A ma lejáró szankciós haladékot májusig kinyújtotta az Egyesült Államok Törökországnak az orosz földgáz ügyében – mondta el az ügyre rálátó forrás a Bloomberg hírügynökségnek. Ez nagy valószínűséggel azt jelenti, hogy Magyarország is kapott haladékot az amerikai szankció alól, amely értelmében mától nem fizethetne az orosz gázvásárlásért a Gazprombanknak. A gázellátási kilátásokról és árakról is szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelyről további részletek itt érhetők el.
Az ukrán állami energetikai vállalat, a Naftogaz kedden azt jelentette be, hogy 100 millió köbméter amerikai cseppfolyósított földgázt (LNG) vásárolt a lengyel Orlentől. Ez már a második jelentős, 100 millió köbméteres szállítmány, amelyet az oroszok helyett az amerikaiaktól vesznek az ukránok az energetikai infrastruktúrát ért károk miatt, és a hideg idő mellett.
Szerbia hosszútávú gázellátásának biztosítása érdekében új, 30 évre szóló szerződésről tárgyal Oroszországgal - számolt be a Wprost biznes lengyel híroldal. Bár Szerbia az elmúlt években elkezdett diverzifikálni gázbeszerzéseit, továbbra is nagymértékben függ az orosz energiahordozóktól, és az EU-s szankciókkal szemben nem korlátozza az orosz gázimportot.
Június 10-én reggel 6 órától június 15-én reggel 6 óráig kerül sor az éves karbantartási munkálatokra a magyar gazdaság ütőerének hívott Török Áramlaton – jelentette be hétfői hírlevelében a magyar földgázhálózati rendszerüzemeltető FGSZ.
Lengyelország legnagyobb energetikai cége, az Orlen és az ukrán Naftogaz aláírt egy közös szándéknyilatkozatot egy jövőbeli LNG együttműködésről. Az aláírt memorandum célja, hogy elősegítse a két vállalat hosszútávú együttműködését a cseppfolyósított földgáz piacon, miközben Ukrajna ellátásbiztonságát is biztosítja - számolt be a Reuters.
A MET Csoport február 14-től elindítja a gázszállítást Moldáviába.
Az orosz támadások súlyos károkat okoztak az ukrán földgáziparban, veszélyeztetve az ország energiaellátását. A keddi rakétatámadás során megrongálódtak a Poltava régióban található gázkitermelő létesítmények, ami további nehézségeket okoz Ukrajna számára a téli gázellátás biztosításában.
Már péntek esti óráktól fokozatosan visszatérhet a gázszolgáltatás a Keszeg és Ősagárd közötti vezeték meghibásodásának javítása után, amely eredetileg 57 települést érintett rövidebb-hosszabb ideig. Az FGSZ szakemberei a vártánál gyorsabban haladnak a csőszakaszcserével, így akár szombat kora délutánra minden érintett fogyasztónál újra biztosítható a földgáz - közölte péntek délután az Energiaügyi Minisztérium.
A földgázszállítási üzemeltető FGSZ rendszeres ellenőrzései meghibásodást tártak fel a Vác-Romhány távvezetéken, Keszeg-Ősagárd települések között. Az érintett gázvezeték-szakasz környezetét a társaság a katasztrófavédelemmel egyeztetett módon haladéktalanul lezárta. Lantos Csaba energiaügyi miniszter közölte, fokozott figyelemmel kísérik a helyzetet.
A német cseppfolyósított földgáz (LNG) piacon újfajta versenyhelyzet állt elő karácsony óta az állami és magántulajdonú terminálüzemeltetők között. Ennek hangot is adott a Deutsche ReGas magánvállalat vezetője, aki azt kritizálta, hogy az állami tulajdonú Deutsche Energy Terminal (DET) árazási gyakorlata annyira agresszív, amely már veszélyeztetheti a saját üzleti modelljét.
