Az S&P Global Ratings hitelminősítő intézet stabilról felminősítést valószínűsítő pozitívra módosította Ausztria hosszú távú adósbesorolásának kilátását. A döntés hátterében elsősorban az ország javuló energiaellátási helyzete és stabil költségvetési pozíciója áll. A hitelminősítő külön kiemelte, hogy az ország lépéseket tett az orosz gázról leválás felé, így akkor is „nagyrészt ellenálló” lenne a gazdaság, ha az orosz-ukrán tranzitszerződés év végi lejártakor megszakadna az orosz gázszállítás az országba. Ezzel az S&P lényegében visszaigazolta az elmúlt hónapok osztrák erőfeszítését, és kommunikációját, miszerint a diverzifikáció miatt akkor sem lenne gond a gázellátás terén, ha az említett tranzit megszakadna.
Az Uniper SE, az államosított német közműszolgáltató, 2,2-ről 3,4 milliárd euróra megemelte a céltartalékait a javuló üzleti eredményeivel párhuzamosan a most közzétett gyorsjelentésében, így várhatóan még többet tud befizetni a szövetségi költségvetésbe a jövő év elején. Ezen felül egyre nagyobb az esélyes, hogy a német állam sikeresen tudja majd privatizálni a céget, és így abból is további pénzhez juthat majd.
Több orosz katonai milblogger is arról számolt be, ukrán kézre került a szudzsai tranzitállomás, az oroszországi Gazprom utolsó, Európába irányuló gázexportjáért felelős egysége.
Az OMV osztrák energetikai vállalat további 29 terawattóra (TWh) gázvezeték-kapacitást szerzett Németországból Ausztriába egészen 2029-ig, az ország orosz gáztól való függőségének csökkentésére irányuló stratégiája részeként. Az ausztriai gázcég készül arra, hogy a Gazprom ellen meghozott választottbírósági ítéletek miatt leállhat az orosz gázellátás – számolt be a Reuters.
Szakértők szerint az a terv, hogy az Európába Ukrajnán keresztül áramló orosz gázt Azerbajdzsánból származó gázzal helyettesítsék, azzal a kockázattal jár, hogy az Oroszországból származó üzemanyag rejtett exportjának csatornájává válik – írja a Financial Times.
Alparslan Bayraktar török energiaügyi miniszter bejelentette, hogy az ország egy jelentős gázközpont létrehozásának hajrájához érkezett, és már minden szükséges infrastrukturális elem a helyén van. A projekt célja, hogy Törökországot a gázárak meghatározásának meghatározó jelentőségű központjává tegye, és a tervek szerint 2028-ig megduplázza a gáztárolók mennyiségét. Emellett tárgyalások folynak Bulgáriával a két ország közötti összekötő vezeték kapacitásának növeléséről.
Kiadta napi ukrajnai háborús hírszerzési jelentését a brit védelmi minisztérium. Ezúttal a fokozódó orosz gazdasági nehézségekről írnak.
Lezuhant egy Szuhoj Superjet 100-as utasszállító repülőgép Moszkva közelében. A gépen a tragédia idején csak a három fős legénység tartózkodott, ők életüket vesztették a szerencsétlenségben.
Az osztrák energiaügyi miniszter kinevezett egy szakértői bizottságot, amely megkapja a lehetőséget arra is, hogy belenézzen az OMV és a Gazprom között kötött, 2040-ben lejáró gázszerződésbe, és a fő cél az, hogy szakértői vizsgálatok alapján meg lehessen állapítani: ki lehet-e idő előtt ugrani a megállapodásból.
Jelentős az esélye annak, hogy a jelenlegi magyar-orosz gázszállítási struktúra szétesik a következő hónapokban a Gazprom elleni választottbírósági ügyhalmaz következményeként – mondta el a Portfolio-nak két megbízható, a témára rálátó szakmai forrás. Egy harmadik szakértő pedig azt jelezte, hogy már el is indult a háttérben a mozgolódás - például Törökországban - arra, hogy ezt a nagy változást kezelni lehessen. Egy negyedik forrásunk az orosz-ukrán trazit jövőre tovább élésének egyik fontos jeléről adott információt. Fontos, hogy még ha tényleg szét is esik a magyar-orosz gázszállítási keret jelenleg ismert formája, akkor is eljutna hozzánk az orosz gázmolekula, csak más együttműködések, és esetleg más útvonalak segítségével. Éppen ezért a fenti forgatókönyv egyelőre nem jelentene érdemi kockázatot a magyar ellátásbiztonságra, és egyébként is az elmúlt évtized legmagasabb szintjén áll a magyar gáztárolók töltöttsége. Emellett az oroszon kívüli gázellátási együttműködéseink, illetve az eddig megtett óvatos diverzifikációs lépéseink is segíthetnek átnavigálni egy turbulensebb gázpiaci környezetet. A gázpiaci kilátásokról, diverzifikációról, ellátásbiztonsági kérdésekről is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, részletek és jelentkezés itt.
