Július közepéig kellene dűlőre jutni az Európai Bizottságnak és a magyar kormánynak a közérdekű vagyonkezelő alapítványok összeférhetetlenségi szabályairól, hogy az Erasmus-programból ne essenek ki a magyar egyetemi hallgatók, de a határidőhöz közeledve sincs még megállapodás a felek között. A Portfolio értesülése szerint a kuratóriumi tagok kiválasztásáról szóló utolsó magyar ajánlatról egyeztet az Orbán Viktor vezette kabinet Brüsszellel.
Telefon egyeztetett a héten Johannes Hahn, az Európai Bizottság költségvetési és igazgatási ügyekért felelős biztosa és Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter az Erasmus- és Horizont-programok ügyében. A magyar kormány május végén küldte el első törvénytervezetét Brüsszelbe, de még mindig várnak egy változtatást Budapestről. A határidő viszont egyre szorosabb, ami könnyen boríthatja az eredeti terveket.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében a török választás volt a téma, amely hozott némi meglepetést. A második forduló május 28-án lesz, a következő két hét pedig a jelenlegi elnöknek, Erdogannak lesz könnyebb, bár vélhetően az ellenzék is odateszi magát. Vendégünk Kerekes Miklós, a Portfolio Globál rovatának elemzője, aki írt is egy hosszabb elemzést is a témában. A második blokkban az Erasmus és a Horizont programról beszélgettünk Szabó Dániellel, a Portfolio uniós ügyekkel foglalkozó elemzőjével. A téma azért aktuális, mert nagyon szorítanak a határidők és ha a magyar kormány nem tud megegyezni az unióval, akkor annak forrásvesztés lehet a vége.
Jövő héten Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter Brüsszelbe látogat, hogy ismét a közérdekű vagyonkezelő alapítványok ügyéről tárgyaljon. Az Erasmus- és Horizont-programok esetében már vészesen közeledik néhány szerződéskötési határidő, de még mindig tisztázást várnak egymástól a felek, pedig még csütörtökön is egyeztettek.
Húsvét előtt küldte vissza utolsó értékelését az Európai Bizottság a magyar kormánynak a vitás ügyekben, azóta pedig szinte semmilyen előrehaladás nem történt a magyar uniós források kiszabadítását illetően. A budapesti kabinet alig oldott meg valamit a brüsszeli kifogások közül, emiatt a Portfolio-nak több forrás is azt mondta, hogy a jelenlegi tárgyalási ütem mellett könnyen a jövő évre csúszhatnak az első utalások. Az Erasmus- és Horizont-programoknál pedig pályaváltás is jöhet.
Akadémikusok szerint csak a jéghegy csúcsát faragta le az Orbán Viktor vezette kormány azzal, hogy a miniszterek kiléptek az egyetemi vagyonkezelő alapítványok éléről. A Portfolio információi szerint az Európai Bizottság sem elégedett a lépéssel, de egy jogállamisági jelentés is kevésnek tartja ezt a lépést. Az új összeférhetetlenségi szabályokat hazai kutatók sem tartják megfelelőnek.
A múlt héten jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy a kormány döntött, a közérdekű vagyonkezelő alapítványok tagságáról lemondanak a miniszterek és egyéb kormánytagok. Azonban Brüsszel egyelőre nem kapott hivatalos tájékoztatást arról, hogy az Erasmus és Horizont uniós programok felfüggesztését eredményező helyzetet milyen módon kívánja rendezni a kormány. Lépni kell az ügyben, mert ez tovább odázhatja az uniós kohéziós források kifizetését.
Megoldódhat az Erasmus+ és a Horizont programok uniós blokkolása, miután Navracsics Tibor területfejlesztései miniszter bejelentette: a miniszterelnök abszolút támogatja” az összeférhetetlenség kimondását a miniszterek esetében a vagyonkezelő alapítványok esetében. Brüsszeli források a Portfoliónak jelezték, hogy világosan fogalmaznak majd más döntéshozók összeférhetetlenségével kapcsolatban is.
Csapdává vált az Erasmus+ és a Horizont programok uniós kötelezettségvállalási tilalma: bár az Európai Tanács végrehajtási határozata külön pontba vette az egyetemeket és kutatóintézeteket sújtó felfüggesztést, de az Európai Bizottság a jogállamisági eljárásban tett vállalások maradéktalan végrehajtásával együtt tárgyalná csak a feloldást. Vagyis márciusig meg kellene oldani a hétéves költségvetés forrásainak lehívásához szükséges 17 féle közbeszerzési és átláthatósági feltételt, köztük a vagyonkezelő alapítványok ügyét is.. A másik csapda, hogy arra nincs érdemi lehetősége a magyar félnek, hogy - még ha tudná is finanszírozni - működtesse ezeket a helyettesítő programokat. Egy másik szálon pedig még tényleges forrásvesztéssel is végződhet a magyar fél ellenállása.
Korábban több figyelmeztetést is közzétett a Facebookon a Horizont Magánnyugdíjpénztár, amelyben az éves tagdíj rendezésére szólítják fel a tagokat. Mint kiderült, a felszólítás a következő, 2019. március - 2020. februárig terjedő egyéves időszakra vonatkozott, és már ott is megvan a 70% a pénztár mai közlése szerint.
Több figyelmeztetést is közzétett a Facebookon a Horizont Magánnyugdíjpénztár, amelyben az éves tagdíj rendezésére szólítják fel a tagokat. Ha nem gyűlik össze elég tagdíj, végelszámolást rendelhetnek el a pénztárnál - hívta fel a figyelmet ma a napi.hu. A Horizont Portfolio-nak küldött, helyreigazítást kérő levele szerint azonban ettől messze vannak, ugyanis 2019 júniusáig már teljesítették a jogszabályi elvárást.
A Harvard professzorának írása.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Hiába kért azonban feltétel nélküli tárgyalásokat Putyin, ez most sem jön össze.
Első, de nem elégséges mozzanatnak nevezte azt.
450 forintos osztalék üti a befektetők markát.
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?