Az Európai Unió 30 millió eurós támogatást nyújt Moldova szakadár régiójának, a Moszkva-barát Dnyeszter Menti Köztársaságnak a gázellátására, miután az orosz Gazprom felfüggesztette a szállításokat. A moldovai kormány további intézkedéseket tesz a helyzet kezelésére, és hosszú távú megoldásokon dolgozik az EU-val közösen, írja a Reuters.
Az Európai Bizottság várhatóan elhalasztja az orosz energiahordozók, köztük a cseppfolyósított földgáz (LNG) fokozatos kivonására vonatkozó ütemtervének közzétételét - tudta meg a Bloomberg. A döntés hátterében az áll, hogy az Európai Unió tagállamai között még nincs teljes egyetértés a kérdésben, miközben több EU-s tagállam továbbra is jelentős mennyiségű energiát importál Oroszországból.
"Az elmúlt napokban folytatott hosszas tárgyalások után ma az Európai Bizottságtól Magyarország megkapta azokat a garanciákat, amelyek nélkülözhetetlenek az energiabiztonságunk jövője szempontjából", ezért az oroszellenes szankciók meghosszabbításáról "a mi szavazatunk is végül nem a vétó volt" – jelezte a mai külügyi tanácsülés után Brüsszelből közvetített sajtótájékoztatóján Szijjártó Péter. A magyar külgazdasági és külügyminiszter "óriási sikernek" nevezte a most elért eredményt, amely szavai szerint azt jelenti, hogy "a Bizottság kénytelen volt lépéseket tenni", hogy garantálja a magyar energiaellátás biztonságát. A magyar tárcavezető név említése nélkül két témában keményen bírálta Horvátországot, és jelezte, hogy egyedi döntéssel továbbra is beengedi a georgiai szolgálati és diplomata útlevéllel érkezőket Magyarország területére.
Moldovai tisztviselők szerint a szakadár, Moszkva-barát Dnyeszter Menti Köztársaság vezetése mégis hajlandó lenne nyugati gázszállítmányokat elfogadni Moldován keresztül, miután január 1-je óta nem kapnak orosz gázt – írja a Politico.
Amiatt, hogy januártól kiesett az orosz gáz ukrajnai tranzitja, nőttek a Török Áramlat gázvezetékre leselkedő veszélyek, de amíg utóbbi rendben üzemel, addig Magyarország jól jár a helyzettel; annak a szlovák fenyegetésnek viszont nincs realitása, hogy blokkolják az áramexportot Ukrajna felé – ezeket hangsúlyozta a Portfolio-nak nyilatkozó öt ukrajnai, magyarországi és brüsszeli energiapiaci szakértő az elmúlt hetek példátlan ukrán-szlovák szócsatája után. A feszültség mára tervezett csillapítása elmarad, hiszen Robert Fico szlovák miniszterelnök elutasította, hogy Kijevbe látogasson Volodimir Zelenszkij ukrán elnök meghívására. A régiós gázellátási helyzet alakulása a magyar gazdasági kilátások szempontjából is kiemelt jelentőségű, amelyet jól érzékeltet az, hogy ma reggel Orbán Viktor kormányfő külön is beszélt róla, és leszögezte, hogy a magyar gazdaság ütőerének számító Török Áramlatnak mindenképpen működnie kell, különben borulnak a kormány gazdasági tervei.
A Kreml bejelentette, hogy Oroszország kész gázt szállítani Moldova szakadár régiójának, a Dnyeszter Menti Köztársaságnak, ehhez azonban a moldovai vezetés beleegyezésére is szükség van – írja a Reuters.
Trump szerint ő nem felelős a helyzetért.
Vlagyimir Putyin a Kremlben fogadta Donald Trump különmegbízottját.
Az alap verzió eléggé fapados lesz.
Gediminas Simkus szerint tovább kell csökkenteni a kamatokat.
Szó szerint kell venni, amit az amerikai elnök mond.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.