Egy varsói bírósági döntés miatt bő egy hónapja a lengyel Orlen arra figyelmeztette a magyar állami MVM gáznagykereskedő vállalatát, a CEEnergy-t, hogy több, mint 350 millió eurót lefoglalhat a magyar cég Gazprom felé indított pénzátutalásából, hogy a saját követelését érvényesítse az orosz céggel szemben – tudta meg a Reuters. Gázpiaci kilátásokról, diverzifikációs és ellátásbiztonsági kérdésekről is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, további részletek és jelentkezés itt.
Egy minapi szlovák törvénymódosítás elhárította azt a veszélyt, hogy a nagy szlovák közműszolgáltató SPP pénzátutalását, eszközeit lefoglalják a Gazprom elleni uniós választottbírósági perek végrehajtása során – gyakorlatilag ezt a nyugtató célzatú közleményt tette ma közzé az SPP.
Az utóbbi hetekben a gázipar figyelme inkább az EU választottbíróságain meghozott ítéletekre összpontosult, mintsem az árakra, tárolói töltöttségre és a fogyasztási szokások változásaira. Úgy tűnik, hogy amit szankciókkal és rábeszéléssel nem sikerült elérni, azt néhány régebbi szerződés triviális passzusai végül mégis megvalósíthatják: leállhat az orosz csővezetéki gázszállítás az Európai Unió irányába. Ennek, valamint a magyar ellátás helyzetének gázpiaci és jogi hátterét mutatja be Jolsvai Zoltán energiapiaci szakértő és Bihary Ákos Ügyvéd, a Jean, Bihary, Fehér és Vizsy Ügyvédi Iroda partnere.
Vlagyimir Putyin orosz elnök dicsérte Vietnam kiegyensúlyozott álláspontját az ukrajnai háborúval kapcsolatban, és kiemelte a két ország közötti energetikai és kereskedelmi együttműködés eredményeit. Putyin hamarosan Hanoiban találkozik a vietnami vezetőkkel.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétvégi különkiadása, melyben arra kerestük a választ, hogy eldőlt-e már az orosz földgáz kontinentális sorsa. E mellett az utóbbi két év kegyesen enyhe teleiről, egy végzetes tévedésről, alkalmazkodásról, az MVM jónak tűnő üzletkötéséről, és a fali gázkazánok betilthatóságáról is kérdeztük Pletser Tamást, az Erste olaj- és gázipari elemzőjét.
A német Uniper orosz Gazprommal szembeni hatalmas kártérítési igénye izgalmas helyzetet teremtett a minap a régiós földgázpiacon, az MVM Csoport friss részesedésvásárlása az azerbajdzsáni gázmezőben viszont inkább nyugtató hatású a magyar gázellátás biztonsága szempontjából. E két fejlemény apropóján összeszedtük, hogy milyen forrás- és útvonal diverzifikációs lépéseket tett már meg az MVM, mint a magyar gázpiac legnagyobb importőre, és milyen lehetőségei vannak/lehetnek középtávon a gázpiaci diverzifikáció terén. Ezek együtt kulcsfontosságúak az egész ország ellátásbiztonságának szempontjából. A gázpiaci diverzifikáció is szóba kerül a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyre itt már lehet regisztrálni.
Sosem mutatkozott még együtt a két kémfőnök, jön az új gázai tűzszüneti terv.
22 év után most elsőször hajóznak át a Tajvani-szoroson.
Készül a törvénytervezet az új típusú reaktorok engedélyezéséről.
Erős fellépést ígér a német kormány a solingeni késes támadás és a katasztrofális választási eredmények után.
Veszélyben van egy 500 fős település is, lépni kell.
Rengeteg vonat állt le Frankfurt környékén.
Óriási tüntetések zajlanak az országban, a tűzszünet pedig csak nem akar összejönni.
Mit mutatnak a számok az elnökválasztáshoz közeledve?
Az Erste olaj- és gázipari elemzője a Checklist vendége volt.