordulat érik az európai gázpiacon

Alparslan Bayraktar török energiaügyi miniszter bejelentette, hogy az ország egy jelentős gázközpont létrehozásának hajrájához érkezett, és már minden szükséges infrastrukturális elem a helyén van. A projekt célja, hogy Törökországot a gázárak meghatározásának meghatározó jelentőségű központjává tegye, és a tervek szerint 2028-ig megduplázza a gáztárolók mennyiségét. Emellett tárgyalások folynak Bulgáriával a két ország közötti összekötő vezeték kapacitásának növeléséről.

Szakítani akar Bécs az orosz gázzal! – Kineveztek egy bizottságot

Szakítani akar Bécs az orosz gázzal! – Kineveztek egy bizottságot

Az osztrák energiaügyi miniszter kinevezett egy szakértői bizottságot, amely megkapja a lehetőséget arra is, hogy belenézzen az OMV és a Gazprom között kötött, 2040-ben lejáró gázszerződésbe, és a fő cél az, hogy szakértői vizsgálatok alapján meg lehessen állapítani: ki lehet-e idő előtt ugrani a megállapodásból.

Széteshet a magyar-orosz gázszállítási struktúra! – Nagy változások jöhetnek

Széteshet a magyar-orosz gázszállítási struktúra! – Nagy változások jöhetnek

Jelentős az esélye annak, hogy a jelenlegi magyar-orosz gázszállítási struktúra szétesik a következő hónapokban a Gazprom elleni választottbírósági ügyhalmaz következményeként – mondta el a Portfolio-nak két megbízható, a témára rálátó szakmai forrás. Egy harmadik szakértő pedig azt jelezte, hogy már el is indult a háttérben a mozgolódás - például Törökországban - arra, hogy ezt a nagy változást kezelni lehessen. Egy negyedik forrásunk az orosz-ukrán trazit jövőre tovább élésének egyik fontos jeléről adott információt. Fontos, hogy még ha tényleg szét is esik a magyar-orosz gázszállítási keret jelenleg ismert formája, akkor is eljutna hozzánk az orosz gázmolekula, csak más együttműködések, és esetleg más útvonalak segítségével. Éppen ezért a fenti forgatókönyv egyelőre nem jelentene érdemi kockázatot a magyar ellátásbiztonságra, és egyébként is az elmúlt évtized legmagasabb szintjén áll a magyar gáztárolók töltöttsége. Emellett az oroszon kívüli gázellátási együttműködéseink, illetve az eddig megtett óvatos diverzifikációs lépéseink is segíthetnek átnavigálni egy turbulensebb gázpiaci környezetet. A gázpiaci kilátásokról, diverzifikációról, ellátásbiztonsági kérdésekről is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, részletek és jelentkezés itt.

Itt a nagy hír: lefoglalná az MVM pénzátutalását a Gazprom felé az Orlen!

Itt a nagy hír: lefoglalná az MVM pénzátutalását a Gazprom felé az Orlen!

Egy varsói bírósági döntés miatt bő egy hónapja a lengyel Orlen arra figyelmeztette a magyar állami MVM gáznagykereskedő vállalatát, a CEEnergy-t, hogy több, mint 350 millió eurót lefoglalhat a magyar cég Gazprom felé indított pénzátutalásából, hogy a saját követelését érvényesítse az orosz céggel szemben – tudta meg a Reuters. Gázpiaci kilátásokról, diverzifikációs és ellátásbiztonsági kérdésekről is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, további részletek és jelentkezés itt.

Az EU-s bírósági ítéletek végleg ellehetetlenítik az orosz gázszállításokat

Az EU-s bírósági ítéletek végleg ellehetetlenítik az orosz gázszállításokat

Az utóbbi hetekben a gázipar figyelme inkább az EU választottbíróságain meghozott ítéletekre összpontosult, mintsem az árakra, tárolói töltöttségre és a fogyasztási szokások változásaira. Úgy tűnik, hogy amit szankciókkal és rábeszéléssel nem sikerült elérni, azt néhány régebbi szerződés triviális passzusai végül mégis megvalósíthatják: leállhat az orosz csővezetéki gázszállítás az Európai Unió irányába. Ennek, valamint a magyar ellátás helyzetének gázpiaci és jogi hátterét mutatja be Jolsvai Zoltán energiapiaci szakértő és Bihary Ákos Ügyvéd, a Jean, Bihary, Fehér és Vizsy Ügyvédi Iroda partnere.

Bánják-e az oroszok, hogy leölték az 50 évig aranytojást tojó tyúkot?

Bánják-e az oroszok, hogy leölték az 50 évig aranytojást tojó tyúkot?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétvégi különkiadása, melyben arra kerestük a választ, hogy eldőlt-e már az orosz földgáz kontinentális sorsa. E mellett az utóbbi két év kegyesen enyhe teleiről, egy végzetes tévedésről, alkalmazkodásról, az MVM jónak tűnő üzletkötéséről, és a fali gázkazánok betilthatóságáról is kérdeztük Pletser Tamást, az Erste olaj- és gázipari elemzőjét.

Izgalmas a helyzet a régiós gázpiacon, fontos diverzifikációs lépéseket tett az MVM

Izgalmas a helyzet a régiós gázpiacon, fontos diverzifikációs lépéseket tett az MVM

A német Uniper orosz Gazprommal szembeni hatalmas kártérítési igénye izgalmas helyzetet teremtett a minap a régiós földgázpiacon, az MVM Csoport friss részesedésvásárlása az azerbajdzsáni gázmezőben viszont inkább nyugtató hatású a magyar gázellátás biztonsága szempontjából. E két fejlemény apropóján összeszedtük, hogy milyen forrás- és útvonal diverzifikációs lépéseket tett már meg az MVM, mint a magyar gázpiac legnagyobb importőre, és milyen lehetőségei vannak/lehetnek középtávon a gázpiaci diverzifikáció terén. Ezek együtt kulcsfontosságúak az egész ország ellátásbiztonságának szempontjából. A gázpiaci diverzifikáció is szóba kerül a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyre itt már lehet regisztrálni.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nesze neked, új szuperállampapír: százmilliárdokat tartanak a magyarok egy értelmetlenné vált befektetésben
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.